Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Gstaad Major: Brazylijczycy znów na topie, brąz dla Holendrów

Gstaad Major: Brazylijczycy znów na topie, brąz dla Holendrów

Pierwsze mecze ostatniego dnia Gstaad Major nie przyniosły niespodzianek. Swoje półfinały wygrali Samoilovs i Smedins oraz Alison/Bruno Schmidt. Kanarkowi wygrali także w finale i na ich szyjach zawisły złote medale. Brąz powędrował do Holendrów.

Pierwszy z półfinałów był wyjątkowo emocjonujący, do wyłonienia triumfatora konieczne było rozegranie trzech partii. Przy blisko godzinnej walce z triumfu mogli cieszyć się Łotysze. Samoilovs ze Smedinsem mogą jednak mówić o sporym szczęściu, początek meczu to bowiem lepszy start w wykonaniu siatkarzy z Holandii. O ile na dłuższej przestrzeni meczu obie ekipy utrzymywały kontakt punktowy, o tyle przy widowiskowych wymianach w kluczowym fragmencie seta kolejne zagrania Meeuwsena dopełniły formalności. Odsłona druga również nie była jednostronnym widowiskiem, jednak tym razem więcej pewności w grze zachowali Łotysze. Kolejne kontry w wykonaniu Smedinsa zrobiły swoje, końcówka seta to spokojna gra pary Samoilovs/Smedins i triumf do 18. Również set decydujący potwierdził wysoki poziom rywalizacji, o ile początkowo trudno było wskazać komu bliżej do finału, o tyle szybko para z Łotwy rozwiała złudzenia, wypracowując kilka oczek zaliczki, którą dowieźli do końca meczu.

Samoilovs i Smedins nie musieli długo czekać na swojego finałowego rywala. Drugi z półfinałów rozstrzygnął się w nieco ponad pół godziny. Startujący z pozycji murowanego faworyta rywalizacji Brazylijczycy nie zawiedli. Alison i Bruno zdominowali rywali we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Obie partie miały podobny przebieg, gdzie Canarinhos w ekspresowym tempie wypracowywali kilkupunktowy dystans. Pojedyncze obrony i kontry Włochów nie były w stanie odmienić sytuacji. W żadnej z partii Azzurri nie przekroczyli chociażby progu 15 zdobytych punktów.

Wyniki półfinałów:

Alison/Bruno Schmidt BRA [3] – Ranghieri/Carambula ITA [29] 2:0
(21:13, 21:12)

Samoilovs/Smedins J. LAT [5] – Brouwer/Meeuwsen NED [7] 2:1
(19:21, 21:18, 15:12)

Pojedynek o brązowy medal turnieju w Gstaad był dosyć emocjonujący. W premierowej odsłonie do ostrej ofensywy przystąpili siatkarze z Włoch, którzy ryzykując niemal w każdym elemencie, zdominowali swoich przeciwników. Team z Holandii dzielnie się bronił, jednak nie był w stanie zapobiec porażce (18:21). W secie numer dwa role zmieniły się o 180 stopni i to ekipa Oranje dyktowała warunki gry. Brouwer i Meeuwsen raz po raz zdobywali punkty w ataku, a dodatkowo potrafili zawiązać pozytywne akcje w defensywie i dzięki temu wypracowali sobie kilkupunktową przewagę. Włoski duet nie potrafił wrócić do dobrej gry z pierwszego seta i przegrał do 16. W tie-breaku Holendrzy nie pozostawili wątpliwości i również pokazali swoją najlepszą siatkówkę. Bezradni siatkarze z Italii raz na jakiś czas odpowiadali ciekawymi akcjami, lecz był to zbyt mało na dobrze dysponowanych siatkarzy z Holandii. Wygrywając 15:10 Brouwer i Meeuwsen, zapewnili sobie krążki najmniej wartościowego kruszcu.

Brouwer/Meeuwsen NED [7] – Ranghieri/Carambula ITA [29] 2:1
(18:21, 21:16, 15:10)

Podobnie wyglądało spotkanie finałowe z udziałem mistrzów świata Alisona i Bruno oraz Łotyszy Samoilovsa i Smedinsa. Ekipa z Kraju Kawy udanie rozpoczęła finałowe starcie, grając jak z nut w ataku i bloku oraz mocno ryzykując w zagrywce. Zespół z Łotwy starał się odrabiać straty, jednak to Brazylijczycy cały czas mieli przewagę sytuacyjną i nie pozwalali się dogonić, co ostatecznie doprowadziło do ich wygranej 21:16. Pewne i wysokie zwycięstwo mocno upewniło graczy z Ameryki Południowej, że złoty krążek jest blisko. Zbyt duże rozluźnienie skrzętnie wykorzystali Łotysze, którzy w pierwszym minutach drugiego seta wypunktowali przeciwników. Wysokie prowadzenie osiągnięte jeszcze przed połową partii wystarczyło, by wygrać i doprowadzić do remisu (21:13). Pobudzeni wysoką porażką Alison i Bruno wzięli się w garść, pokazali, jak wygląda siatkówka na najwyższym poziomie. Mocne zbicia, doskonałe czucie przeciwników i mała ilość błędów zapewniły Canarinhos zwycięstwo 15:10 i drugi w krótkim czasie złoty medal ważnej imprezy plażowej.

Alison/Bruno Schmidt BRA [3] – Samoilovs/Smedins J. LAT [5] 2:1
(21:16, 13:21, 15:10)