Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Final Four LŚ, gr. 2: Francuzi jadą do Rio

Final Four LŚ, gr. 2: Francuzi jadą do Rio

Francuzi w finale drugiej dywizji Ligi Światowej okazali się zdecydowanie lepsi od Bułgarów, pokonując ich 3:0. Po dwóch jednostronnych setach w trzecim gospodarze postawili się, ale to nie wystarczyło. Dla Les Bleus była to 14. wygrana z rzędu.

Finał turnieju rozgrywanego w Warnie przyniósł jego gospodarzom ogromne rozczarowanie, z drugiej strony trudno było oczekiwać cudów po drużynie zdziesiątkowanej kontuzjami. Początek premierowej partii był wyrównany, na udane zagrania gospodarzy odpowiadał Ngapeth. Francuzi dopiero po pierwszej przerwie technicznej zaczęli budować swoją przewagę. Najpierw zapunktował Antonin Rouzier, potem blok obił Ngapeth, a Władimir Nikołow został zablokowany (8:11). O czas od razu poprosił Plamen Konstantinow, lecz po przerwie znów Les Bleus dopisywali kolejne oczka do swojego dorobku. Tym razem udanymi atakami i zagrywkami popisywał się Kevin Le Roux i to po dwóch asach z rzędu jego autorstwa było już 16:10. Po paru zepsutych zagraniach Les Bleus gospodarze podgonili wynik na 13:17, ale wtedy zagrywkę zepsuł Nikołow i w drużynie przeciwnej za linią 9 metra pojawił się Kevin Tillie. Jego dobra dyspozycja pozwoliła jego drużynie znów odskoczyć, na 20:13, i właściwie losy seta były już przesądzone. Obicie bułgarskiego bloku przez Ngapetha dało Trójkolorowym pierwszą piłkę setową, partię zakończył zaś blok na Nikołowie (25:16).

W drugim secie początkowo lepiej radzili sobie gospodarze – po autowym ataku Rouziera prowadzili 6:4 i do pierwszej przerwy technicznej utrzymali ten dystans. Ale już po niej trzy punkty z rzędu zdobyli Francuzi. Dwukrotnie zapunktował Rouzier, a jego vis-a-vis udało się zablokować. Potem kolejne oczka dołożył Le Roux, Nikołaj Nikołow został zablokowany i punkt na 12:9 dołożył Tillie. Znów kiedy Le Roux pojawił się na zagrywce, sprawił bardzo dużo problemów bułgarskim przyjmującym i Les Bleus odskoczyli na 16:10. W kolejnej akcji francuski środkowy zepsuł zagrywkę, po czym Tillie, a potem Rouzier zostali zablokowani i o czas po raz pierwszy musiał prosić francuski szkoleniowiec. Bułgarzy cały czas deptali rywalom po piętach, po zepsutym ataku Ngapetha tracili tylko dwa oczka (17:19). Ale Les Bleus nadal grali skutecznie, zbicie Ngapetha i blok na Nikołowie znów powiększyły dystans. Atak Le Goffa mocno przybliżył jego ekipę do wygranej w tym secie (24:19), potem Le Roux zepsuł wprawdzie zagrywkę, ale w kolejnej akcji Ngapeth tak zaskoczył rywali swoim mocno akrobatycznym rozegraniem, że goście zakończyli akcję sukcesem (25:20).

Najwięcej emocji przyniosła trzecia partia, bo gra wreszcie się wyrównała. Bułgarzy zdali sobie sprawę, że to ostatni dzwonek, by powalczyć o wygraną, zaś Francuzi dali się nieco ponieść swojej fantazji i sporo akcji napsuli. Jeszcze początek przebiegał pod ich dyktando, po kolejnym asie Le Roux prowadzili 6:3. Dodajmy tutaj, że francuski środkowy w całym spotkaniu posłał aż 5 asów na 9 zdobytych przez całą drużynę. Bułgarzy zaś grając u siebie… nie zapunktowali serwisem ani razu. Ale wracając do trzeciej partii, to prowadzenie gości trwało w najlepsze do stanu 9:7, potem do gry włączył się Włado Nikołow, dodatkowo Rouzier zaczął „strzelać” swoimi atakami po autach i miejscowi wyrównali (10:10), a po bloku na francuskim atakującym mieli nawet minimalną przewagę (12:11). Od tego momentu mieliśmy fragment gry punkt za punkt, dopiero od stanu 20:20 podopieczni Laurenta Tillie wygrali trzy kolejne akcje – raz udanie plasował Rouzier, potem jego koledzy popisali się dwoma skutecznymi blokami. W chwilę później bułgarski atakujący pomylił się na zagrywce, zaś Rouzier trafił w boisko i tym samym zakończył spotkanie. Była to 14. z rzędu wygrana Francuzów w Lidze Światowej, która w dodatku dała im awans do tegorocznego turnieju finałowego 1. dywizji w Rio de Janeiro i możliwość gry w tejże grupie w przyszłym roku.

Bułgaria – Francja 0:3
(16:25, 20:25, 21:25)

Bułgaria: Nikołow W. (9), Nikołow N. (8), Josifow (7), Aleksiew (4), Penczew (3), Żekow (1), Salparow (libero) oraz Petkow (2), Gradinarow, Iwanow i Bożyłow (libero)

Francja: Rouzier (18), Le Roux (13), Ngapeth (10), Tillie (7), Le Goff (7), Toniutti (2), Grebennikov (libero)