Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Grzegorz Kosok zagra w Transferze Bydgoszcz

Grzegorz Kosok zagra w Transferze Bydgoszcz

fot. Arkadiusz Kogut / Jastrzębski Węgiel

W zespole Transferu Bydgoszcz pozostaje coraz mniej niewiadomych, a już na pewno znamy nazwiska czwórki środkowych, którzy będą bronić barw drużyny w nowym sezonie. Jako ostatni dołączył do nich Grzegorz Kosok.

Grzegorz Kosok urodził się 2 marca 1986 roku w Katowicach. Wybór siatkówki jako swojej życiowej drogi okazał się bardzo dobry, bowiem pierwsze sukcesy odnosił już w rozgrywkach młodzieżowych. W 2005 roku został złotym medalistą mistrzostw Polski juniorów w barwach MKS-u MOS Będzin. Szybko znalazł miejsce w występującym wówczas w Polskiej Lidze Siatkówki Płomieniu Sosnowiec. To nie był jednak udany rok dla zespołu Płomienia, bowiem musiał się on pożegnać z ekstraklasą. Kosok klubu nie opuścił i rok później wspólnie z kolegami cieszył się z awansu do PLS-u, by w sezonie 2007/2008 zająć w niej siódme miejsce. To był dla niego ostatni rok spędzony w Sosnowcu, który zdecydował się zamienić na Radom, czyli ósmy zespół rozgrywek 2007/2008.

Choć drużyna zakończyła ten sezon na miejscu dziewiątym, dla Grzegorza Kosoka indywidualnie był to dobry rok. Był podstawowym zawodnikiem zespołu, z meczu na mecz spisując się coraz lepiej. Zdobył łącznie 141 punktów, z czego 48 blokiem i 15 zagrywką. Postawę tę zauważyli działacze Asseco Resovii Rzeszów, sprowadzając Kosoka do swojego klubu. W Rzeszowie środkowy spędził pięć sezonów, które obfitowały w sukcesy. W pierwszym roku występów w Asseco Resovii wraz z kolegami zameldował się na trzecim stopniu podium. Znacznie poprawił swój dorobek punktowy, gromadząc aż 225 punktów, z czego 66 blokiem i 15 serwisem. Rok później zespół z Rzeszowa wynik powtórzył, a Grzegorz Kosok prócz kolejnego medalu PlusLigi zyskał coś jeszcze. Po dobrych występach w klubie trafił do reprezentacji Polski i wraz z nią sięgnął w 2011 roku po dwa medale: brązowy w Lidze Światowej i brązowy mistrzostw Europy. To był jednak tylko bardzo dobry początek.

W sezonie 2011/2012 rzeszowianie na podium stanęli dwukrotnie. W Pucharze CEV wywalczyli srebrny krążek, natomiast na koniec sezonu PlusLigi zawiesili na swoich szyjach złote medale i cieszyli się z tytułu mistrza kraju. Choć Grzegorz Kosok nie zawsze był podstawowym zawodnikiem zespołu, ponownie znalazł się w składzie reprezentacji Polski i ponownie cieszył się wraz z nią z sukcesu – zwycięstwa w Lidze Światowej 2012. W tym samym roku zawodnik pojechał z kadrą na igrzyska olimpijskie, co jest marzeniem większości siatkarzy.W czwartym sezonie występów w Asseco Resovii Kosok ponownie radził sobie bardzo dobrze. Był skuteczny w ataku (82) i w bloku (66), nieźle spisywał się w polu serwisowym (10). Po raz kolejny także rzeszowianie cieszyli się z mistrzowskiego tytułu, wywalczając jeszcze w 2013 roku Superpuchar Polski.

Przygodę z Podkarpaciem Kosok zakończył po sezonie 2013/2014, w którym dołożył do swojej kolekcji kolejny medal, tym razem jednak srebro mistrzostw Polski. Wybrał ofertę Jastrzębskiego Węgla i choć nie powiodło się zdobycie medalu, indywidualnie był to dobry rok dla środkowego. W barwach ekipy z Jastrzębia-Zdroju środkowy zdobył 151 punktów, notując średnią skuteczność w ataku na poziomie 58%. Do 91 „oczek” zgromadzonych w tym elemencie dołożył 47 bloków i 13 asów serwisowych. Po roku tam spędzonym obrał jednak kierunek północny i w najbliższym sezonie będziemy oglądać go w barwach Transferu!

Co ważne, dobra gra Kosoka zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski. Znalazł się w kadrze B, która nie tak dawno walczyła w igrzyskach europejskich. Nowy bydgoski środkowy rozegrał bardzo dobry turniej, zdobywając dla zespołu 39 punktów, z czego aż 21 blokiem. Jest także w szerokim składzie powołanym przez Andrzeja Kowala na Ligę Europejską.

Zobacz również:
Karuzela transferowa PlusLigi

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-07-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved