Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. P: Kolumbia i Peru według planu

WGP, gr. P: Kolumbia i Peru według planu

W grupie P wygraną zanotowały reprezentacje Kolumbii oraz Peru, które zwyciężyły odpowiednio Kubę i Kazachstan. Obie drużyny zdobyły komplety punktów. W tabeli przewodzi Kolumbia dziewięcioma punktami, na drugie miejsce awansowało Peru.

Kolumbia dzięki wygranej z Kubą została liderem grupy P rozgrywek World Grand Prix. Pomimo doskonałego występu Mellisy Teresy Wargas Abreu Kubankom nie udało się skutecznie przeciwstawić Kolumbijkom, które wygrały bezapelacyjnie 3:1. Najlepiej punktującą zawodniczką była wspomniana już Mellisa Wargas, która zdobyła 31 punktów, w zwycięskim zespole najskuteczniejsze były Amanda Coneo (19 punktów) i Cindy Maria Ramirez (18 punktów).

W ataku obie drużyny zdobyły po pięćdziesiąt punktów, w bloku minimalnie lepsze były Kubanki, które uzbierały trzynaście punktów, przy jedenastu Kolumbijek. Dużo więcej punktowych zagrywek miała Kolumbia, ale popełniła także więcej błędów. Kolumbia nie miała żadnych kłopotów, by wygrać pierwszego seta. Posłała w nim cztery asy serwisowe i pewnie zwyciężyła 25:14. Kubanki obudziły się w drugiej partii, w której to wreszcie funkcjonował ich blok. Przez większość tego seta były na prowadzeniu, w końcówce znakomicie w ataku zagrała Mellisa Wargas i to ona przypieczętowała wygraną Kuby 25:21.

Ta sama zawodniczka była liderką w kolejnej odsłonie meczu, jednak jej wysiłki na niewiele się zdały, ponieważ Kuba popełniała zbyt dużo błędów. Wykorzystywała je Kolumbia, która ostatecznie triumfowała 25:20. W kolejnym secie nadal trwało show Mellisy Wargas, ale było to za mało, by powstrzymać rozpędzone Kolumbijki. W końcówce prowadziły one już 24:21, ale Kubankom udało się doprowadzić do remisu. Kolumbia nie zamierzała jednak oddać wygranej i kolejne punkty należały do niej. Zwyciężyła 27:25 i w całym meczu 3:1.

Kolumbia – Kuba 3:1
(25:14, 21:25, 25:20, 27:25)

Kolumbia: Coneo (19), Ramirez (18), Ampudia (14), Soto (11), Montano (7), Marin (2), Gomez (libero) oraz Guerrero
Kuba: Wargas (31), Cajigal (9), Hernandez (9), Orta (8), Linares (7), Santas (1), Cruz (libero) oraz Gonzalez (1), Borrero i Sawon

Peruwianki pewnie pokonały Kazachstan, w żadnym z setów ich dominacja nie była ani przez chwilę zagrożona. Dzięki wygranej Peru awansowało na drugą pozycję w grupie P, wyprzedzając tym samym Kubę. Kazachstan natomiast nadal pozostaje bez zdobyczy punktowej.

Najlepiej punktującą zawodniczką niedzielnego spotkania była Angela Leyva, która zdobyła piętnaście „oczek”, w kazachskiej ekipie najwięcej punktów wywalczyła Sana Anarkułowa.

Peru dominowało praktycznie w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła, w ataku zdobyło trzydzieści sześć punktów, w bloku osiem, a serwisem dziewięć, Kazachstan uzyskał odpowiednio dwadzieścia osiem, siedem i jeden punkt. Gospodynie popełniły więcej błędów, bo aż dwadzieścia dwa, przy tylko dziesięciu rywalek.

Spotkanie było w zasadzie jednostronnym widowiskiem. Dopingowane przez swoich fanów Peruwianki nie zamierzały marnować czasu i szybko zwyciężyły w pierwszej odsłonie meczu 25:12. Angela Leyva i jej koleżanki pokazały wysoką skuteczność w szczególności w bloku i ataku, co pozwoliło im na kontrolę wyniku w tej partii. Drugi set to przede wszystkim festiwal świetnych zagrywek gospodyń, które podobnie jak w poprzedniej partii nie miały kłopotów z wygraną, tym razem 25:16. Po kazachskiej stronie mnożyły się błędy, które nie pozwalały na skuteczne przeciwstawienie się rywalowi. Trzecia i jak się później okazało ostatnia odsłona meczu miała podobny przebieg co dwie pozostałe. W niej również bezapelacyjnie wygrały Peruwianki, tym samym zapisując na swoim koncie kolejne trzy „oczka”.

Peru – Kazachstan 3:0
(25:12, 25:16, 25:18)

Peru: Leyva (15), Rueda (12), Uribe (8), Ortiz (7), Yllescas (2), La Rosa (2), Acosta (libero) oraz Munoz (2), Lopez (2), Gomez (2), Urrutia (1) i Egoavil (libero)
Kazachstan: Anarkułowa (9), Nassedkina (9), Issajewa (7), Żdanowa (3), Jagodina (2), Iszimcewa, Kawtorina (libero) oraz Rubcowa (3), Łukomskaja (1), Razorenkowa (1), Tatko (1) i Ryłowa (libero)