Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. K: Kanadyjki lepsze od Bułgarii w tie-breaku

WGP, gr. K: Kanadyjki lepsze od Bułgarii w tie-breaku

W drugiej kolejce rozgrywek II dywizji World Grand Prix swoje pierwsze zwycięstwo odniosły reprezentantki Kanady, które pokonały Bułgarię po pięciosetowym starciu. Bułgarki jak na razie pozostają bez zwycięstwa w rozgrywkach.

Drugi dzień rywalizacji w turnieju w Portoryko był bardzo udany dla zawodniczek z Kanady, które wygrały swój pierwszy mecz w World Grand Prix 2015. Ekipa prowadzona przez trenera Arnda Ludwiga nie zaczęła najlepiej pojedynku z Bułgarkami. Zawodniczki spod znaku Klonowego Liścia początkowo grały punkt za punkt, ale dosyć szybko inicjatywę w boiskowych wydarzeniach przejęły ich rywalki i wypracowały sobie kilkupunktową przewagę. Ogromna w tym zasługa bardzo skutecznej Ewy Janewej oraz doskonale funkcjonującego bułgarskiego bloku. Kilkupunktowa strata okazała się zbyt trudnym wyzwaniem do zrealizowania i pierwszy set padł łupem ekipy z Europy w stosunku 25:18. Zdecydowanie lepiej dla Kanadyjek ułożyła się partia numer dwa. Po kilku minutach równej gry zespół z Ameryki Północnej dostał zastrzyk energii i grał niczym znakomicie naoliwiona siatkarska maszyna. Kąśliwa zagrywka, czujna praca w defensywie Teski Andrew-Wasylik oraz kapitalna praca blokiem Shanice Marcelle okazały się być na tyle skutecznym pakietem, iż Bułgarki nie były w stanie w żaden pozytywny sposób odpowiedzieć. Wysokie prowadzenie Kanadyjki dociągnęły do końca seta i cieszyły się z wysokiej wygranej 25:14.

Po bardzo nieudanym secie siatkarki Atana Lazarowa chciały szybko wrócić do swojej dobrej gry z premierowej partii. Ich zamiary spełzły jednak na niczym, ponieważ Kanadyjki ani myślały zadowolić się wysoką wygraną sprzed kilku minut. Po raz kolejny najbardziej widocznym atutem zespołu z Kraju Klonowego Liścia okazał się być blok, którym kolejne oczka zdobywała Marcelle, a dodatkowo w ataku ręki nie wstrzymywała Tabitha Love. Seria straconych punktów zmusiła opiekuna Europejek do przeprowadzenia szeregu zmian, jednak na niewiele się one zdały. Zawodniczki rezerwowe nie odmieniły losów seta i z kolejnej wygranej do 14 mogły cieszyć się Kanadyjki. Dwie tak wysokie porażki mogły podziałać na Janewą i jej koleżanki bardzo demotywująco, jednak tym razem efekt podwójnego siatkarskiego lania był wręcz odwrotny. Tym razem drużyna ze Starego Kontynentu wykorzystała broń, od której sama zginęła w poprzednich dwóch setach, a mianowicie ustawiała szczelny, równy i wysoki blok. Ze sforsowaniem ściany ustawianej przez Gabrielę Koewą i Mirę Todorową miały kłopot wszystkie siatkarki z Kanady, ale w szczególności widoczny był brak skuteczności Tabithy Love, która w całym spotkaniu była niekwestionowaną liderką swojej ekipy. Straconych punktów reprezentantkom kontynentu północnoamerykańskiego nie udało się już odrobić i czwartego seta musiały spisać na straty (20:25).

Najwięcej emocji kibice zgromadzeni w hali doświadczyli w tie-breaku. Oba zespoły grały rozważnie, a przede wszystkim wykonując wszystkie swoje zagrania z dużą precyzją i z pełnym skupieniem. Na silne zbicia Love często odpowiadała Ewa Janewa oraz wprowadzona z ławki Silwana Czauszewa i wynik oscylował wokół remisu. Ostatnie słowo w tym meczu należało jednak do zespołu z Kraju Klonowego Liścia, który lepiej spisywał się w obronie i popełnił mniej błędów własnych, dzięki czemu wygrał 15:13. – Nasza gra była całkiem niezła. Przede wszystkim liczy się wygrana i jest ona ważna dla budowy tego zespołu. Musimy jednak dalej pracować nad naszą dyspozycją – oceniła zdobywczyni aż 24 oczek, Tabitha Love.

Bułgaria – Kanada 2:3
(25:18, 14:25, 14:25, 25:20, 13:15)

Bułgaria: Janewa (22), Todorowa M. (13), Koewa (12), Dimitrowa (8), Stojanowa (7), Todorowa Z. (libero) oraz Czauszewa (5), Nikołowa i Dimowa
Kanada: Love (24), Marcelle (13), Cranston (11), Cross (8), Charuk (8), Lundquist (4), Andrew-Wasylik (libero) oraz Page (1), Barclay i Habing