Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > MŚ: Alison/Bruno nowymi mistrzami świata

MŚ: Alison/Bruno nowymi mistrzami świata

W Holandii zakończyły się mistrzostwa świata w siatkówce plażowej. Po świetnym występie Brazylijek w turnieju siatkarek także zawody mężczyzn lepiej udały się canarinhos. Ku niezadowoleniu i niedosytowi gospodarzy złote medale odebrali Alison/Bruno.

Od samego początku holenderski duet Nummerdor/Varenhorst podkreślał, że grając na własnym terenie, czuje się mocny i chce zajść jak najdalej. Doping swoich kibiców działa, bowiem Holendrzy awansowali do finału, pokonując w półfinale świetnie spisujących się Brazylijczyków Pedro/Evandro. W pierwszych akcjach meczu canarinhos jakby nie do końca byli jeszcze rozgrzani i to gospodarze odskoczyli na 3:0. W kolejnych minutach Pedro i Evandro gonili wynik, by w połowie odsłony premierowej doprowadzić wreszcie do remisu po 12. Wyrównana walka toczyła się już do zakończenia seta, ale cały czas to duet z Holandii miał inicjatywę, a błędy Brazylijczyków w końcówce pomogły mu triumfować w partii. Dwójka z Ameryki Południowej od początku kolejnej odsłony włączyła się do walki, a Evandro rozpoczął ją asem serwisowym. W pierwszej części seta sytuacja się odwróciła i to Nummerdor i Varenhorst gonili wynik – gonili skutecznie, bowiem chwila rozprężenia w szeregach rywali pozwoliła im objąć prowadzenie 13:10. Kanarkowi od razu zerwali się do odrabiania strat, a gra mocno się wyrównała. Zacięty bój trwał do samego końca, a w ostatnich akcjach Holendrzy nie wykorzystali swojej szansy – po bloku Varenhorsta gospodarze mieli bowiem piłkę meczową. Emocjonujący bój zakończył się po świetnej postawie Evandro. Jego akcja w bloku dała Brazylijczykom okazję na zakończenie seta wygraną, on też zakończył go skutecznym atakiem. W tie-breaku obie pary nadal toczyły zacięty bój, jednak co jakiś czas wynik ustalał świetnymi blokami Varenhorst. Holendrzy tym samym powoli budowali przewagę i zakończyli mecz wygraną.

Ich rywali w finale miał wyłonić drugi półfinał, ten zakończył się już szybciej, a stroną wyraźnie przeważającą był tym razem duet z Brazylii. Alison/Bruno początek meczu mieli spokojny i po dobrych akcjach pozwolili rywalom z USA objąć dwupunktowe prowadzenie. W połowie pierwszej odsłony toczył się już zacięty bój i żaden z duetów nie potrafił odskoczyć. Zbliżając się do decydującego momentu w secie, Amerykanie stracili swoją skuteczność w ataku, co pozwoliło canarinhos budować przewagę. Z kolei gdy zagrywką punktował Alison, różnica wzrosła do czterech oczek (19:15), a partia premierowa padła łupem brazylijskich plażowiczów. W kolejnej odsłonie Amerykanie zupełnie stracili kontakt punktowy z przeciwnikami, którzy zaczęli szaleć, ale to para z USA zaczęła też popełniać dużą liczbę niewymuszonych błędów. Alison i Bruno odskoczyli dość szybko na prowadzenie 10:4, a im bliżej końca, tym coraz mocniej zaznaczała się dominacja tego teamu. Świetne zagrywki Brazylijczyków zwiększyły różnicę do dziewięciu punktów. Canarinhos nie mieli więc większych problemów z wygraną i pewnie awansowali do finału.

Ten tradycyjnie poprzedzony był starciem o brązowe medale i jak się okazało – sięgnęli po nie Brazylijczycy Pedro/Evandro. Po pierwszych trzech akcjach wygranych przez graczy z Ameryki Południowej gra szybko zaczęła toczyć się na styku, a Amerykanie wyrównali. Canarinhos cały czas jednak próbowali utrzymywać się na lekki dystans punktowy, a umożliwiły to skuteczne uderzenia Evandro (12:10, 14:12). Po drugiej stronie siatki sprawy w swoje ręce wziął jednak Lucena i niebawem na tablicy wyników znowu był remis (15:15). Po okresie wyrównanej gry sytuacja zmieniła się o 180 stopni i po bloku Brunnera to duet z USA był na prowadzeniu 19:17. Wtedy do boju zerwali się canarinhos, w emocjonującej końcówce lepiej odnalazł się Evandro, dzięki któremu Brazylijczycy triumfowali w secie otwarcia. Jeszcze na początku kolejnej partii Amerykanie starali się walczyć, objęli prowadzenie, ale z czasem gra coraz lepiej układała się graczom brazylijskim. Momentem przełomowym były dwie akcje w bloku Pedro. Po nich kolejne uderzenia odbijały się od „kanarkowego” bloku, przewaga szybko osiągnęła poziom siedmiu punktów, a Pedro i Evandro finalnie stanęli na najniższym stopniu podium holenderskiej imprezy.

Finał rozpoczął się od świetnej dyspozycji gospodarzy, którzy po dobrej zagrywce, zapisali na swoim koncie trzy punkty z rzędu po bloku na Alisonie. Dzięki temu odskoczyli od razu na sześć oczek przewagi (10:4). Canarinhos w żaden sposób nie potrafili znaleźć sposobu na świetnie grających Holendrów. Varenhorst niepodzielnie rządził na siatce, dobrze spisywał się w polu zagrywki. Nummerdor z kolei wykorzystywał swoje doświadczenie w ataku. To sprawiło, że przewaga oranje wynosiła siedem punktów (18:11), a po słabszej końcówce Brazylijczyków partia zakończyła się wygraną holenderskiego duetu do 12. W kolejnych minutach spotkania gospodarze starali się utrzymać swój poziom, ale z każdą kolejną akcją w secie drugim coraz mocniej do głosu dochodzili gracze z Ameryki Południowej (12:9). Kolejna seria punktów canarinhos, zdobytych po dobrych akcjach Bruno i błędach Holendrów, sprawiła, że przewaga gości wynosiła już sześć oczek (16:10). Miejscowy duet nie był w stanie przedłużyć rywalizacji w tej odsłonie i o wyniku finału mistrzostw miał zdecydować tie-break. W nim rozpoczęła się gra godna decydującego o mistrzostwie meczu. Na początku na czoło wysunęli się Holendrzy, ale w kolejnych emocjonujących akcjach gra toczyła się na styku, w dodatku długi czas żaden z teamów nie mógł zakończyć meczu. Finalnie to Alison i Bruno postawili kropkę nad i.