Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. E: Finowie znowu lepsi od ekipy portugalskiej

LŚ, gr. E: Finowie znowu lepsi od ekipy portugalskiej

Kolejne zwycięstwo nad Portugalczykami odniósł zespół z Finlandii w 8. kolejce Ligi Światowej. Choć drużyna z południowej Europy starała się przedłużyć pojedynek, to Finowie zgarnęli komplet punktów, wygrywając w czterech setach.

Od początku niedzielnego spotkania swój rytm gry rywalom próbowali narzucić Finowie, co im się udało. Już po zbiciu Sivuli odskoczyli od Portugalczyków na dwa oczka. W kolejnych minutach dobrze prezentowali się w ataku, mogli też liczyć na błędy serwisowe rywali, dzięki czemu utrzymywali ich na dystans dwóch, trzech punktów. Chwilę później udany serwis dołożył Tervaportti, a blok Sivula, co zmusiło szkoleniowca gospodarzy do wzięcia czasu dla swojego zespołu. Przyniósł on efekt, bowiem po skutecznej kontrze Ferreiry różnica punktowa pomiędzy oboma zespołami zmalała do dwóch oczek. W kolejnych minutach nie zawodził Ojansivu, przez co wciąż w korzystniejszej sytuacji byli Skandynawowie. W dodatku w ważnych momentach Portugalczycy mylili się w ataku, zaś ich przeciwnicy dobrze poczynali sobie w bloku. Skuteczny był też Ojansivu, a podopieczni trenera Sammelvuo premierową odsłonę pewnie rozstrzygnęli na swoją korzyść (25:18).

W drugiej partii Finowie poszli za ciosem, a dobra gra w ataku Sivuli oraz błędy Jose i Sequeiry spowodowały, że gospodarze ponownie musieli odrabiać straty. Skandynawowie poczynali sobie coraz pewniej, a udana kiwka Tervaporttiego dała im cztery punkty przewagi na pierwszym czasie technicznym. Po nim siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego stać było na krótkotrwały zryw, a trudne zagrywki Sequeiry pozwoliły im na moment wrócić do gry. Lecz Skandynawowie w swoich szeregach mieli duet Ojansivu-Sivula, który ponownie wypracował im trzypunktową przewagę nad rywalami. W kolejnych minutach na środku zarówno w ataku, jak i w bloku przypomniał o sobie Sinkkonen, a strata Portugalczyków wzrosła do siedmiu punktów. W końcówce gospodarze próbowali poprawić wynik, ale dobra gra w bloku to było zbyt mało, aby wrócili do gry. Ostatecznie ta część meczu padła łupem Skandynawów (25:20).

W pierwszych minutach trzeciego seta oba zespoły szły łeb w łeb, ale Finowie coraz częściej mieli problem z przedarciem się przez szczelny blok rywali, a mniej dokładne przyjęcie utrudniało grę na rozegraniu Tervaporttiemu, w efekcie czego tym razem jako pierwsi na trzypunktowe prowadzenie wysforowali się Portugalczycy. Z biegiem czasu w ataku rozkręcał się Ferreira, a punktową zagrywkę dołożył Gil, przez co zaczęła powiększać się różnica pomiędzy oboma zespołami. Finów do walki próbował poderwać jeszcze Sivula, ale jego koledzy ponownie nadziali się na blok rywali, których do sukcesu w tej odsłonie poprowadził duet Ferreira (25:18).

W czwartej partii gospodarze nie zamierzali zwalniać tempa, a seria zagrywek Alexandre Ferreiry pozwoliła im szybko uciec od przeciwników na trzy oczka. Finów do walki próbował poderwać Ojansivu, ale ich gra nie była już tak skuteczna jak w początkowej fazie meczu. W dodatku po portugalskiej stronie do gry włączył się Rodrigues, a różnica między oboma zespołami wzrosła do czterech oczek. Wówczas jednak nastąpiło przełamanie u Skandynawów, a dobra postawa duetu Ojansivu-Sivula sprawiła, że na świetlnej tablicy pojawił się remis. Po drugiej przerwie technicznej nie do zatrzymania był Sivula, a inicjatywa przeszła na stronę gości. Chwilę później na środku przypomniał o sobie Siirila, a Finowie byli coraz bliżej końcowego zwycięstwa. Dzięki Sequeirze gospodarze wrócili jeszcze do gry, ale ostatnie słowo należało do ich przeciwników, a w szczególności do Rumpunena, którego as serwisowy zakończył spotkanie (25:23).

Portugalia – Finlandia 1:3
(18:25, 20:25, 25:18, 23:25)

Portugalia: Ferreira A. (22), Ferreira M. (14), Jose (6), Rodriques (5), Oliveira (1), Silva (1), Fidalgo (libero) oraz Sequeira (11), Cveticanin (7), Gil (1), Violas i Casas
Finlandia: Ojansivu (23), Sivula (16), Siirila (10), Tervaportti (6), Sinkkonen (5), Krastins (3), Kerminen (libero) oraz Rumpunen (3) i Helenius