Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C: Argentyńczycy rzutem na taśmę awansowali do Final Four

LŚ, gr. C: Argentyńczycy rzutem na taśmę awansowali do Final Four

W Warnie odbędzie się niebawem Final Four II dywizji Ligi Światowej. Do końca o prawo gry w tym turnieju walczyli reprezentanci Argentyny. Drużyna z Ameryki Płd. w decydującej potyczce pokonała Bułgarię i lepszym bilansem wygranych wyprzedziła Kanadę.

W mecz lepiej weszli Bułgarzy, którzy po kilku dobrych akcjach Stanisława Petkowa wysunęli się na prowadzenie 5:2. Jednak tuż po pierwszej przerwie technicznej Argentyńczycy zaczęli odrabiać straty dzięki niezłej postawie w bloku i polu serwisowym Nicolasa Uriarte i Jose Luisa Gonzaleza. Po dynamicznym ataku ze środka siatki Sebastiana Sole to goście wyszli na prowadzenie (11:10). As serwisowy Facundo Conte i skuteczne uderzenie Javiera Filardiego pozwoliły podopiecznym Julio Velasco zbudować trzypunktową nadwyżkę (14:11). Drużyna Bułgarii próbowała przeciwstawić się zbiciami Władimira Nikołowa czy Petkowa, jednak było to niewystarczające, gdyż zapas punktowy Albicelestes był już znaczny (22:16). Partię zamknął błędem Nikołow, Argentyna wygrała 25:19.

Argentyńczycy byli wyraźnie na fali, z przytupem rozpoczęli drugiego seta od prowadzenia 4:1, które osiągnęli za sprawą pomyślnych akcji Sole i ładnego ataku obijającego blok Conte. Lecz Bułgarzy zaraz wzięli się do pracy, poprzez dobrą grę na siatce udało im się doprowadzić do remisu po 6. Od tego momentu na boisku rozgorzała walka na styku. Błędy podopiecznych Plamena Konstantinowa sprawiły, że to przyjezdni odskoczyli na 14:12, a zaliczka ta wzrosła do trzech oczek po punktowym serwisie Argentyny (17:14). Gospodarze przegrywali już 16:21 i wtedy sygnał do walki dał Wiktor Josifow. Jego znakomite zagrywki umożliwiły Bułgarii wyrównanie wyniku (22:22). O końcowym rezultacie musiała decydować gra na przewagi, w której lepsi okazali się miejscowi. Bułgarzy po bloku Lubomira Agoncewa zwyciężyli 26:24.

Inauguracja trzeciej odsłony ponownie należała do Argentyńczyków, którzy szybko odskoczyli na cztery punkty (6:2). Dobra gra w ofensywie Gonzaleza pomagała gościom utrzymywać wcześniej wypracowany dystans (7:3). Gdy na parkiecie pojawił się Todor Aleksiew, Bułgarzy nieco odżyli, a jego udane ataki pozwoliły im zmniejszyć różnicę do dwóch oczek (13:15). Stan ten był jednak przejściowy, bowiem miejscowi nie wystrzegali się błędów własnych. Po pomyłce Agoncewa siatkarze Julio Velasco powrócili do czteropunktowej nadwyżki (18:14), by dzięki atakowi Sole i asowi serwisowemu Uriarte powiększyć ją do sześciu punktów. Set ten padł ostatecznie łupem Argentyńczyków, którzy po punktowej zagrywce Luciano De Cecco odnieśli zwycięstwo w stosunku 25:17.

Początek czwartego seta był dość zacięty, a obie ekipy popisywały się efektownymi zagraniami. Kolejny as serwisowym Josifowa zaprowadził na tablicy świetlnej wynik 4:4. Pomyślna gra na siatce Uriarte i Gonzaleza umożliwiła graczom z Ameryki Południowej wypracowanie czterech punktów zapasu na pierwszej przerwie technicznej, jednak argentyński atakujący nieszczęśliwie po jednej z akcji skręcił staw skokowy. Kontuzja ta nie zdeprymowała Albicelestes, którzy sukcesywnie powiększali dzielący obie drużyny dystans. Świetna gra w obronie i zgrabne bloki, którymi raz po raz zatrzymywali bułgarskie ataki, dały Argentyńczykom siedem oczek przewagi (14:7). Plamen Konstantinow próbował coś zmienić, wprowadzając na boisko wszystkich swoich zawodników. Przyniosło to niezły efekt, bowiem udane zagrania Danaiła Miłuszewa i Mirosława Gradinarowa pozwalały gospodarzom utrzymywać resztki nadziei na dobry wynik, ale as serwisowy Uriarte rozwiał je wszystkie. Po dynamicznym ataku Luciano Zornetty Argentyna wygrała 25:18 i w całym meczu 3:1.

Bułgaria – Argentyna 1:3
(19:25, 26:24, 17:25, 18:25)

Bułgaria: Nikołow (11), Petkow (8), Gocew (6), Todorow (4), Żekow, Penczew, Salparow (libero) oraz Iwanow (libero), Josifow (7), Aleksiew (7), Miłuszew (3), Gradinarow (1) i Agoncew (1)
Argentyna: Conte (19), Sole (14), Gonzalez (10), Gauna (10), Uriarte (6), Filardi (5), Closter (libero) oraz De Cecco (1), Ramos (1) i Zornetta (1)