Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A: Wygrana Australii na wagę pozostania w elicie

LŚ, gr. A: Wygrana Australii na wagę pozostania w elicie

Reprezentacja Australii wygrała swój drugi mecz w tegorocznej edycji Ligi Światowej, tym razem okazała się ona lepsza od Serbii. Było to zwycięstwo tym cenniejsze, że pozwoliło podopiecznym trenera Santillego utrzymać się w elicie. Do niższej dywizji spadła natomiast Rosja.

Początek spotkania był dość wyrównany. Jako pierwsi rywali przełamali Serbowie, którzy po mocnym zbiciu ze środka Srećko Lisinaca i kilku błędach w ataku Australii prowadzili 8:4 na pierwszej przerwie technicznej. Gospodarze jednak po serii udanych bloków i skutecznym uderzeniu Thomasa Edgara zaprowadzili remis po 12. Od tego momentu rozgorzała walka punkt za punkt, po zbiciu ze środka Nehemiaha Mote to gracze z Antypodów byli ciut lepsi na drugim regulaminowym czasie. Na parkiecie było nerwowo, żółte kartki otrzymali Nikola Kovacević i Roberto Santilli, lecz po udanym bloku Jacoba Guymera to Australijczycy mieli w końcówce dwa oczka przewagi (23:21). Pomyślne ataki Paula Sandersona umożliwiły miejscowym przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Australia wygrała 25:22.

W drugiego seta lepiej weszli goście, którzy po asie serwisowym Sasy Starovicia wysunęli się na prowadzenie 3:1. Podopieczni Nikoli Grbicia utrzymywali się na czele, uderzenie z pajpa Kovacevicia i dynamiczny serwis Aleksy Brdjovicia pozwoliły im mieć dwupunktową nadwyżkę na pierwszej przerwie technicznej, którą tuż po niej powiększyli do czterech oczek (10:6). Australijczycy jednak ponownie doprowadzili do wyrównania po 14, głównie za sprawą zagrywek Edgara i pomyślnych bloków Mote. Na boisku ponownie zapanowała walka cios za cios, jednak miejscowych pogrążyły błędy własne, zarówno w ataku, jak i zagrywce. Seta zamknął Milan Katić, zatrzymując uderzenie Edgara. Serbowie zwyciężyli 25:22.

Podbudowani wygraną w poprzedniej partii seta trzeciego Serbowie rozpoczęli z przytupem. W ofensywie świetnie spisywał się Kovacević, a gdy Lisinac popisał się asem serwisowym, siatkarze Nikoli Grbicia prowadzili już 4:1. Trzypunktową nadwyżkę goście utrzymali także na pierwszym regulaminowym czasie, by tuż po nim stopniowo zwiększać swoje prowadzenie (12:6). Roberto Santilli był wyraźnie zdenerwowany, prosił o kolejne przerwy dla swojej ekipy, a gdy kwestionował decyzję sędziego zbyt wylewnie, został ukarany czerwoną kartką. Australia była wyraźnie rozbita, na drugiej przerwie technicznej przegrywała już 7:16. Przyjezdni dominowali przede wszystkim w ofensywie, a Australijczycy nie unikali prostych pomyłek. W rezultacie set ten padł łupem Serbii w stosunku 25:13.

Problemy w przyjęciu miejscowych sprawiły, że czwartą odsłonę lepiej otworzyła Serbia od przewagi 5:3, jednak dobra postawa w polu serwisowym Sandersona pomogła Australii odrobić straty i uzyskać oczko nadwyżki na pierwszej przerwie technicznej. Prowadzenie zmieniało strony boiska, dzięki niezłej postawie na siatce po chwili to gospodarze byli na czele (13:10). Zawodnicy Roberto Santillego byli niezwykle zdeterminowani, kolejne punktowe akcje Sandersona i Mote umożliwiały im bycie na czele (18:15). Gdy Guymer popisał się widowiskowym blokiem, Australijczycy mieli już cztery oczka zaliczki (21:17), po chwili również Mote pokazał swoje możliwości w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Ostatecznie miejscowi wygrali 25:21 i doprowadzili do tie-breaka.

Serwis Starovicia siał spustoszenie w szeregach rywala, przez co piątego seta Serbowie rozpoczęli od prowadzenia 3:1. Australijczycy nie poddawali się jednak, opierając grę głównie na skuteczności w ataku, raz po raz doprowadzali do remisu (4:4, 6:6). Po błędzie Edgara to goście mieli oczko nadwyżki przy zmianie stron. W newralgicznym momencie seta gospodarze popisali się serią punktowych bloków, dzięki czemu przejęli inicjatywę (13:10). Kolejna spektakularna „czapa” Guymera zakończyła partię. Australia zwyciężyła 15:12 i w całym spotkaniu 3:2.

Australia – Serbia 3:2
(25:22, 22:25, 13:25, 25:21, 15:12)

Australia: Edgar (21), Sanderson (18), Mote (12), Guymer (8), Walker (6), Sukochev (2), Perry (libero) oraz Douglas-Powell (3), Peacock, Williams i Graham
Serbia: N. Kovacević (18), Starović (16), Lisinac (12), U. Kovacević (4), Brdjović (1), Okolić (1), Majstorović (libero) oraz Katić (11), Krsmanović (8), Luburić (4), Stoilović (2) i Kostić (1)