Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Na dobry początek dla Polek spacerek z Bułgarkami

WGP: Na dobry początek dla Polek spacerek z Bułgarkami

Reprezentacja Polski rozegrała pierwszy pojedynek w tegorocznych rozgrywkach World Grand Prix. Przeciwniczkami biało-czerwonych były Bułgarki i jak się okazało, nie sprawiły one naszej ekipie najmniejszego problemu. Polki wygrały łatwo 3:0.

Polki rozpoczęły spotkanie od dobrej postawy na siatce oraz w polu serwisowym. Bułgarski zespół już od pierwszych piłek oddawał inicjatywę rywalowi poprzez niedokładne przyjęcie i nieumiejętność kończenia piłek w ofensywie. Natomiast biało-czerwone wykorzystywały każdą okazję do zdobycia punktu. Bardzo skuteczne były środkowe polskiej ekipy, a więc Zuzanna Efimienko i Agnieszka Kąkolewska. Kilkukrotnie udało im się zablokować rywalki, które później nie były już tak pewne w ataku. Na pierwszej przerwie technicznej Polki prowadziły czterema oczkami, a po niej jeszcze powiększyły tę przewagę. Jeszcze przed drugim czasem technicznym gra bułgarskiej drużyny się poprawiła, przez co biało-czerwone miały więcej problemów z wbiciem piłki w pomarańczowe pole. Akcje były niezwykle zacięte i bogate w niesamowite obrony, po polskiej stronie intuicją popisywała się Aleksandra Krzos. Mimo lepszej postawy Bułgarki wciąż traciły do przeciwnika pięć oczek (11:16). Im bliżej jednak końca seta, tym biało-czerwone grały pewniej i swobodniej, co przełożyło się ostatecznie na ich wysoką wygraną (25:17).

Początek drugiej partii był wyrównany – polski zespół nie potrafił wywrzeć presji zagrywką na rywalkach, która w poprzednim secie ustawiła wynik. Po kilku nieskończonych atakach to Bułgarki miały dwa oczka przewagi, ale biało-czerwone nie pozwoliły im odskoczyć i powiększyć różnicy. Bułgarski zespół z czasem zaczął tracić pewność w swoich poczynaniach i coraz bardziej widać było brak doświadczenia młodych zawodniczek. Dlatego jeszcze przed drugą przerwą techniczną Polki szybko przechyliły szalę na swoją korzyść i zaczęły dominować na siatce, szczególnie w elemencie bloku (17:13). Skuteczność w ataku polskiej ekipy nie była wysoka, przez co trener Jacek Nawrocki zdecydował się na zmiany, ale za to Bułgarki oddawały swoim rywalkom punkty po własnych błędach. W końcówce partii biało-czerwone miały już sześciopunktową przewagę i spokojnie mogły kontrolować wydarzenia na boisku. Bułgarki odrobiły jeszcze kilka oczek, ale to reprezentacja Polski mogła cieszyć się z wygranej w tej partii do 20.

Trzecią odsłonę meczu rozpoczęły kąśliwe zagrywki Anny Grejman, z którymi wiele problemów miały Bułgarki i w konsekwencji były zatrzymywane na siatce przez polski blok (0:5). Duża różnica punktowa wypracowana już w pierwszej fazie seta utrzymywała się do pierwszej przerwy technicznej. Po niej Polki grały bardzo swobodnie, a trener Nawrocki proponował różne warianty w wyprowadzaniu akcji przez jego podopieczne. Możliwość zaprezentowania się na boisku dostały Ewelina Tobiasz oraz Ewelina Sieczka i obie dały dobre zmiany – jedna poprawiła dokładność w rozegraniu, a druga była skuteczna w ofensywie. Po drugiej przerwie technicznej wynik biało-czerwonych był już bezpieczny, mimo że Bułgarki poprawiły się nieco w elemencie przyjęcia i ataku. Zdołały się zbliżyć do przeciwnika na cztery oczka, ale ostatecznie blok okazał się najsilniejszą bronią polskiej reprezentacji i zapewnił jej zwycięstwo 3:0 w pierwszym meczu cyklu World Grand Prix.

Bułgaria – Polska 0:3
(17:25, 20:25, 22:25)

Bułgaria: Koewa (8), Dimitrowa (7), Todorowa M. (7), Nikołowa (3), Chałszewa (2), Barakowa, Todorowa Z. (libero) oraz Stojanowa (8), Janewa (1), Dimowa (1) i Gunczewa
Polska: Grejman (14), Paszek (13), Kąkolewska (12), Kaliszuk (10), Efimienko (6), Piekarczyk (2), Krzos (libero) oraz Sieczka (2) i Tobiasz