Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. J: Holenderki nadal niepokonane, pierwszy triumf Czeszek

WGP, gr. J: Holenderki nadal niepokonane, pierwszy triumf Czeszek

Zaskakująco szybko rozstrzygnął się mecz pomiędzy Holenderkami i Argentynkami w drugiej kolejce spotkań WGP. Pomarańczowe wygrały 3:0, z kolei Czeszki w pokonanym polu pozostawiły reprezentację Chorwacji.

W drugim dniu turnieju WGP w chorwackim Porec w pierwszym meczu spotkały się zespoły Argentyny i Holandii, które wygrały swoje mecze w stosunku 3:1. Holenderki rozpoczęły spotkanie od mocnego uderzenia i na samym początku prowadziły 5:0 po tym, jak skutecznymi zagrywkami popisała się Dijkema. Pierwszy punkt dla Argentyny w tym secie zdobyła Rodriguez i było wówczas 7:1 dla zespołu Oranje. Holenderki przez cały czas były w natarciu, nie popełniły błędów własnych i dzięki dobrej grze w ataku powiększyły swoją przewagę do dziewięciu punktów (12:3). Zagubione zawodniczki z Ameryki Południowej były tłem dla Holenderek i sprawiały wrażenie pogodzonych z porażką w premierowej odsłonie spotkania. Po ataku Pietersen było 20:8 dla Holandii i jasnym się stało, że w tym secie dojedzie do prawdziwego siatkarskiego pogromu. Ostatecznie Holenderki wygrały po asie serwisowym Pietersen 25:11.

Drugi set spotkania niczym specjalnym nie różnił się od pierwszego, reprezentacja Argentyny remisowała na początku 2:2, po tym jak punktowym zbiciem popisała się Fernandez. Potem nastąpił popis Holenderek, które w dosłownym tego słowa znaczeniu robiły co chciały na boisku i po punktowym ataku De Kruijf prowadziły 13:6. W każdym siatkarskim elemencie Holandia przewyższała Argentynę, która była bezradna i nie potrafiła przeciwstawić się swoim rywalkom. Sprawy w swoje ręce wzięła Pietersen i po jej zbiciu Holandia prowadziła 18:8. W końcówce serią asów serwisowych popisała się Balkestein i dzięki niej Holandia rozbiła Argentynę 25:11.

Trzecia, a zarazem ostatnia partia spotkania była nieco bardziej zacięta, ale tylko na początku. Argentyna dzielnie walczyła do stanu 11:9, po czym ponownie nastąpiła zdecydowana dominacja Holenderek. Pierwszoplanową zawodniczką była Pietersen, która zdobywała punkty w ataku i zapewniła swojej ekipie prowadzenie 14:9. Reprezentacja Argentyny grała ze spuszczonymi głowami, nie wierzyła w odwrócenie losów tego seta i była pogodzona z porażką. Na drugiej przerwie technicznej było 16:11, a po zbiciu De Kruijf 19:12. Do końca tego seta oraz meczu punkty zdobywały Holenderki, które rozbiły Argentynę 25:12 i wygrały cały mecz 3:0.

Argentyna – Holandia 0:3
(11:25, 11:25, 12:25)

Argentyna: Rodriguez (8), Lazcano (5), Sosa (3), Boscacci (3), Fernandez (3), Castiglione (2), Rizzo (libero) oraz Schacchi (1) i Sagardia
Holandia: Buijs (16), Pietersen (15), Balkestein (14), De Kruijf (7), Steenbergen (4), Dijkema, Schoot (libero) oraz Sloetjes (2) i Stoltenborg

W drugim meczu gospodynie turnieju WGP Chorwatki spotkały się z Czeszkami. Gospodynie po ataku Susić prowadziły 3:1. Odpowiedź Czeszek była natychmiastowa i po błędzie własnym Chorwatek prowadziły 4:3, a na pierwszej przerwie technicznej miały cztery punkty zapasu (8:4). Bardzo dobrze w ataku zagrała Havelkova i to dzięki niej Czeszki prowadziły 12:6. Gospodynie były bezradne, popełniły wiele błędów własnych, a przerwy na żądanie brane przez ich trenera na niewiele się zdały. Czeszki przez cały czas były lepsze od Chorwatek i po ataku Sajdovej prowadziły 19:12. Seta asem serwisowym zakończyła Havelkova i Czeszki zapisały na swoje konto zwycięstwo w pierwszym secie w stosunku 25:17.

Podbudowane wygraną w pierwszym secie Czeszki szybko wyszły na prowadzenie 10:5. Chorwatki miały problemy z przyjęciem zagrywki, popełniły zbyt wiele błędów własnych, aby myśleć o zwycięstwie w tej partii. Pojedynczymi akcjami losy seta starały się odwrócić Usić oraz Fabris, ale było to za mało na zespołowo grające Czeszki. Na drugiej przerwie technicznej Czeszki prowadziły 16:8 i pewnie zmierzały po wygraną w tym secie. Chwilowy przestój Czeszek (18:11) nie miał żadnego wpływu na rozstrzygnięcie w tej partii meczu. Podopieczne Carlo Parisiego wygrały 25:19 i prowadziły w meczu z Chorwacją 2:0.

W trzeciej i ostatniej odsłonie meczu Czeszki szybko objęły prowadzenie 4:1, jednak Chorwatki nie dawały za wygraną i doprowadziły do remisu 7:7. Jak się później okazało, było to wszystko, na co stać je było w tym meczu. Vanzurova i Havelkova raz za razem zdobywały cenne punkty dla swojej drużyny skutecznymi zbiciami i Czeszki prowadziły 14:10. Susić zniwelowała straty do trzech punktów (14:17), jednak na więcej Chorwatek nie było stać i to Czeszki prowadziły 21:15, po punktowym bloku Vanzurovej. Havelkova zakończyła te zmagania punktowym atakiem i tym samym Czeszki zapisały na swoje konto pierwsze zwycięstwo w WGP.

Czechy – Chorwacja 3:0
(25:17, 25:19, 25:19)

Czechy: Trnkova (11), Mlejnkova (13), Vanzurova (14), Sajdova (8), Havelkova (13), Vincourova (6), Dostalova (libero) oraz Hodanova i Toufarova
Chorwacja: Usić-Jogunica (11), Jelić (7), Cutuk (6), Susić (6), Fabris (12), Jaksetić (1), Mlinar (libero) oraz Grbac, Jurisić i Cacić