Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Pierwsze medale Plaży Open rozdane w Legionowie

Pierwsze medale Plaży Open rozdane w Legionowie

fot. FIVB

Inauguracyjny turniej cyklu Plaża Open został rozegrany w Legionowie, miejscu, które po raz pierwszy gościło najlepszych siatkarzy i siatkarki w Polsce. W rywalizacji mężczyzn górą byli Kacper Kujawiak i Marcin Bryl, wśród kobiet - Katarzyna Kociołek i Dorota Strąg.

Obsada turnieju kobiet w Legionowie mogła imponować, bowiem do miasta położonego pod Warszawą przyjechały wszystkie najlepsze polskie pary (oprócz tych występujących aktualnie w mistrzostwach świata). Dziką kartę od organizatorów otrzymały Paulina Głaz i Natalia Gajewska, ale nie zdołały sprawić niespodzianki w Legionowie. Na miejscach 9-12 zawody zakończyły Agata Trybuła i Natalia Latkowska, które niedawno w kategorii juniorek bardzo dobrze zaprezentowały się na Plaży Gotyku w Toruniu, zajmując wysokie lokaty (odpowiednio 1. i 4. miejsce). Jak oceniły one pomysł rozegrania turnieju w Legionowie? – Atmosfera, co zresztą widać, dopisuje. Organizacja jest bardzo dobra. Czego można tutaj więcej chcieć? Być może mniej słońca, bo to nieco męczy (uśmiech) – powiedziała Agata Trybuła. – W zeszłym roku mieliśmy sześć turniejów z cyklu Plaża Open, teraz mamy o jedne zawody więcej. Widać, że ten cykl się rozwija i bardzo dobrze, bo jest to dla nas szansa na ogrywanie się i zapoznanie z najlepszymi parami plażowymi w Polsce – przyznała młoda siatkarka. Z roku na rok prestiż cyklu Plaża Open jest coraz większy, na co uwagę zwróciła jej partnerka, Natalia Latkowska. – Z roku na rok jest coraz więcej lepszych par. W tamtym roku dostanie się do turnieju głównego było łatwiejszym zadaniem niż teraz. Jest również wyższy poziom, co widać praktycznie w każdym meczu – podkreśliła. W Legionowie zaprezentowały się pary, które specjalizują się w plażowej odmianie siatkówki, ale pojawiły się także zawodniczki znane z ligowych hal. – My akurat uczymy się w SMS-ie, więc cały rok spędzamy na piasku, nie mamy żadnej przerwy. Na początku sezonu plażowego nam również ciężko jest wejść w rytm meczowy, ale mamy pewną przewagę nad parami, które schodzą na piasek z rozgrywek w hali – wyjaśniła Agata Trybuła. Wraz ze swoją koleżanką uległy one po tie-breaku parze Legieta/Adamek, kończąc udział w turnieju. – Nie ukrywam, że myślę, że to był dla nas mecz do wygrania. Niestety, zawsze może się nam podwinąć noga, wszystko jest możliwe, zwłaszcza w damskiej siatkówce – zakończyła siatkarka łódzkiego SMS-u.

Do arcyciekawego starcia doszło w ćwierćfinale, gdzie Katarzyna Kociołek wraz z Dorotą Strąg zmierzyły się z Magdaleną Saad i Aleksandrą Theis. Losy meczu ważyły się do ostatniej piłki, a w tie-breaku po morderczej walce zwycięską ręką z tej rywalizacji wyszły późniejsze triumfatorki turnieju, Katarzyna Kociołek i Dorota Strąg. Saad i Theis nie poddały się jednak, a po zwycięstwie nad Agnieszką Wołoszyn i Natalią Gruszczyńską dotarły do strefy medalowej. Z kolei w innym ćwierćfinale Martyna Wardak i Joanna Wiatr pokonały Aleksandrę Baron i Magdalenę Szczytowicz. Te jednak wykorzystały swoją drugą szansę na awans do półfinału, okazując się lepszymi od Kingi Legiety i Agnieszki Adamek. To właśnie Baron i Szczytowicz mogły cieszyć się ze zdobycia brązowego medalu po triumfie nad duetem Saad/Theis. W finale spotkały się za to dwie niepokonane na tym turnieju pary.

Joanna Wiatr i Martyna Wardak na samym początku spotkania finałowego wykorzystały niedokładności rywalek i przejęły inicjatywę (4:2). Katarzyna Kociołek wraz z Dorotą Strąg nie mogły poradzić sobie z wykończeniem własnych akcji. Po asie serwisowym Wiatr prowadzenie bardziej doświadczonej pary w tym pojedynku wzrosło do 5 oczek. Wicemistrzynie Polski odpłaciły się rywalkom, blok Doroty Strąg na Martynie Wardak i as serwisowy Kociołek zapewniły parze Kociołek/Strąg kontakt punktowy z rywalkami (11:12). Niezwykle dobrze blokiem potrafiły odczytać intencje rywalek wicemistrzynie Polski, dodatkowo w przyjęciu zaczęły mylić się Wardak i Wiatr, a piłki setowe miały zawodniczki, które jeszcze niedawno reprezentowały nasz kraj na igrzyskach europejskich. Wykorzystały już pierwszą z nich (21:17).Obie drużyny zmagały się z wiejącym w Legionowie wiatrem, ale to Katarzyna Kociołek i Dorota Strąg lepiej radziły sobie z warunkami panującymi na boisku. Młodsze zawodniczki z województwa łódzkiego konsekwentnie sprawdzały w przyjęciu Martynę Wardak, kompletnie zneutralizowały siłę ofensywną przeciwniczek, zapewniając sobie bezpieczną przewagę (12:5). Kociołek i Strąg zdominowały końcówkę meczu finałowego i zasłużenie triumfowały w pierwszym turnieju cyklu Plaża Open (21:11).

I miejsce: Katarzyna Kociołek/Dorota Strąg
II miejsce: Martyna Wardak/Joanna Wiatr
III miejsce: Magdalena Szczytowicz/Aleksandra Baron

Jak burza przez pierwsze rundy turnieju przeszli Michał Bryl i Marcin Kujawiak, w ćwierćfinale pokonując Daniela Plińskiego i Marcina Wikę. Znacznie dłuższą drogę do meczu finałowego przeszli Jędrzej Brożyniak i Bartłomiej Dzikowicz. Po porażce w meczu z Dominikiem Witczakiem i Łukaszem Kaczmarkiem musieli grać w drabince „przegranych”. Miejsce w półfinale zapewnili sobie po dwóch trzysetowych spotkaniach. Ich rywalami w półfinale ponownie był duet Witczak/Kaczmarek, a rewanż w pełni udał się rozstawionym z „dwójką” siatkarzom. Para Witczak/Kaczmarek ostatecznie osłodziła sobie gorycz porażki w półfinale wywalczeniem brązowego krążka, pokonując Piotra Janiaka i Jarosława Lecha i stając na najniższym stopniu legionowskiego podium.

Michał Bryl i Kacper Kujawiak w finale turnieju mężczyzn zmierzyli się z Jędrzejem Brożyniakiem i Bartłomiejem Dzikowiczem. Mistrzowie świata do lat 21 od samego początku wywierali na rywalach presję blokiem, dwukrotnie dobrze na siatce zachował się Michał Bryl (2:1). Z sytuacyjnej piłki prosto w ręce rywala zaatakował Brożyniak i w coraz lepszej sytuacji byli Bryl i Kujawiak (6:3). Ich rywale nie wykorzystywali swoich szans, niewygodne do ataku piłki lądowały w siatce i stanowiły „darmowe” oczka dla pary Kujawiak/Bryl. Później atakujący zawodnicy w obu ekipach mylili się już znacznie rzadziej, ale to będący w uprzywilejowanej pozycji faworyci tego spotkania zapewnili sobie zwycięstwo w premierowej odsłonie (21:17).

Bardzo szybko do roboty wzięli się Brożyniak i Dzikowicz, starając się szukać technicznych rozwiązań swoich akcji, co zaowocowało korzystnym dla nich wynikiem i o przerwę poprosili rywale (5:1). Do roboty wziął się popularny „Dziku”, jego odważne ataki w kontrze przynosiły bezcenne punkty parze Brożyniak/Dzikowicz (9:5). Dwie kolejne zagrywki Michała Bryla zaskoczyły zespół rozstawiony w turnieju w Legionowie z nr. 2 (10:11). Później przez długi czas oglądaliśmy bezbłędną grę obu ekip. Do remisu doprowadził blok Michała Bryla i przy stanie 18:18 o czas poprosili Brożyniak z Dzikowiczem. Zabójcza końcówka mistrzów świata do lat 21 i seria bloków Bryla przesądziły o zwycięstwie Bryla i Kujawiaka w Legionowie (21:18).

I miejsce: Michał Bryl/ Kacper Kujawiak
II miejsce: Jędrzej Brożyniak/Bartłomiej Dzikowicz
III miejsce: Dominik Witczak/Łukasz Kaczmarek

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2015-06-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved