Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > IE M: Zgodnie z przewidywaniami – Niemcy złotymi medalistami

IE M: Zgodnie z przewidywaniami – Niemcy złotymi medalistami

Jeszcze długo przed igrzyskami europejskimi reprezentacja Niemiec zapowiadała, że do Baku uda się po złoty medal. Zapowiedzi zostały przez ekipę Vitala Heynena spełnione. W finale pierwszych igrzysk Starego Kontynentu Niemcy pokonali Bułgarię 3:1.

Od początku to Niemcy nadawali ton spotkaniu. Mocny atak Jochena Schöpsa dał sygnał do pierwszego regulaminowego czasu (8:5). Podopieczni trenera Vitala Heynena spokojnie realizowali taktykę, ich przeciwnicy popełniali dużo technicznych błędów. Po kolejnym nieudanym ataku Nikołaja Nikołowa drugi czas wykorzystał trener Żeliazkow (8:14). Bułgarzy nie byli w stanie zatrzymać Christiana Fromma. Autowe zagranie Todora Aleksiewa dało sygnał do kolejnej regulaminowej przerwy, podczas której Niemcy prowadzili siedmioma punktami. Zupełnie nieskuteczny w pierwszym secie był Żeliazkow. Chociaż gra Niemców nie była doskonała, Bułgarzy nie potrafili wykorzystać nadarzających się szans. Pomimo kolejnych zmian postawa siatkarzy z Bułgarii nie uległa poprawie. Jednostronnego seta atakiem ponad blokiem zamknął Fromm.

Pierwsze akcje drugiej partii były znacznie bardziej wyrównane, jednak już podczas pierwszej przerwy technicznej po ataku Fromma Niemcy prowadzili dwoma punktami. Z czasem głównie za sprawą skutecznych zagrań Schöpsa siatkarze Vitala Heynena powiększyli przewagę (10:6). Reprezentanci Niemiec utrzymywali wysoką skuteczność i precyzję w ataku. Mocne zagranie z szóstej strefy Fromma dało sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:11). Jedynym elementem, w którym siatkarze z Niemiec popełniali błędy, była zagrywka. Pojedyncze skuteczne ataki Todora Aleksiewa i Żeliazkowa nie wystarczyły, by nawiązać jakąkolwiek walkę z przeciwnikami. Przy wysokiej przewadze Niemcy wyraźnie się rozprężyli, jednak i to nie pomogło przeciwnikom w zniwelowaniu strat. Szybka reakcja trenera Heynena wystarczyła, by jego podopieczni ponownie wrócili do dobrej gry i po nieudanej zagrywce Żeliazkowa cieszyli się ze zwycięstwa również w tym secie.

Podobnie jak w poprzedniej odsłonie spotkania po wyrównanych pierwszych akcjach Niemcy wyszli na prowadzenie (8:5). W przeciwieństwie do wcześniejszych setów Bułgarzy po przerwie dzięki mocnym zagrywkom Żeliazkowa oraz atakom Nikołowa i Aleksiewa zdołali doprowadzić do remisu (10:10). Bardzo dobra postawa Fromma pozwoliła niemieckim siatkarzom odbudować przewagę. Gra wciąż była wyrównana, ale niepozbawiona błędów. Autowa zagrywka Gocewa sprowadziła drużyny na drugi regulaminowy czas (14:16). Reprezentanci Niemiec mieli problemy z przyjęciem, przez co Bułgarzy ponownie doprowadzili do remisu (18:18). Obie drużyny często myliły się w polu zagrywki. Niemcy stracili skuteczność w ataku, po dwóch punktowych blokach w końcówce zawodnicy trenera Żeliazkowa wyszli na prowadzenie (22:21). Ta sytuacja nie trwała jednak długo, po ataku Denisa Kaliberdy siatkarze Vitala Heynena ponownie odwrócili wynik. Chociaż zawodnicy z Niemiec mieli piłkę meczową, nie wykorzystali jej, a już chwilę później dzięki atakowi Walentina Bratojewa to Bułgarzy mieli szansę na zwycięstwo w tym secie (25:24). W emocjonującej, granej na przewagi i pełnej zwrotów akcji końcówce lepsi okazali się zawodnicy trenera Żeliazkowa i to oni po bloku na Kaliberdzie cieszyli się ze zwycięstwa (31:29).

Pierwsze akcje czwartej partii należały do Todora Aleksiewa. Niemcy mieli problem ze skończeniem ataków. Podopieczni Vitala Heynena słabo przyjmowali zagrywki rywali, często mylili się przy wprowadzeniu piłki do gry, jedynym jasnym punktem reprezentacji był Jochen Schöps (7:8). Po przerwie technicznej siatkarze z Niemiec najpierw doprowadzili do wyrównania, a następnie przy mocnych zagrywkach Tima Broshoga wyszli na prowadzenie (13:10). Brązowi medaliści mistrzostw świata uspokoili swoją grę, budując wyraźną przewagę. Efektowny blok na coraz bardziej zmęczonym Aleksiewie dał sygnał do drugiej przerwy technicznej, podczas której strata Bułgarów wynosiła już cztery punkty. Pomimo starań podopieczni trenera Żeliazkowa byli tylko tłem dla pewnie grających przeciwników. Chociaż w końcówce kilka punktowych ataków zapisał na swoim koncie Żeliazkow, przewaga siatkarzy Vitala Heynena utrzymywała się. Schöps skutecznym atakiem dał Niemcom kolejne piłki meczowe. Pojedynek o złoty medal igrzysk europejskich zakończył Christian Fromm.

Bułgaria – Niemcy 1:3
(16:25, 18:25, 31:29, 21:25)

Bułgaria: Bratojew G. (2), Gocew (12), Bratojew W. (12), Żeliazkow (8), Aleksiew (11), Nikołow (14), Bożyłow (libero) oraz Czernokożew (6), Dimitrow, Penczew i Grozdanow
Niemcy: Fromm (21), Kaliberda (12), Böhme (11), Schöps (17), Kampa (1), Andrei (4), Tille (libero) oraz Zimmermann, Steinke, Broshog (2) i Kühner