Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. O: Łatwe wygrane Kolumbii i Peru

WGP, gr. O: Łatwe wygrane Kolumbii i Peru

W meksykańskim Monterrey rozpoczął się turniej grupy O w ramach dywizji 3. World Grand Prix. W pierwszych meczach zespół Kolumbii łatwo poradził sobie w trzech setach z gospodyniami, z kolei Peruwianki nie dały zbyt wielu szans siatkarkom z Kenii.

Mecz pomiędzy zespołami Kenii i Peru mógł mieć tylko jednego faworyta. Siatkarki z Afryki mimo iż coraz częściej pojawiają się na międzynarodowych imprezach, wciąż są outsiderem żeńskiej piłki siatkowej. Peruwianki mocno przejęte pierwszym meczem w cyklu World Grand Prix długo nie mogły udowodnić swojej wyższości. Dzięki dobrej grze Mercy Moim był remis 12:12, dopiero później dała o sobie znać najskuteczniejsza w tym spotkaniu Angela Leyva i siatkarki z Ameryki Południowej pewnie wygrały pierwszą partię do 18. Druga partia nie zapowiadała aż takiej dominacji Peruwianek, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły zaledwie dwoma punktami. Po niej jednak siatkarki z Kenii zdołały zdobyć w tej partii zaledwie sześć punktów i przegrały bardzo wysoko do 12.

Świetna gra Angeli Leyvy spowodowała, że przy stanie 11:4 dla Peru w trzeciej partii o czas poprosił szkoleniowiec siatkarek Kenii David Lungaho. Ku zdumieniu wszystkich Kenijki poprawiły blok i zmniejszyły przewagę rywalek do zaledwie jednego punktu (17:16). W końcówce po wyrównanej walce górą znów były jednak Peruwianki, które wygrały 25:23 i całe spotkanie 3:0. – Podeszłyśmy do tego meczu z ogromnym respektem dla przeciwnika. Grałyśmy dziś o wiele szybciej niż rywalki i to była chyba główna przyczyna naszej wygranej. Początki nigdy nie są łatwe, dlatego wygrana na początku turnieju dobrze nastraja – mówiła po meczu kapitan reprezentacji Peru, Mirtha Uribe.To był dobry mecz w wykonaniu mojego zespołu, ale kilka zawodniczek wciąż musi pracować nad sferą mentalną. Straciliśmy sporą przewagę w trzecim secie, głównie z powodu naszych błędów, głównie w polu zagrywki – dodał trener Mauro Marasciulo.

Kenia – Peru 0:3
(18:25, 12:25, 23:25)

Kenia: Makuto (11), Khadambi (6), Jepngetich (6), Moim (5), Wairimu (4), Wangeshi (3), Wanyama (libero) oraz Maiyo (4), Wanja, Atuka, Murambi i Biama
Peru: Leyva (22), Rueda (8), Frias (7), Uribe (6), Yllescas (6), La Rossa, Acosta (libero) oraz Camet (1), Muñoz i Gomez

W drugim meczu pierwszego dnia turnieju w Monterrey gospodynie zmierzyły się z reprezentacją Kolumbii. Siatkarki z Ameryki Południowej rozpoczęły to spotkanie od prowadzenia 6:3, potem jednak zagrywki Alejandry Segury spowodowały, że przewaga znacznie wzrosła. Meksykanki nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki i zasłużenie przegrały pierwszą partię do 18. W drugim secie wyrównana walka trwała tylko do stanu 6:5 dla Kolumbii. Potem gospodynie wyraźnie spuściły z tonu, co skrzętnie wykorzystywały rywalki. Świetnie w ataku spisywała się Amanda Coneo i Kolumbia drugiego seta również wygrała wysoko, do 16.

W trzeciej, jak się okazało ostatniej partii Kolumbijki szybko zdominowały grę dzięki dobrej zagrywce. Trener zespołu meksykańskiego przeprowadził kilka zmian i gra się wyrównała, gospodynie odrobiły straty i przegrywały na drugiej przerwie technicznej już tylko jednym punktem. Po niej jednak były w stanie zdobyć zaledwie trzy punkty, reszta wymian padła łupem Kolumbijek, które pewnie wygrały tego seta do 18 i całe spotkanie 3:0. – Byłyśmy dobrze przygotowane do tego spotkania. Trzymałyśmy dyscyplinę taktyczną nakreśloną przez trenera i to przyniosło efekty. Teraz myślami jesteśmy już przy kolejnym meczu – mówiła kapitan reprezentacji Kolumbii, Maria Marin.

Meksyk – Kolumbia 0:3
(18:25, 16:25, 18:25)

Meksyk: Maldonado (9), Sainz (9), Urias (5), Gamez (3), Hernandez (1), Rangel, Lopez (libero) oraz Leon (3), Carranza (3), Rivera (1) i Sashiko
Kolumbia: Ramirez (12), Coneo (12), Martinez (10), Soto (8), Montaño (3), Marin (2), Gomez (libero)