Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > MŚ: Mecz z Egipcjanami jak trening dla Fijałka i Prudla

MŚ: Mecz z Egipcjanami jak trening dla Fijałka i Prudla

Spacerek - tak można określić pierwszy pojedynek Fijałka i Prudla w plażowych MŚ. Egipcjanie, którzy po raz pierwszy w historii grali w mistrzostwach, nie nawiązali walki z biało-czerwonymi. Swój pierwszy mecz przegrali niestety Kądzioła i Szałankiewicz.

Według przewidywań Polacy od początku dominowali na boisku, a po ataku i asie serwisowym Grzegorza Fijałka prowadzili 3:0, następnie wygrali pięć kolejnych akcji. Egipcjanie w żaden sposób nie potrafili nawiązać walki z naszą dwójką, a różnica poziomów dzieląca obie pary była widoczna w każdej akcji. Nasi reprezentanci nie musieli grać swojej najlepszej siatkówki, bowiem sami rywale oddawali im punkty. Egipcjanie mimo że sporo starsi od polskich siatkarzy, nie mają praktycznie żadnego doświadczenia w turniejach na tym poziomie. Jest to pierwsza egipska para w historii, która występuje w mistrzostwach świata. Nic więc dziwnego, że biało-czerwoni robili z rywalami co chcieli, punktując po kolei skutecznymi atakami, blokami, zagrywkami, a także po błędach przeciwników, wygrywając w secie otwarcia 21:2.

O dziwo po sromotnej porażce w partii pierwszej Egipcjanie mocno wzięli się do pracy, nasi reprezentanci z kolei jakby trochę spuścili z tonu. Po skutecznym bloku oraz kontrze to dwójka rywali była na prowadzeniu 2:1. Mariusz Prudel przywrócił jednak szybko prowadzenie na polską stronę skutecznym zbiciem, a nasza dwójka zaczęła kolejny marsz po pewną wygraną w secie. Ta jednak nie była już aż tak wyraźna, jak w partii premierowej. Przeciwnikom wyszło tym razem kilka fajnych akcji, Polacy przy tym popełnili też trochę więcej błędów. Cały czas jednak przewaga była po ich stronie – po bloku Prudla wynosiła siedem punktów (11:7). On też wypracował już jedenaste oczko przewagi (19:8). Siła polskiej dwójki nie podlegała dyskusji i pierwszy mecz Fijałka i Prudla w mistrzostwach świata zakończył się bardzo szybko.

Fijałek/Prudel – Usama/Ayman 2:0
(21:2, 21:9)

W pierwszych akcjach swojego pierwszego w mistrzostwach świata meczu Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz skutecznie atakowali, co przy błędach przeciwników pozwoliło im odskoczyć na 6:3. Kubańczycy starali się odrobić straty, ale wtedy ważną ich akcję zablokował Kądzioła, a następnie skutecznie uderzył i biało-czerwoni nadal prowadzili trzema punktami (8:5). Kubańscy siatkarze nadal gonili, ale po serii pięciu punktów biało-czerwonych różnica na korzyść Polaków znowu była wyraźna (13:7). To nie zniechęciło rywali, a skuteczne akcje przy dobrej zagrywce pomogły im wyrównać stan seta po 16. Od tego momentu trwała zacięta walka, a w końcówce świetna obrona i blok Szałankiewicza dały piłkę setową biało-czerwonym. Tę od razu wykorzystał Kądzioła, udanie blokując atak rywali.

Nasi reprezentanci także od początku seta drugiego prowadzili. Kolejny blok Kądzioły dał biało-czerwonym dwupunktową nadwyżkę, ale tym razem przeciwnicy trzymali się blisko Polaków i czekali na ich potknięcie. Doczekali się, bowiem przestój po polskiej stronie, jaki nastąpił po czasie technicznym, pozwolił odskoczyć im na 16:11. Polska para nie mogła poradzić sobie ze swoim atakiem, popełniała też dużo błędów (18:12). Już do końca seta inicjatywa leżała po kubańskiej stronie i o wyniku meczu decydować miał tie-break.

W secie decydującym od początku do końca toczyła się niezwykle zacięta walka, a na tablicy wyników najczęściej widniał remis. Żadna z dwójek nie potrafiła choć na chwilę narzucić swojego rytmu gry, choć to trochę bardziej po polskiej stronie leżała inicjatywa. Polacy popełniali jednak błędy, które nie pozwalały im zbudować prowadzenia. Im bliżej końca, tym pewniej poczynali sobie Kubańczycy, którzy po kontrze Nivaldo prowadzili 12:10. Wtedy o przerwę poprosili biało-czerwoni. Nic to jednak nie dało, nadal punktowali przeciwnicy, którzy ostatecznie wygrali w tie-breaku i w całym meczu.

Kądzioła/Szałankiewicz – Gonzalez/Nivaldo 1:2
(22:20, 13:21, 12:15)