Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > IE: Kiepskie pożegnanie Polek z Baku, Turczynki mistrzyniami

IE: Kiepskie pożegnanie Polek z Baku, Turczynki mistrzyniami

Nie tego spodziewano się po finale I igrzysk europejskich w Baku. Pojedynek, którego stawką był złoty medal, okazał się teatrem jednego aktora. Reprezentantki Turcji nie dały Polkom żadnych szans i pokonały biało-czerwone w trzech szybkich setach.

Mecz bardzo dobrze otworzyły Turczynki. Odrzucająca od siatki zagrywka Naz Aydemir Akyol sprawiała naszym reprezentantkom ogromne problemy. Trener Jacek Nawrocki natychmiast zareagował, widząc bezradność swoich podopiecznych, prosił o przerwę (0:4). Ani Katarzyna Skowrońska-Dolata, ani Katarzyna Zaroślińska nie mogły przerwać fatalnej serii Polek, dopiero atak z drugiej linii atakującej przerwał ten impas. Biało-czerwone próbowały siłowych rozwiązań, ale Joanna Wołosz musiała zbyt często gonić piłkę po całym boisku, by zapewnić komfort ataku swoim skrzydłowym. Punktem zwrotnym i impulsem dla podopiecznych Jacka Nawrockiego była świetna dyspozycja środkowych. Sylwia Pycia była bardzo czujna w bloku, skończyła również piłkę przechodzącą i wydawało się, że Polki odzyskują swój rytm gry (9:10). Taka sytuacja trwała jednak bardzo krótko, bo ponownie cieniem na grze naszych siatkarek kładło się niedokładne przyjęcie. Specjalistką od „brudnej roboty” w ekipie tureckiej była Neriman Ozsoy, a Polkom po raz kolejny przydarzył się niezwykle kosztowny przestój. Trudno było znaleźć element, który w polskiej drużynie funkcjonował dobrze, a bardzo niekorzystny wynik działał na biało-czerwone deprymująco (9:20). Turczynki nie pozwoliły Polkom odbudować swoich morale i błyskawicznie doprowadziły do końca premierowej odsłony (25:11).

Polki na początku drugiej partii nie mogły zmieścić zagrywki w „pomarańczowym” polu, ale odważne ataki Anny Werblińskiej i Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty uniemożliwiały rywalkom przejęcie inicjatywy. Nie do powstrzymania była jednak Guideniz Pasaioglu Onal. Tuż przed pierwszą przerwą techniczną obie drużyny popisały się znakomitymi akcjami w defensywie. Taktyczna zagrywka Sylwii Pyci pozwoliła Polkom wyjść na pierwsze w tym meczu prowadzenie (11:10). Rywalkom dopisywało również szczęście, biało-czerwone nie kończyły akcji w pierwszym podejściu, oddawały punkty także w polu serwisowym, a wszystko to było wodą na młyn dla rywalek (13:16). As serwisowy Diclenur Babat zmusił Jacka Nawrockiego do poproszenia o przerwę (14:18). Turczynki rozgrywały akcje bardzo swobodnie, a polski, spóźniony blok nie stanowił dla nich żadnego wyzwania. Reprezentantki Turcji dysponowały ogromnym bogactwem możliwości ataku, niezwykle groźna w tym fragmencie meczu była Polen Uslupehlivan. Set numer dwa zakończył się złym przyjęciem Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty.

Turczynki ani na moment nie straciły koncentracji, a bardzo niska skuteczność ataku Polek nie sprzyjała odrabianiu strat. Prostych rozwiązań szukała Izabela Bełcik, a punkty przynosił biało-czerwonym pipe kończony przez Skowrońską-Dolatę. Jednak to Turczynki schodziły na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem. Po raz kolejny gdy wydawało się, że Polki mają szansę nawiązać wyrównaną walkę, pojawiły się błędy podcinające skrzydła podopiecznym Jacka Nawrockiego. Wynik ponownie się „rozjechał”, a Polki toczyły już walkę tylko z samym sobą (7:14). Uslupehlivan sprawdziła w przyjęciu Agatę Durajczyk, a tureckie siatkarki cały czas udzielały Polkom bolesnej lekcji siatkówki. W samej końcówce bardzo groźnie wyglądającej kontuzji doznała Agata Sawicka. Biało-czerwone zagrały bardzo słaby mecz i Turczynki z łatwością doprowadziły do końca jednostronnego spotkania. Polki zajęły drugie miejsce w igrzyskach europejskich, ale w finale nie miały nic do powiedzenia.

Turcja – Polska 3:0
(25:11, 25:19, 25:13)

Turcja: Babat (4), Akman (12), Uslupehlivan (18), Onal (8), Aydemir (2), Ozsoy (11), Karadayi (libero) oraz Cansu
Polska: Werblińska (5), Bednarek-Kasza (2), Zaroślińska (13), Pycia (4), Wołosz (1), Skowrońska-Dolata (11), Sawicka (libero) oraz Tokarska, Bełcik (1), Durajczyk (libero) i Kurnikowska