Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Czesi zwyciężyli mimo nierównej gry

LŚ, gr. D: Czesi zwyciężyli mimo nierównej gry

Spotkanie europejsko-azjatyckie zakończone zostało na korzyść gospodarzy - mimo nierównej dyspozycji Czechów w tie-breaku to właśnie miejscowi okazali się lepsi od rywali z Korei. Ich wygrana nie wpłynęła jednak znacząco na wygląd tabeli grupy D.

Mecz pomiędzy Czechami a Koreą Południową rozpoczął się od prowadzenia Czechów 3:0, Koreańczycy szybko wyrównali i był remis 3:3. Na pierwszej przerwie technicznej lepsi byli gospodarze, którzy po zbiciu Michalka mieli trzy punkty więcej od swoich rywali (8:5). Przewaga naszych południowych sąsiadów wzrosła do czterech „oczek” po ataku Holoubca (13:9). Koreańczycy nie pozostali dłużni i po skutecznych akacjach w ataku Songa doprowadzili do remisu 17:17. Czesi nie dawali za wygraną i po asie serwisowym Habra prowadzili 22:19. Azjaci nie odrobili strat i przegrali premierową partię spotkania 22:25.

W drugim secie spotkania ton wydarzeniom na boisku nadawali Koreańczycy, którzy od samego początku seta udowodnili swoją wyższość i po bardzo dobrej grze w bloku oraz ataku prowadzili 11:8. Czesi byli tłem dla Koreańczyków, popełnili wiele błędów własnych, a roszady w składzie oraz przerwy na żądanie brane przez trenera Smejkala na nic się zdały (11:17). Gospodarze grali ze spuszczonymi głowami, nie wierzyli w odwrócenie losów tej partii. Zbicia Seo dały gościom ośmiopunktową przewagę (21:13). Koreańczycy zakończyli tego seta wysokim zwycięstwem w stosunku 25:16 i wyrównali stan rywalizacji w tym meczu na 1:1.

Koreańczycy poszli za ciosem i zupełnie dominowali na boisku, blok Lee dał im pięciopunktową przewagę (7:2). Czesi, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim secie, mylili się w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Koreańscy siatkarze robili co chcieli na boisku, a ich przewaga z każdą niemal akcją wzrastała. Punktowe zbicie Songa sprawiło, że Korea prowadziła 12:5, a po asie serwisowym Seo było 16:5. Przy stanie 21:11 dla Korei Południowej gospodarze częściowo odrobili straty po atakach Habra i Stokra (14:22). Azjatyccy siatkarze na więcej nie pozwolili swoim rywalom i pewnie wygrali 25:16.

Czesi aby pozostać w grze, musieli wygrać czwartego seta. Bardzo dobra gra Fili i w bloku dała gospodarzom trzypunktową przewagę (8:5). Azjaci wyrównali stan rywalizacji na 10:10, ale w natarciu nadal byli gospodarze. Zmobilizowani Czesi po atakach Stokra i Radka prowadzili 16:14. Koreańczycy nie byli tak skuteczni jak w poprzednich setach, popełnili wiele błędów własnych i przegrywali 19:22. W końcówce koreańscy siatkarze doprowadzili do remisu 22:22, na więcej nie było ich stać i to gospodarze po punktowym zbiciu Stokra wygrali czwartą odsłonę meczu 25:23 i o końcowym zwycięstwie jednej z drużyn musiał zadecydować tie-break.

Czesi poszli za ciosem i po punktowym bloku Radka Macha wyszli na prowadzenie 4:1, ten sam zawodnik popisał się asem serwisowym i było 7:2 dla gospodarzy. Koreańczycy byli w odwrocie i po zbiciu Fili o drugą przerwę na żądanie poprosił ich trener (9:2). Posunięcie to niczego nie zmieniło, bowiem nie do zatrzymania w ataku był Fila (11:3). Rozluźnieni gospodarze stracili trzy punkty z rzędu i o rozmowę ze swoimi siatkarzami poprosił trener Smejkal (11:6). Jak się później okazało, w natarciu byli goście, którzy odrobili trzy punkty (9:12) i nadal pozostawali w grze. Kolejna przerwa na żądanie wzięta przez czeskiego szkoleniowca pozytywnie wpłynęła na grę jego zawodników, Bartos zakończył mecz i zapewnił gospodarzom trzecie zwycięstwo w Lidze Światowej.

Czechy – Korea Płd. 3:2
(25:22, 16:25, 16:25, 25:23, 15:12)

Czechy: Stokr (19), Bartos (7), Michalek (7), Holubec (6), Vesely (4), Habr (3),  Krystof (libero) oraz Fila (12),  Mach (7), Janouch, Vasicek, Finger (2), Kral (1) i Pfeffer (libero)

Korea Płd: Song (23), Seo (22), Shin (12), Kwak (7), Ming-Ho Choi (7), Lee (1), Jeong (libero) oraz Kim (1) i Hong-Suk Choi (1)