Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: Irańczycy na fali wznoszącej, porażka Polaków

LŚ, gr. B: Irańczycy na fali wznoszącej, porażka Polaków

Bój biało-czerwonych z Irańczykami był zaciętym spotkaniem - z tarczą wyszli z niego gospodarze, którzy w pięciu partiach pokonali nierówno grających Polaków. Tym samym sytuacja zespołu trenera Antigi w grupie B robi się trudna.

Pierwszy, nieszczęśliwy dla Polaków set rozpoczął się od zepsutej zagrywki Piotra Nowakowskiego. Chwilę później Michał Kubiak wyrównał wynik, atakując poza boisko po rękach rywali. Obie drużyny prowadziły dość wyrównaną grę do pierwszej przerwy technicznej. Dopiero dwa kolejne błędy Jakuba Jarosza dały rywalom trzypunktowe prowadzenie na pauzie. Po wznowieniu walki w szeregi rywali również zaczęły wkradać się pomyłki, a mimo to przewaga irańskiej drużyny rosła z akcji na akcję. Świetnymi zagraniami popisywał się Mahmoudi. Gospodarze dostali też kilka „darmowych” punktów dzięki nieudanym zagrywkom polskiego zespołu. Starania Rafała Buszka i Mateusza Bieńka okazały się niewystarczające i to miejscowi zeszli na drugą przerwę techniczną z trzema oczkami zapasu. Po powrocie pod siatkę podopieczni Stephane’a Antigi rozpoczęli odrabianie strat. Zadanie wciąż utrudniały błędy w polu serwisowym i niedokładne ataki. Ostatecznie to Irańczycy wywalczyli piłkę setową przy czteropunktowej przewadze. Zakończenie odsłony udaremnił Jarosz, popisując się skutecznym atakiem po skosie. Dopiero sprytne zagranie Gholamiego dało zwycięstwo miejscowej drużynie.

Kolejną partię otworzyły trzy świetne akcje biało-czerwonych. Na środku siatki dobrze radził sobie Nowakowski, chwilę później pojedynczym blokiem popisał się Kubiak, by w kolejnej akcji rozegrać piłkę nad blokiem rywali. Dopiero udany atak Ghaemiego przerwał dobrą passę polskiej drużyny. Podopieczni Antigi nie poddali się od razu. Kolejne zagrania Miki i Bieńka doprowadziły do dwupunktowej przewagi Polaków na pierwszej przerwie technicznej. Po powrocie na parkiet dwa nieudane zbicia Jarosza przyczyniły się do remisu. Chwilę później irański blok zatrzymał Buszka i tym sposobem miejscowi wyszli na prowadzenie. Od tego momentu gra stanęła pod znakiem rywalizacji punkt za punkt. Druga przerwa techniczna to zaledwie jedno oczko zapasu polskiego zespołu dzięki efektywnemu zagraniu Buszka. Chwilę później skuteczny blok biało-czerwonych sprawił, że goście prowadzili 17:15. Irańczycy jednak nie pozwolili rywalom długo cieszyć się przewagą. Dobre zagrania w połączeniu z błędami Polaków doprowadziły do remisu. Gra ponownie stanęła pod znakiem rywalizacji oczko za oczko, jednak to podopieczni Antigi zdołali wywalczyć piłkę meczową. Bohaterem tej akcji był Jarosz, który wreszcie wykonał pewny atak. Chwilę później ten sam zawodnik skutecznie zatrzymał Irańczyków i sprezentował kolegom wygraną partię.

Trzeci set rozpoczął się efektywnym atakiem Kubiaka. Irańczycy jednak szybko odpowiedzieli udanymi zagraniami. Dobre akcje Ebadipoura i Ghaemiego przeplatały się z miłymi dla oka popisami Jarosza i Bieńka. Pierwsza przerwa techniczna to trzy oczka prowadzenia dla polskiej drużyny za sprawą Nowakowskiego, Jarosza i Buszka. Po powrocie na parkiet Irańczycy ponownie zaatakowali. Postawa Mahmoudiego i błędy polskich zawodników sprawiły, że wcześniejszy zapas podopiecznych Antigi poszedł w zapomnienie. Skuteczny blok irańskiego zespołu w połączeniu z efektywnym zagraniem Ebadipoura złożyły się na dwa oczka przewagi gospodarzy. Dopiero tuż przed drugą przerwą techniczną udane ataki Jarosza pozwoliły Polakom zejść z boiska z prowadzeniem. Chwilę później bohater wcześniejszych akcji zepsuł zagrywkę. To jednak nie przeszkodziło Polakom w śmiałym zmierzaniu do zwycięstwa. As serwisowy Łomacza, skuteczny blok biało-czerwonych, dobre zagrania Kubiaka i fenomenalna postawia Bieńka doprowadziły do piłki setowej. Bohaterem ostatniej akcji był Nowakowski, który zablokował irańską ofensywę.

Początek kolejnej partii to rywalizacja punkt za punkt. Dopiero błąd Nowakowskiego, a później podwójne odbicie Łomacza pozwoliły Irańczykom zejść z boiska na pierwszą przerwę techniczną z wynikiem 8:4. Sytuację polskiej drużyny starał się poprawić Jarosz. Siatkarz popisał się nie tylko efektywnym atakiem, ale także świetną zagrywką, zapisując na koncie swojego zespołu dwa kolejne oczka. Jego starania okazały się jednak niewystarczające. Irańczycy coraz śmielej radzili sobie na boisku, a polscy siatkarze popełniali mnóstwo błędów. Druga przerwa techniczna to również cztery oczka zapasu miejscowych. Po powrocie pod siatkę gospodarze wciąż zwiększali dominację. Dopiero pewny atak Nowakowskiego przerwał dobrą passę rywali. Nie na wiele się to jednak zdało, gdyż Irańczycy wywalczyli piłkę meczową, gdy nasi siatkarze zdobyli zaledwie 15 oczek. Zwycięstwo sprezentował przeciwnikom Fabian Drzyzga, pomyliwszy się w zagrywce.

Tie-break rozpoczął się od zepsutej zagrywki polskiego siatkarza. Chwilę później niezwykle skuteczny okazał się irański blok. Dopiero udany atak Kubiaka pozwolił Polakom cieszyć się z pierwszego oczka. Chwilę później Buszek popisał się asem serwisowym. Gospodarze jednak szybko zdołali objąć dwupunktowe prowadzenie, dzięki dobrej postawie Seyeda, które udało im się utrzymać do zamiany stron. Po wznowieniu gry Polacy doprowadzili do remisu za sprawą efektywnego bloku i skutecznego zagrania Bieńka, jednak cztery kolejne błędy podopiecznych Antigi zostawiły otwartą drogę do zwycięstwa rywalom. Piłka meczowa pojawiła się po świetnym ataku Mirzajanpoura. Chwilę później ten sam zawodnik zakończył spotkanie, forsując polski blok.

Iran – Polska 3:2
(25:21, 23:25, 21:25, 25:16, 15:11)

Iran: Mahmoudi (18), Ebadipour (12), Mirzajanpour (12), Mousavi (10), Gholami (10), Marouflakrani, Marandi (libero) oraz Ghaemi (5), Senobar i Mahdavi
Polska: Jarosz (16), Kubiak (13), Bieniek (13), Nowakowski (6), Łomacz (2), Mika (2), Zatorski oraz Buszek (13), Wrona, Drzyzga, Możdżonek i Bednorz