Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Zmarł Leszek Grodecki

Zmarł Leszek Grodecki

fot. archiwum

Z przykrością informujemy, że 21 czerwca 2015 roku w wieku 88 lat zmarł Leszek Grodecki, były siatkarz, reprezentant Polski, uznany za najlepszego polskiego siatkarza w latach 1948-1953. Wybrany był do najlepszej szóstki mistrzostw świata w 1952 roku.

Leszek Grodecki był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w konspiracji 1939-1944. W Powstaniu Warszawskim walczył w Zgrupowaniu „Radosław”, batalionach „Parasol” i „Miotła”, Grupie Bojowej „Krybar”. Jego szlak bojowy wiódł z Woli, przez Stare Miasto, kanały, Śródmieście, Powiśle, a zakończył się w niemieckiej niewoli.

Po „wyzwoleniu” i powrocie z obozu do Polski ocalał, nie ujawniając się jako akowiec (jego dwaj przyjaciele z batalionu powróciwszy z obozu, ujawnili się, chcąc kontynuować przerwane studia. Słuch po nich zaginął – jemu udało się uniknąć pułapki). Biografia Leszka jest opisana w licznych publikacjach. Na mistrzostwach Europy w 1949 r. w Czechosłowacji i mistrzostwach świata w 1952 r. w Moskwie wybrany został do najlepszej szóstki mistrzostw. Jeszcze dwa lata temu Leszek był obecny na spotkaniu Rodziny Siatkarskiej.

Msza święta żałobna i pogrzeb odbędą się w piątek 26 czerwca o godzinie 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza i na Starych Powązkach.źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2015-06-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved