Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > IE K: Turczynki kolejnymi półfinalistkami

IE K: Turczynki kolejnymi półfinalistkami

Reprezentacja Turcji pokonała ekipę rosyjską w czterech setach i zapewniła sobie tym samym awans do czołowej czwórki igrzysk europejskich w Baku. Podopieczne Ferhata Akbasa oddały rywalkom tylko drugiego seta, w pozostałych zdecydowanie górując nad Sborną.

Po emocjonującej potyczce Polek z Niemkami na boisko wybiegły ekipy Turcji i Rosji. Od początku spotkania drużyna znad Bosforu złapała właściwy rytm i budowała swoją przewagę. Niesiony dopingiem azerskiej publiczności turecki zespół na pierwszej przerwie technicznej prowadził już 8:3, a chwilę potem, na przerwie numer dwa, powiększył swoją nadwyżkę do ośmiu oczek. Sborna nie zamierzała łatwo się poddawać i zdobyła cztery punkty z rzędu, co zmusiło trenera Ferhata Akbasa do wzięcia czasu. Przewaga wypracowana na początku tej odsłony wystarczyła do triumfu i po punkcie młodej środkowej, Kubry Akman, Turczynki objęły prowadzenie w meczu.

Początek drugiej odsłony również należał do drużyny trenera Akbasa (4:1, 8:5), lecz zaraz po drugiej przerwie technicznej Rosjanki odrobiły straty i na tablicy widniał wynik 17:15. W samej końcówce reprezentantki Sbornej wreszcie dopięły swego, wyrównując stan gry (21:21). Rosyjskie atakujące coraz częściej znajdywały sposób na przejście szczelnego, tureckiego bloku, toteż po zbiciu Zariażko podopieczne trenera Pankowa miały pierwszą piłkę setową. Setbola wykorzystały już w kolejnej akcji i w meczu zrobił się remis 1:1.

Trzecia odsłona rozpoczęła się podobnie jak dwie poprzednie. Zespół znad Bosforu szybko wyszedł na prowadzenie 5:1, a na pierwszej przerwie technicznej na tablicy widniał wynik 8:4. Rosjanki nie zraziły się takim obrotem sytuacji i po bloku na Ozsoy po raz pierwszy w secie mogły się cieszyć z prowadzenia – 14:13. Radość ta nie trwała jednak zbyt długo – Turczynki zdobyły trzy punkty z rzędu i mogły z większym spokojem skupić się na kolejnych akcjach. Końcówka była niezwykle dramatyczna i zacięta. Przy stanie 22:22 reprezentacja Turcji wygrała challenge. Ta sytuacja wydawała się być kluczowa dla dalszych losów partii. W efekcie zawodniczki trenera Akbasa zdobyły dwa kolejne punkty i zwyciężyły 25:22 po ataku w siatkę Anastazji Czernajej.

Przebieg seta numer cztery nie różnił się znacząco od pozostałych. Po stronie rosyjskiej Daria Isajewa niemal w pojedynkę walczyła z rywalkami. Rozgrywająca Turczynek, Naz Aydemir, równomiernie rozkładała atak swojej drużyny i przynosiło to lepsze rezultaty. Przy stanie 19:17 o czas poprosił trener Wadim Pankow. Pauza w grze nie przerwała jednak dobrej passy rywalek, które wygrały ten okres gry 6:2 i dzięki triumfowi 25:19 awansowały do półfinału igrzysk europejskich w Baku.

Turcja – Rosja 3:1
(25:18, 23:25, 25:22, 25:19)

Turcja: Babat (5), Akman (14), Önal (9), Aydemir (3), Ozsoy (17), Yilmaz (23), Karadayi (libero) oraz Uslupehlivan (3), Aslanyurek, Cansu i Akin
Rosja: Bawykina (10), Pisarenko (7), Isajewa (23), Matienko (1), Zariażko (15), Podskalnaja (7), Romanienko (libero) oraz Filisztinskaja (1), Czernaja (2), Małkowa (2) i Woronkowa (2)

źródło: cev.lu, inf. własna