Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > IE K: Serbki grają dalej, półfinał nie dla Belgii

IE K: Serbki grają dalej, półfinał nie dla Belgii

Reprezentacja Serbii uzupełniła grono półfinalistów igrzysk europejskich. W ćwierćfinale po zaciętym pojedynku podopieczne Zorana Terzicia pokonały Belgijki 3:2. W meczu o finał turnieju rywalkami serbskich siatkarek będzie ekipa biało-czerwonych.

Pierwsze minuty spotkania należały do Belgijek, które szybko wyszły na prowadzenie 5:1. Czteropunktową przewagę ekipa Gerta Vande Broeka utrzymała do pierwszej przerwy technicznej (8:4). Po niej swoimi zagrywkami Grobelna utrudniła zadanie przyjmującym Serbii, a ataki Vandesteene i Aelbrecht podniosły wynik na 11:4. Na drugiej regulaminowej przerwie prowadzenie Belgii było sześciopunktowe (16:10). Po wznowieniu gry udaną akcję zanotowała Drpa. Ona też zameldowała się wkrótce na zagrywce, pomagając tym elementem zbliżyć się swojej drużynie do rywalek (13:16). Chwilę potem Serbki traciły do nich już tylko jedno oczko (16:17), a następnie doprowadziły do remisu po 20. Do stanu po 22 trwała walka punkt za punkt. W końcówce Belgijki dwukrotnie się pomyliły i set padł łupem serbskiej ekipy 25:22.

Odsłonę numer dwa rozpoczęła wyrównana walka. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsze były jednak siatkarki z Belgii (8:7). Przy stanie 9:9 w ich szeregach dwukrotnie zapunktowała Heyrman, oczko dołożyła też Vandesteene i belgijki wyszły na trzypunktowe prowadzenie (12:9). Serbki goniły jednak rywalki i do drugiego planowego czasu odrobiły do nich jedno oczko (14:16). Po powrocie zespołów na boisko belgijskie zawodniczki ponownie jednak zaczęły powiększać swoją przewagę. Wkrótce wynosiła ona pięć oczek (20:15). Wysokiej nadwyżki siatkarki trenera Vande Broeka już nie oddały, wygrywając seta pewnie, 25:19.

W trzeciej partii początkowo gra przebiegała podobnie jak w poprzedniej. Przy stanie 4:4 na trzy oczka odskoczyły reprezentantki Belgii (8:5). Serbki szybko jednak odrobiły stratę, zbliżając się do rywalek na jeden punkt (7:8). Gra wyrównała się, a chwilę potem był remis po 11. Wówczas inicjatywę przejęły siatkarki Zorana Terzicia, które wkrótce wygrywały 16:12. Po powrocie z drugiej przerwy technicznej triumfowały one w czterech kolejnych akcjach i ich prowadzenie wzrosło wtedy aż do siedmiu punktów (20:13). Reprezentacja Serbii całkowicie zdominowała końcówkę seta, rozbijając w nim przeciwniczki do 14.

Czwartą odsłonę pewnie rozpoczęły Belgijki, odskakując rywalkom na aż pięć oczek (7:2). Serbki nie zamierzały odpuszczać i zdołały zniwelować stratę do dwóch punktów (6:8). Belgijska ekipa szybko jednak opanowała sytuację i wkrótce znów wyraźnie prowadziła (14:10). W kolejnych akcjach trzykrotnie jednak popełniła błąd i wynik znów był na styku (14:13). Chwilę potem zaś był remis po 15. Wtedy inicjatywę na moment znów przejęły reprezentantki Belgii, które odskoczyły na trzy oczka, ale długo tej przewagi nie utrzymały. Serbki ponownie doprowadziły do remisu (19:19). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, bowiem wyrównana walka nie trwała długo. W końcówce czteropunktowe prowadzenie osiągnęły Belgijki i ostatecznie wygrały one seta 25:21.

Tie-break rozpoczął się po myśli ekipy Serbii. Szybko wyszła ona bowiem na prowadzenie 4:1. Równie szybko jednak wynik zaczął topnieć i wkrótce górą były już Belgijki (6:4). Ich dwupunktowa przewaga także nie trwała długo. Rywalki doprowadziły do remisu i od stanu po 7 gra aż do samego końca toczyła się punkt za punkt. Końcówkę na przewagi, po zaciętej wymianie ciosów, 19:17 wygrały podopieczne trenera Terzicia i to one cieszyły się z awansu do półfinału.

Belgia – Serbia 2:3
(22:25, 25:19, 14:25, 25:21, 17:19)

Belgia: Heyrman (18), Leys (16), Grobelna (10), Aelbrecht (16), Vandesteene (15), Van De Vyver (6), Courtois (libero) oraz Biebauw, Strumiło, Ruysschaert i Cools
Serbia: Drpa (14), Zivković (4), Malesević (19), Mihajlović (8), Stevanović (9), Rasić (14), Popović (libero) oraz Nikolić (20) i Mirković (1)