Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > IE K: Gospodynie za mocne dla Holenderek

IE K: Gospodynie za mocne dla Holenderek

Reprezentacja Azerbejdżanu idzie jak burza przez turniej rozgrywany w Baku. Gospodynie, niesione głośnym dopingiem miejscowych fanów, w ćwierćfinale pokonały Holenderki w trzech setach i pewnie awansowały do strefy medalowej.

Azerki już na początku pierwszej partii objęły wysokie prowadzenie. Najpierw odskoczyły rywalkom na dwa oczka (3:1), ale gdy w polu zagrywki pojawiła się Abdulazimowa, przewaga gospodyń zaczęła wyraźnie wzrastać. Na pierwszym regulaminowym czasie podopieczne Aleksandra Czerwjakowa wygrywały bowiem 8:2. Po wznowieniu rywalizacji Azerki nie odpuszczały i wkrótce prowadziły aż 12:3. Dziewięciopunktową nadwyżkę utrzymały do drugiej przerwy technicznej (16:7). Po niej wciąż to miejscowe dyktowały warunki gry, mimo że popełniły wówczas parę błędów własnych. W efekcie Holenderki w pewnym momencie zbliżyły się do nich na cztery oczka (14:18). Nie wybiło to jednak z rytmu azerskich siatkarek, które chwilę potem znów odskoczyły (20:14) i ostatecznie pewnie triumfowały w secie 25:21.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła ekipa „pomarańczowych”, która po zbiciu Sloetjes i asie serwisowym Dijkemy prowadziła 2:0. Do pierwszej przerwy technicznej podopieczne Giovanniego Guidettiego dołożyły do wyniku jeszcze jedno oczko (8:5). Po powrocie na boisko gospodynie zaczęły jednak odrabiać straty i wkrótce przegrywały już o włos (7:8). Gra zaczęła się toczyć punkt za punkt, a chwilę potem był remis po 10. Wtedy na prowadzenie zaczęły wychodzić reprezentantki Azerbejdżanu, które po ataku Bajramowej i bloku Rahimowej odskoczyły rywalkom na dwa oczka (13:11). Dwupunktowe prowadzenie gospodyń utrzymało się do drugiej przerwy technicznej (16:14). Po czasie jednak najpierw zapunktowała Sloetjes, a następnie Belien zatrzymała blokiem Bajramową i znów był remis (16:16). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Zacięta wymiana ciosów trwała aż do wyniku 23:23. W końcówce dwukrotnie (najpierw w zagrywce, a następnie w ataku) pomyliła się Sloetjes, czym podarowała przeciwniczkom zwycięstwo 25:23.

Trzecia partia od początku należała do Azerek. Szybko udało im się osiągnąć kilka oczek przewagi, tak by już na pierwszej przerwie technicznej bezpiecznie prowadzić 8:3. Znów dobrze w zagrywce zaprezentowała się Abdulazimowa, widoczna na boisku była też Rahimowa. Zaraz po czasie zapunktowały z kolei Matiasowska-Agajewa oraz Pozniak, wspierane przez dobrze serwującą Bajramową, i było już 10:3 dla azerskiego zespołu. Holenderki były bezradne wobec gry rywalek, same popełniały przy tym coraz więcej błędów. Najbliżej przeciwniczek zespół Guidettiego był przy stanie 15:10, ale „jedynie” pięciopunktowa przewaga miejscowych nie utrzymała się długo. Azerki nie zwalniały bowiem tempa. Konsekwentnie punktowały rywalki, stale powiększając prowadzenie. Ostatecznie triumfowały w tej partii aż 25:14, a w całym spotkaniu 3:0, awansując tym samym do półfinału igrzysk europejskich w Baku.

Azerbejdżan – Holandia 3:0
(25:21, 25:23, 25:14)

Azerbejdżan: Pozniak (10), Kurt (2), Bajramowa (8), Abdulazimowa (6), Matiasowska-Agajewa (8), Rahimowa (23), Mammadowa (libero) oraz Gasimowa i Kiseliowa
Holandia: Belien (2), Plak (3), De Kruijf (4), Balkestein-Grothues (9), Sloetjes (17), Dijkema (1), Stam-Pilon (libero) oraz Stoltenborg (3), Steenbergen (1), Pietersen (3), Buijs (5) i Koolhaas