Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Trzy medale elbląskiego Ataku podczas MP w Nadbrzeżu

Trzy medale elbląskiego Ataku podczas MP w Nadbrzeżu

fot. archiwum

Plaża w Nadbrzeżu koło Elbląga przywitała w ten weekend najlepszych niepełnosprawnych siatkarzy z Polski i nie tylko. Formuła otwartych MP umożliwiła występ na tegorocznym turnieju również reprezentantom Kazachstanu.

IKS Atak Elbląg był już organizatorem wielu zawodów najwyższej światowej rangi, lecz dopiero po raz drugi podjął się organizacji mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. – Od wielu lat organizujemy turnieje na piasku pod nazwą Sun Cup, lecz dopiero drugi raz organizujemy ten turniej w formule mistrzostw Polski. Mamy spore doświadczenie w organizacji tego typu imprez, lecz jest to zupełnie inne przedsięwzięcie niż w hali, gdzie cały sprzęt mamy przygotowany. Na plaży brakuje nam przede wszystkim namiotu, pod którym można by rozgrywać mecze nawet podczas deszczu – wyjaśniał Tomasz Woźny, organizator turnieju i prezes IKS-u Ataku Elbląg.

Do turnieju w Nadbrzeżu zgłosiło się 16 zespołów. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach, na siedząco i stojąco. Siatkówka plażowa osób niepełnosprawnych różni się od klasycznej odmiany tego sportu jedynie większą liczbą graczy na boisku. Drużyna składa się z trzech zawodników. Natomiast siatkówka plażowa na siedząco jest już zupełnie inną dyscypliną. Przede wszystkim zawodnicy odbijają piłkę w pozycji siedzącej, a poruszają się nie po piasku, a po specjalnych matach, które umożliwiają im poślizg. Obniżona jest również siatka, która zawieszona jest na wysokości 115 cm. Jest to dyscyplina stworzona głównie z myślą o niepełnosprawnych siatkarzach, lecz integracyjny charakter tego sportu sprawił, że coraz więcej zdrowych osób zaczyna swoją przygodę na macie. W turnieju w Nadbrzeżu obok niepełnosprawnych graczy swoich sił postanowili spróbować również zdrowi siatkarze, m.in. młodzi zawodnicy Ataku, a także drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim.

Jest to bardziej forma treningu dla siatkarzy halowych. Stąd wzięła się specyfika piłki plażowej, że można trenować w formie bardziej otwartej. Plażówka na siedząco nie jest dyscypliną olimpijską. Ma niewielkie tradycje, jeśli chodzi o zawody międzynarodowe. My również traktujemy to jako element pracy nad techniką oraz możliwość spotkania w naszym siatkarskim gronie. Chcielibyśmy, żeby ludzie nas widzieli i to dzięki tej otwartej formie na plaży, możemy promować tę paraolimpijską dyscyplinę, jaką jest piłka siatkowa na siedząco – tłumaczył Bożydar Abadżijew, trener reprezentacji polski.Pogoda w czasie turnieju była zmienna. Początkowo zawodników w Nadbrzeżu przywitało słońce, lecz już w kolejnej serii spotkań deszcz lekko pokrzyżował plany organizatorów. Mimo niesprzyjających warunków poziom zawodów, pod względem sportowym, był bardzo wysoki. – Poziom zawodów jest naprawdę bardzo dobry z tego względu, że w siatkówce stojącej grają z nami zdobywcy Pucharu Świata, a także druga i czwarta drużyna na świecie, więc jest na co popatrzeć – mówił Tomasz Woźny.

Zawodnicy przez dwa dni zmagali się na plaży w Nadbrzeżu. Niewątpliwym faworytem turnieju na stojąco był pierwszy zespół IKS-u Ataku Elbląg, który dominuje na plażach całego świata od wielu lat. IKS ATAK to najlepsza trójka na świecie, która wygrała wszystkie turnieje plażowe, w jakich startowała. – Nasz zespół nie przegrał na plaży żadnego turnieju rangi światowej od 10 lat, więc sądzę, że wygra i teraz – zgodnie przyznali  Bożydar Abadżijew i Tomasz Woźny.

Zgodnie wytypowali również uczestników finału w kategorii plażówki na siedząco. Obaj panowie przewidywali, że o złoto powalczą pierwsze drużyny Startu Wrocław i IKS-u Ataku Elbląg. Ostatecznie jednak w finale turnieju spotkały się drużyny Startu Wrocław i Kazachstanu. W pojedynku tym lepsi okazali się zawodnicy z Wrocławia, którzy zdobyli tytuł mistrza Polski w siatkówce plażowej na siedząco. W finale pocieszenia zagrały zespoły IKS-u Ataku Elbląg i Startu Szczecin. Elblążanie pokonali swoich rywali i zawody zakończyli na najniższym stopniu podium.

W kategorii piłki plażowej na stojąco obyło się bez niespodzianek. Kolejny tytuł mistrza Polski zdobyła pierwsza drużyna IKS-u Ataku Elbląg, która zakończyła turniej bez porażki. Ze srebrnymi medalami wrócą do domu Kazachowie, którzy przegrali tylko z elbląskim zespołem. Gospodarze wystawili na te zawody bardzo silne ekipy, które podczas zakończenia turnieju spotkały się na podium. W meczu o trzecie miejsce druga drużyna IKS-u Ataku pokonała reprezentację Startu Zielona Góra.

Dla zawodników turniej ten to nie tylko walka o medale, ale przede wszystkim dobra zabawa, możliwość wspólnej integracji, a także sposób na rehabilitację poprzez sport. Niepełnosprawni siatkarze pokazują, że bariery są tylko w ludzkiej psychice, a siłą woli i ciężką pracą można pokonać własne słabości i realizować marzenia.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-06-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved