Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > IE: Szwajcarki i Łotysze najlepsi na piachu

IE: Szwajcarki i Łotysze najlepsi na piachu

fot. archiwum

Zakończyła się rywalizacja w siatkówce plażowej na igrzyskach europejskich w Baku. Najlepszą żeńską parą okazała się Eiholzer/Betschart ze Szwajcarii, natomiast w męskim turnieju triumfowali Plavins/Regza z Łotwy. Polskie pary zakończyły zmagania w 1/16.

Mecze półfinałowe rozstrzygnęły się w obu przypadkach szybko w dwóch setach. W pierwszym meczu zagrały Litwinki z Austriaczkami, a w drugim Szwajcarki z Włoszkami. Pierwszy półfinał był bardziej zacięty niż kolejny – zespoły nie popełniały wielu błędów i szły „łeb w łeb” aż do końcówki, w tej lepsza okazała się para z Austrii. W półfinale między późniejszymi złotymi medalistkami a włoską parą jedynie drugi set przyniósł wiele emocji, po grze na przewagi zwyciężyły Eiholzer/Betschart (22:20). W finale ta para również musiała trzymać nerwy na wodzy, bowiem zaciętych sytuacji było zdecydowanie więcej. Po słabym początku Szwajcarki wyszły na prowadzenie 13:11 po udanych akcjach Eiholzer. Ta minimalna przewaga wystarczyła, by wygrać pierwszego seta, ale już w kolejnym nie było tak kolorowo. Austriaczki od początku popełniały mniej błędów i utrudniały grę przeciwniczkom. Dwupunktowe prowadzenie wystarczyło Plesiuschnig/Schutzenhofer, aby ostudzić zapędy po złoty medal rywalek i austriacka para doprowadziła do tie-breaka. W nim lepiej pierwsze akcje rozwiązywały Plesiuschnig/Schutzenhofer, ale z czasem gra Szwajcarek się rozkręcała i ponowna dobra passa Eiholzer doprowadziła do wyrównania po 13. Dwa błędy Austriaczek zakończyły spotkanie zwycięstwem Eiholzer/Betschart (15:13).

Mecz o brązowy medal był nie mniej emocjonujący. Pierwsza część premierowej odsłony była niezwykle wyrównana, dopiero zagrywki Dumbauskaite wyprowadziły jej drużynę na trzypunktowe prowadzenie (12:9). Włoszki jeszcze zdołały doprowadzić do remisu, ale w końcówce ponownie Litwinki były skuteczniejsze i popełniały mniej błędów, co zapewniło im wygraną 21:19. Drugą partię Włoszki otworzyły od prowadzenia trzema oczkami. Przez dłuższy czas udało im się je utrzymać, ale dwa błędy w ataku Toti zaprzepaściły ich szansę na doprowadzenie do tie-breaka. Końcówkę zespoły grały punkt za punkt, jednak włoska para nie potrafiła utrzymać nerwów na wodzy i trzy jej błędy zakończyły mecz.

Półfinały:
Dumbauskaite/Povilaityte – Plesiuschnig/Schutzenhofer 0:2
(18:21, 18:21)
Eiholzer/Betschart – Giombini/Toti 2:0
(21:11, 22:20)Mecz o 3. miejsce:
Dumbauskaite/Povilaityte – Giombini/Toti 2:0
(21:19, 21:19)

Mecz o 1. miejsce:
Plesiuschnig/Schutzenhofer – Eiholzer/Betschart 1:2
(16:21, 21:14, 13:15)


W męskim finale siatkówki plażowej w Baku zagrały pary z Łotwy i Rosji. Najpierw jednak para Plavins/Regza w półfinale pokonała Czechów Kubalę/Hadravę w dwóch setach do 14 i 17. Bardziej za to męczyli się Rosjanie, którzy co prawda również wygrali w dwóch partiach, jednak były one nerwowe i zacięte. Strasser/Kissling wysoko postawili poprzeczkę rywalom i poddali się dopiero przy wynikach 18:21 oraz 27:29, przez co pozostała im walka jedynie o brązowy medal. Koszkarew/Barsołk nie rozpoczęli finałowej potyczki najlepiej – popełniali wiele błędów własnych, podczas gdy Łotysze byli niezwykle skuteczni w ataku. Przewaga wypracowana na początku seta utrzymała się do końca i Plavins/Regza pewnie wygrali 21:16. Druga partia była wyrównana od pierwszych akcji. Dopiero trzy błędy Rosjan dały minimalną przewagę reprezentantom Łotwy, ale oni nie potrafili wykorzystać tej sytuacji. Dwa ataki w aut Plavinsa przesądziły o przedłużeniu potyczki o kolejnego seta (18:21). Trudne zagrywki Regzy na początku decydującej odsłony dały trzy oczka przewagi Łotyszom (8:5). W kolejnych wymianach różnica punktowa łotewskiej pary wzrastała, a ostatnią piłkę na wagę złotego medalu skończył Plavins (15:10).

Mecz o 3. miejsce był zdecydowanie mniej zacięty. Kubala/Hadrava pokazali się w nim ze znacznie lepszej strony niż w półfinale. Szwajcarska para była natomiast widocznie przybita faktem niedostania się do finału. Mimo iż Strasser/Kissling prowadzili na początku pierwszego seta, później popełniali więcej błędów w ataku, a Czesi zaczęli lepiej grać w obronie, co zmieniło wynik na korzyść pary Kubala/Hadrava (10:7, 18:16). W końcówce dwa błędy Szwajcarów przesądziły o wygranej rywali (21:17). W drugim secie czeska para od pierwszych piłek starała się narzucić swój styl gry i utrudniać wyprowadzanie akcji przeciwnikom. Pojawiające się coraz częściej błędy Strassera/Kisslinga dały Czechom czteropunktowe prowadzenie (10:6). Następnie jak natchniony grał Hadrava i to on powiększył przewagę między zespołami. Sześć oczek okazało się za dużą różnicą do odrobienia dla szwajcarskiej pary, która musiała ostatecznie uznać wyższość rywali z Czech (21:15).

Półfinały:
Kubala/Hadrava – Plavins/Regza 0:2
(14:21, 17:21)
Koszkarew/Barsołk – Strasser/Kissling 2:0
(21:18, 29:27)

Mecz o 3. miejsce:
Kubala/Hadrava – Strasser/Kissling 2:0
(21:17, 21:15)

Mecz o 1. miejsce:
Plavins/Regza – Koszkarew/Barsołk 2:1
(21:16, 18:21, 15:10)

 

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-06-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved