Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Puchar Jelcyna: Rosjanki bez porażki, Chiny i Czechy na podium

Puchar Jelcyna: Rosjanki bez porażki, Chiny i Czechy na podium

W tegorocznym Pucharze Jelcyna rywalizowało pięć zespołów. Ostatecznie najlepsze okazały się gospodynie turnieju, które w decydującym meczu pokonały reprezentację Chin. Na najniższym stopniu podium znalazły się Czeszki.

Trzynasta edycja Pucharu Jelcyna zakończyła się zwycięstwem gospodyń turnieju. Oprócz reprezentacji Rosji wzięły w nim udział Chiny, Izrael, Czechy oraz Kazachstan. Podczas rozgrywek obowiązywała gra każdy z każdym.

Dobrze zmagania rozpoczęły Chinki oraz Rosjanki, które w pierwszym dniu odniosły pewne zwycięstwa za trzy punkty. W drugim dniu nadspodziewanie łatwo w trzech setach gospodynie pokonały również czeski zespół, który w swoim składzie miał ograne na arenie międzynarodowej zawodniczki, takie jak Helena Havelkova i Tereza Vanzurova. W kolejnym spotkaniu tego dnia reprezentacja Izraela pokonała 3:0 bardziej doświadczony Kazachstan. Trzeciego dnia nie doszło do żadnej niespodzianki, zarówno Czeszki, jak i Chinki zgarnęły po trzy punkty. Azjatki także czwartego dnia zmagań nie miały problemów z pokonaniem rywala, którym był zespół Izraela. Natomiast po dniu przerwy gospodynie turnieju męczyły się z Kazaszkami, wygrywając dwa pierwsze sety 28:26, 32:30. Dopiero w trzeciej partii Rosjanki od początku do końca dominowały i ostatecznie padł wynik 3:0. Ostatni dzień zadecydował o końcowej klasyfikacji. Czeszki potrzebowały zwycięstwa, aby znaleźć się na najniższym stopniu podium. Zespół z Kazachstanu nie stawił wielkiego oporu Havelkovej i spółce, dlatego też reprezentacja Czech pewnie wygrała w trzech setach.

Mecz pomiędzy Rosją a Chinami był niezwykle ważny dla obu ekip – obie miały po 9 punktów w tabeli, więc zwycięstwo zapewniało również triumf w turnieju. Mocno odmłodzona kadra Chin nie sprostała doświadczonej rosyjskiej reprezentacji, w której składzie były m.in. Natalia Obmoczajewa, Jana Szczerban czy Aleksandra Pasynkowa. Kolejne wygrane w setach do 10, 21 i 15 sprawiły, że Puchar Jelcyna powędrował do rąk, niepokonanych w trakcie tych pięciu dni, siatkarek z Rosji.