Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: USA bezradne w Teheranie

LŚ, gr. B: USA bezradne w Teheranie

Amerykanie opuszczają stolicę Iranu bez punktów, gdzie gospodarze po raz kolejny okazali się lepsi w trzech setach. Zwycięstwo za pełną pulę znacznie poprawiło sytuację Irańczyków w tabeli grupy B - mają jedynie trzy oczka straty do biało-czerwonych.

Inauguracja niedzielnego meczu pomiędzy Iranem i USA była dość spokojna. Obie ekipy nie forsowały tempa, a wynik był remisowy (6:6). Punkt zdobyty przez Saeida Maroufa dał miejscowym minimalne prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. W środkowej fazie seta Irańczycy stopniowo powiększali swoją nadwyżkę, głównie dzięki bardzo dobrej postawie Seyeda na siatce. Na drugim regulaminowym czasie gospodarze odskoczyli już na 16:10. Siatkarze Slobodana Kovaca byli lepsi we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, a każdy mechanizm ich gry działał na wysokim poziomie. Kolejne uderzenia z prawej flanki Shahrama Mahmoudiego pozwalały Irańczykom zbudować przewagę wynoszącą sześć oczek (21:15). Błąd w ataku Aarona Russella zakończył premierową odsłonę, która padła łupem gospodarzy w stosunku 25:20.

Otwarcie drugiej odsłony było wyrównane, a wynik oscylował wokół remisu. Jako pierwsi na dwupunktowe prowadzenie po asie serwisowym Taylora Sandera wysunęli się gracze USA (7:5), jednak Irańczycy brylowali na siatce, a amerykański rozgrywający Micah Christenson miał problemy ze zgubieniem bloku rywali. Kolejna „czapa” Seyeda i punktowy serwis Gholamiego dały miejscowym już cztery oczka zaliczki (12:8), które zachowali także na drugim czasie technicznym. W drugiej części seta toczyła się gra punkt za punkt, ale odpowiadała ona bardziej Irańczykom, bowiem mający pięciopunktowy zapas gracze z Azji spokojnie zmierzali do końcowego zwycięstwa. Seta zakończył autowy serwis Amerykanów. Iran wygrał 25:21 i objął prowadzenie w meczu już 2:0.

Trzecią odsłonę postawieni już pod ścianą Amerykanie otworzyli od prowadzenia 2:0 po skutecznym podwójnym bloku, lecz był to dopiero trzeci punkt w meczu zdobyty tym elementem przez gości. Irańczycy dość szybko doprowadzili do remisu, a pomyłki w ataku Murphy’ego Troya pomogły im uzyskać trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie technicznej. Podopieczni Slobodana Kovaca dominowali w bloku, raz po raz zatrzymując próby ataku rywali. Sami zaś w ofensywie byli szalenie skuteczni, bowiem skrzydłowi kończyli niemal wszystkie rodzące się kontry. Na drugiej przerwie technicznej siatkarze z Iranu wypracowali czteropunktową przewagę. Amerykanom brakowało wyraźnego lidera, który mógłby pociągnąć grę całego zespołu, nie wystrzegali się także błędów własnych. Gospodarze kontrolowali sytuację na boisku, mając cztery, pięć oczek zapasu. Kropkę nad i postawił Ghaemi, serwując asa. Iran zwyciężył 25:19 i w całym meczu 3:0.

Iran – USA 3:0
(25:20, 25:21, 25:19)

Iran: Mahmoudi (17), Mousavi (12), Mirzajanpour (12), Gholami (6), Ebadipour (5), Marouflakrani, Marandi (libero) oraz Ghaemi (1), Mahdavi i Senobar
USA: Anderson (9), Russell (9), Troy (6), Holt (6), Smith (1), Christenson, Shoji E. (libero) oraz Sander (5), Jaeschke (3), Lee (1), Shoji K. i Holmes