Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > IE, gr. A: Azzurre bez szans w starciu z Rumunią, zwycięstwo Turcji

IE, gr. A: Azzurre bez szans w starciu z Rumunią, zwycięstwo Turcji

Nawet seta nie ugrały Włoszki w konfrontacji z Rumunkami w niedzielnym meczu rywalizacji grupy A igrzysk europejskich w Baku. Natomiast na koniec rywalizacji grupowej w pojedynku czołówki tabeli lepsze okazały się w trzech setach Turczynki.

Mecz od prowadzenia 2:0 rozpoczęły Rumunki, jednak po dobrych akcjach Miriam Sylii to siatkarki z Italii zdobyły minimalną przewagę (4:3). Błędy po obu stronach doprowadziły do walki punkt za punkt, jednak cały czas o jedno oczko lepsze były Włoszki. As serwisowy Giuli Pasucci skłonił trenera Guillerma Gallarda do poproszenia o przerwę, gdyż jego drużyna przegrywała już 10:13. Po powrocie na parkiet popis gry dała Adina Salaoru, która zdobyła dwa punkty atakiem i dwa zagrywką (14:13). Z drugiej strony siatki skutecznie zbijały Sylla i Sara Loda, więc wynik wciąż oscylował w okolicach remisu. Błędy własne Włoszek dały rywalkom trzy punkty zapasu, które w końcówce okazały się bezcenne. Mimo dwóch błędnych ataków Salaoru (23:23) blok na Lodzie zakończył pierwszego seta na korzyść Rumunek (25:23).

Drugą partię od pomyłki rozpoczęły Azzurre, jednak przeciwniczki również nie były bezbłędne. Wyrównana gra trwała do pierwszej przerwy technicznej, po której skutecznym blokiem popisała się Liana Badea (9:6). Dobra postawa Pisani na siatce i w zagrywce dała Włoszkom pierwsze prowadzenie w secie (11:10), jednak skuteczne zbicie Nneke Onyejekwy błyskawicznie przywróciło przewagę Rumunkom (13:11). Od tego momentu siatkarki z Italii coraz częściej się myliły, a rywalki wykorzystywały niemal wszystkie kontry (19:14). Gdy w polu zagrywki pojawiła się Diana Calota, podopieczne trenera Gallardy całkowicie zdominowały wydarzenia na boisku i prowadziły już 23:16. Czarną serię przerwała Elena Perinelli, ale kolejne błędy własne nie pozwoliły na zniwelowanie przewagi i Włoszki uległy 16:25.

Trzeciego seta otworzyła Sylla, jednak kolejne akcje to popis gry Rumunek (4:1). Dobrze prezentowały się Ioana Nemtanu i Onyejekwe, ale blokiem odpowiedziała Sylla (7:5). Po pierwszej przerwie technicznej (8:5) Rumunki cały czas utrzymywały bezpieczną przewagę, ale nie uniknęły błędów. Trudne zagrywki Salaoru zmusiły rywalki do prostej gry, dzięki czemu Roxana Bacsis mogła ustawić punktowy blok (14:9). Włoszki myliły się w kontrach, przez co wciąż traciły do przeciwniczek pięć punktów (11:16). W końcówce dobrze popracowały w bloku i na zagrywce, dzięki czemu zbliżyły się na dwa punkty (16:18). Wtedy w polu serwisowym pojawiła się Onyejekwe, dając swojej drużynie szanse na kontry i odbudowanie przewagi. Po punktowym bloku Badei wynosiła ona już sześć oczek (22:16), kolejne atakiem dołożyła Bacsis. Mimo dobrego bloku Pisani i skutecznej kontry Włoszki nie były w stanie odrobić tych strat. Mecz asem serwisowym zakończyła Calota (25:21).

Włochy – Rumunia 0:3
(23:25, 16:25, 21:25)

Włochy: Loda (9), Melandri (9), Sylla (15), Pascucci (8), Caracuta, Pisani (10), Parrocchiale (libero) oraz Perinelli, Camera i Spirito
Rumunia: Badela (10), Nemtanu (6), Salaoru (11), Moisa, Muresan (2), Onyejekwe (9), Albu (libero) oraz Bacsis (8) i Calota (2)

W mecz lepiej weszły gospodynie, które zaczęły od prowadzenia 3:0. Pomyłki w ataku Kubry Akman pozwalały utrzymać siatkarkom z Azerbejdżanu przewagę, jednak skuteczne ataki Neriman Ozsoy szybko doprowadziły do remisu (5:5). Po asie serwisowym Naz Aydemir Akyol Turczynki odskoczyły rywalkom na trzy oczka (9:6), jednak trudnymi zagrywkami popisała się także Kseniya Pozniak i zaraz był remis 10:10. Punktowe zagrania Gozde Yilmaz przywróciły podopiecznym Ferhata Akbasa bezpieczną przewagę (16:12). Po drugiej przerwie technicznej skuteczna była Odina Bajramowa, punkt blokiem dołożyła też Polina Rahimowa i to gospodynie objęły prowadzenie (18:17). Po zablokowaniu Rahimowej przewaga znów była po stronie Turcji (21:19). As serwisowy Pozniak doprowadził do remisu 22:22 i emocjonującej końcówki. Szalę zwycięstwa na stronę Turczynek przechyliła Yilmaz, zdobywając punkt bezpośrednio z zagrywki (25:23).

Drugą partię to przyjezdne lepiej rozpoczęły (3:0), jednak skuteczne ataki i punktowa zagrywka Rahimowej doprowadziły do wyrównania (5:5). Drużyny walczyły punkt za punkt, ale cały czas jedno oczko zapasu miały Turczynki. Dwa skuteczne bloki powiększyły przewagę podopiecznych Ferhata Akbasa, która na drugiej przerwie technicznej wynosiła już 5, a po skutecznym ataku Ozsoy nawet 7 punktów (18:11). Dopiero błędy własne przyjezdnych dały rywalkom nadzieję na odrobienie strat. Przy zagrywce Oksany Kurt gospodynie traciły już tylko dwa oczka (20:22), punkty z ataku dołożyły też Rahimowa i Bajramowa i na tablicy świetlnej widniał remis 24:24. W końcówce chłodniejsze głowy zachowały jednak siatkarki z Turcji, które po błędzie rywalek zwyciężyły 26:24.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej walki z obu stron (3:3), jednak po bloku Diclenur Babat to Turczynki przejęły inicjatywę (7:4). Skuteczne ataki w wykonaniu Yilmaz i Ozsoy pozwalały przyjezdnym utrzymywać bezpieczną przewagę (12:9), co wprowadziło rozluźnienie w ich szeregach. Wykorzystała to Rahimowa, która wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 13:12. Dopiero przy zagrywce Guldeniz Onal Pasalioglu Turczynki zdołały odbudować wysoką przewagę (17:13). Znów skuteczna była Ozsoy, ale po drugiej stronie siatki punktowała także Rahimowa (19:17). W końcówce blok był elementem dominującym – najpierw popisały się nim Yilmaz i Onal Pasalioglu, a potem także Bajramowa (23:18). Mimo skutecznych ataków Pozniak gospodynie nie były w stanie odrobić strat i po punktowym ataku Ozsoy uległy 21:25.

Turcja – Azerbejdżan 3:0
(25:23, 26:24, 25:21)

Turcja: Babat (7), Akman (8), Onal Pasalioglu (11), Aydemir Akyol (2), Ozsoy (17), Yilmaz (13), Karadayi (libero) oraz Uslupehlivan (4), Cansu i Akin
Azerbejdżan: Pozniak (5), Kurt (1), Bajramowa (6), Abdulazimowa (6), Matiasowska-Agajewa (11), Rahimowa (21), Mammadowa (libero) oraz Gasimowa i Kiseliowa (libero)