Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: Rosjanie pokazali pazur, ale to Polacy okazali się lepsi

LŚ, gr. B: Rosjanie pokazali pazur, ale to Polacy okazali się lepsi

Rosjanie byli blisko przerwania złej passy w tegorocznej Lidze Światowej. W drugim meczu przeciwko reprezentacji Polski sborna zaprezentowała się lepiej niż dzień wcześniej, ale nie zdołała wyrwać zwycięstwa Polakom, którzy wygrali w tie-breaku.

Mocny atak po palcach blokujących w wykonaniu Pawła Moroza otworzył sobotni pojedynek. Chociaż początek meczu był wyrównany, to skuteczne zagranie Andrieja Aszczewa sprowadziło drużyny na pierwszy regulaminowy czas, podczas którego gospodarze prowadzili 8:6. Polacy mieli problem ze skutecznym zakończeniem akcji, natomiast po drugiej stronie siatki – podobnie jak w poprzednim spotkaniu – efektownie punktował Moroz. Pomimo przerwy na życzenie trenera Antigi gospodarze stopniowo powiększali przewagę. Biało-czerwoni często psuli zagrywki, a błąd Grzegorza Łomacza w tym elemencie dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (12:16). Dopiero po tym czasie reprezentanci Polski po raz pierwszy w sobotnim spotkaniu zdobyli punkt blokiem. Rosjanie grali znacznie lepiej niż w piątkowym meczu, pomimo słabego przyjęcia zagrywki, dobrą skuteczność poza Pawłem Morozem utrzymywał Siergiej Sawin. Podopieczni trenera Antigi dobre akcje przeplatali prostymi błędami, a w grze biało-czerwonych brakowało spokoju i pewności. Atak po skosie Sawina dał gospodarzom kolejne piłki setowe, a autowy atak Michała Kubiaka zakończył nieudanego dla naszych reprezentantów seta.

Od początku drugiej partii nastąpiła zmiana na pozycji libero, gdzie Pawła Zatorskiego zastąpił Piotr Gacek. Chociaż akcje były znacznie bardziej wyrównane, wciąż nieznaczną przewagę utrzymywali gospodarze. Brak przyjęcia zagrywki Piotra Nowakowskiego sprawił, że to Polacy prowadzili jednym punktem podczas pierwszej przerwy technicznej. Rosjanie szybko odrobili niewielkie straty, głównie dzięki dobrym atakom Jewgienija Siwożeleza. Gdy biało-czerwoni po raz kolejny zbudowali przewagę, o czas poprosił trener Woronkow. Pomimo coraz mocniejszych ataków Sawina i Moroza Polacy utrzymywali prowadzenie, które po autowej zagrywce Jewgienija Siwożeleza wynosiło trzy punkty (16:13). Coraz spokojniej grę reprezentacji prowadził Grzegorz Łomacz. Chociaż gospodarze nie odpuszczali, Polacy utrzymywali przewagę. Po asie serwisowym Nowakowskiego o drugi czas w tym secie poprosił trener Woronkow, a następnie rosyjski szkoleniowiec sięgnął po zmiany, które jednak nie pomogły w odmianie obrazu gry. Pojedyncze skuteczne ataki Moroza nie wystarczyły, by Rosjanie odrobili straty. Chociaż podopieczni Andrieja Woronkowa obronili kilka piłek setowych, to Polacy po ataku po bloku w aut Bartosza Kurka cieszyli się ze zwycięstwa.

Efektownie trzeciego seta otworzyli Rosjanie (3:0), pierwszy punkt dla Polaków zdobył dopiero szczęśliwym atakiem Kurek. Gospodarze bardzo dobrze grali w obronie, dzięki czemu utrzymywali prowadzenie. Chociaż biało-czerwoni jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną doprowadzili do wyrównania, podczas niej prowadzili już gospodarze (8:6). Po czasie gra wyrównała się, żadna z drużyn nie była w stanie zbudować prowadzenia na dłużej. Dopiero podczas drugiej przerwy technicznej dzięki dwóm skutecznym blokom Polacy mieli dwa punkty przewagi. Chociaż gra biało-czerwonych nie była pozbawiona błędów, podopieczni trenera Antigi dłuższy czas utrzymywali minimalne prowadzenie. W decydujących momentach więcej szczęścia mieli Polacy. Rosjanie pomimo kolejnych zmian nie byli w stanie skutecznie zniwelować strat. Chociaż reprezentanci Polski mieli dwie piłki setowe, nie wykorzystali ich (24:22, 24:24). Szybka reakcja trenera Antigi wystarczyła jednak, by jego siatkarze ponownie wywalczyli piłkę setową, a po ataku Michała Kubiaka rozstrzygnęli seta na swoją korzyść.

Podbudowani zwycięstwem w poprzednich dwóch partiach Polacy rozpoczęli od wyraźnego prowadzenia (4:1). Dobre weryfikacje na życzenie trenera Woronkowa oraz skuteczna gra na siatce jego podopiecznych sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się remis (5:5). Mocny atak Bartosza Kurka dał biało-czerwonym prowadzenie podczas pierwszego regulaminowego czasu. Przyjezdni głównie przez błędy własne stracili przewagę (9:9). Gra wyrównała się, a żadna z drużyn nie wstrzymywała ręki w ataku. Oba zespoły skuteczne akcje przeplatały pomyłkami. Podczas drugiej przerwy technicznej minimalnie prowadzili gospodarze (16:15). Rosjanie ponownie zaczęli dobrze grać w obronie, a po skosie nie do zatrzymania był Siergiej Sawin. Pomimo starań biało-czerwonych przewaga reprezentantów Rosji utrzymywała się (20:18). Dopiero gdy strata wynosiła cztery punkty, Grzegorza Łomacza zmienił Fabian Drzyzga. W końcówce nie brakowało emocji, a sędzia ukarał obie drużyny czerwonymi kartkami. Po zagrywce w siatkę Mateusza Bieńka gospodarze mieli kolejne piłki setowe, a po skutecznym ataku Ilinycha ustalili wynik meczu na 2:2.

Od pierwszych piłek decydującej partii trwała wyrównana walka. Podobnie jak w poprzednich odsłonach spotkania bardzo pewnie punktował Sawin. Biało-czerwoni popełniali dużo niewymuszonych błędów, przez co to gospodarze utrzymywali prowadzenie (7:5). Efektowny atak Moroza dał sygnał do zmiany stron (8:7). Obie drużyny nie wykorzystywały swoich szans, trwała gra punkt za punkt. Dopiero dzięki trudnej zagrywce Piotra Nowakowskiego biało-czerwoni wyszli na prowadzenie. Emocjonującą końcówkę granego na przewagi piątego seta lepiej rozegrali Polacy, ostatni punkt w meczu zdobywając po autowym ataku Pawła Moroza.

Rosja – Polska 2:3
(25:19, 21:25, 24:26, 25:20, 14:16)

Polska: Nowakowski (12), Kurek (23), Łomacz (1), Kubiak (13), Mika (21), Bieniek (12), Zatorski (libero) oraz Gacek (libero), Drzyzga i Możdżonek
Rosja: Antipkin (2), Wolwicz (3), Siwożelez (10), Sawin (19), Aszczew (11), Moroz (23), Werbow (libero) oraz Obmoczajew (libero), Ilinych (5), Spiridonow (1), Michajłow, Kołodinski i Smoliar