Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. E: Holendrzy gonią Belgów, 3:0 z Portugalią

LŚ, gr. E: Holendrzy gonią Belgów, 3:0 z Portugalią

Holandia pewnie w trzech setach pokonała w Groningen najsłabszą w grupie E LŚ Portugalię. "Pomarańczowi" odrabiają straty do prowadzących w tabeli Belgów, do których brakuje im jeszcze trzech punktów. Kolejna szansa na zrównanie się z liderem już w sobotę.

Od początku spotkania Holendrzy często psuli zagrywki, jednak nadrabiali skutecznymi atakami. Punktowy potrójny blok Portugalczyków dał sygnał do pierwszego regulaminowego czasu (8:6). W pierwszej części seta gra była bardzo wyrównana, dopiero gdy gospodarze poprawili skuteczność w polu zagrywki, zdołali wyjść na prowadzenie. Dzięki dobrej postawie Kaya van Dijka podopieczni Gido Vermeulena prowadzili podczas drugiej przerwy technicznej 16:14. Z czasem Holendrzy grali coraz pewniej, gdy ich przewaga wzrosła do trzech punktów, trener Hugo Silva zdecydował się na podwójną zmianę, na boisko weszli Tavares Rodrigues oraz Valdir Sequeira. Portugalczycy wciąż jednak mieli problem z zatrzymaniem skutecznie grających przeciwników. Pomimo kolejnych czasów na życzenie portugalskiego szkoleniowca oraz zmian zawodnicy z Portugalii grali coraz słabiej. Nimir Abdel-Aziz spokojnie prowadził grę Holendrów, równo rozdzielając atak. Inauguracyjną partię zakończyła autowa zagrywka Alexandre Ferreiry.

Chociaż pierwsze piłki drugiej odsłony spotkania należały do Holendrów, Portugalczycy szybko przejęli inicjatywę, wychodząc na dwupunktowe prowadzenie. Jednak podobnie jak w pierwszym secie, podopieczni Hugo Silvy nie potrafili utrzymać przewagi. Gospodarze znacznie lepiej prezentowali się w ataku, dzięki czemu odwrócili stan seta. Gdy zagrywką zapunktował Nimir Abdel-Aziz, o pierwszy czas w tej odsłonie spotkania poprosił portugalski trener (12:11). Pomimo wysokiej skuteczności Fabricio Silvy Portugalczycy nie byli w stanie dotrzymać kroku efektownie grającym przeciwnikom. Chociaż po zmianie rozgrywającego gra portugalskiego zespołu za sprawą Tavaresa Rodriguesa poprawiła się, gospodarze wciąż prowadzili dwoma punktami. Pomimo kolejnych interwencji trenera Silvy jego siatkarze nie byli w stanie skutecznie przeciwstawić się przeciwnikom i przegrali 21:25.

Od początku trzeciego seta trwała wyrównana walka punkt za punkt. Dopiero podczas pierwszej przerwy technicznej, na którą drużyny zeszły po punktowym bloku Thomasa Koelewijna, Holendrzy prowadzili dwoma punktami. Z czasem przewaga gospodarzy rosła (12:7). Chociaż Portugalczycy wzmocnili zagrywkę, wciąż to siatkarze Gido Vermeulena kontrolowali przebieg gry, w ataku obok van Dijka wyróżniali się Kooy oraz Diefenbach (16:13). Przy utrzymującym się prowadzeniu gospodarze rozprężyli się, tracąc na chwilę prowadzenie (17:18). As serwisowy Kooya oraz sprytne zagrania Rauwerdinka pozwoliły Holendrom ponownie zbudować przewagę. Nierówne spotkanie zakończył punktowy blok gospodarzy.

Holandia – Portugalia 3:0
(25:18, 25:21, 25:23)

Składy drużyn:
Holandia: Abdel-Aziz (5), van Bemmelen (2), Rauwerdink (10), Kooy (13), van Dijk (15), Diefenbach (8), Jorna (libero) oraz Koelewijn (3)
Portugalia: Gil (1), Ferreira M. (7), Ferreira A. (6), Violas (2), Oliviera (5), Silva (13), Casas (libero) oraz Rodrigues (2), Sequeira (1), Fidalgo i Cveticanin (5)