Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: Cenne zwycięstwo Polaków w meczu z Rosją

LŚ, gr. B: Cenne zwycięstwo Polaków w meczu z Rosją

Polscy siatkarze pokonali Rosję 3:1 w kolejnym meczu Ligi Światowej. Polacy przegrali pierwszą partię na przewagi, w pozostałych trzech byli lepsi od swoich rywali. Dzięki temu zwycięstwu biało-czerwoni umocnili się  na drugim miejscu w tabeli.

Mecz lepiej rozpoczęli Rosjanie, którzy po udanym obiciu bloku przez Pawła Moroza i kąśliwej zagrywce prowadzili 2:0. Błędy Polaków sprawiły, że po chwili przewaga ta wzrosła już do trzech oczek (5:2). Goście mieli problemy z dokładnym przyjęciem, a także psuli za dużo zagrywek. Po skutecznym bloku na Bartoszu Kurku sborna miała pięciopunktowy zapas na pierwszej przerwie technicznej. Stephane Antiga natychmiast zareagował na sytuację na boisku, wprowadzając w miejsce Mateusza Miki Rafała Buszka, a przy zagrywce Piotra Nowakowskiego biało-czerwonym udało się nieco zmniejszyć straty (6:9). Czujność na siatce i kolejne wykończone kontry przez Kurka pozwoliły polskim graczom doprowadzić do remisu po 10. Od tego momentu rozgorzała walka punkt za punkt, obie ekipy wymieniały się ciosami w ataku, a po asie serwisowym Nowakowskiego to przyjezdni byli minimalnie lepsi na drugim regulaminowym czasie. Po sprawnym zbiciu z pipe’a Kubiaka Polacy po raz pierwszy wysunęli się na dwupunktowe prowadzenie (20:18), jednak mocne serwisy Jewgienija Siwożeleza sprawiły, że to Rosjanie odzyskali inicjatywę (23:22). O wyniku seta musiała decydować gra na przewagi, a w nerwowej końcówce swoją szansę wykorzystali gospodarze, wygrywając 32:30.

Bardzo dobre otwarcie drugiej odsłony zanotowała reprezentacja Polski, która przy zagrywce Mateusza Bieńka osiągnęła trzypunktową nadwyżkę (4:1). Ładne akcje na siatce Kubiaka pozwoliły biało-czerwonym prowadzić 8:4 na pierwszej przerwie technicznej, a kolejne efektywne zbicia ze skrzydeł i środka umożliwiały podopiecznym trenera Antigi stopniowe powiększanie zapasu (14:7). As serwisowy Bieńka sprowadził obie drużyny na drugi regulaminowy czas przy wyniku 16:7 dla przyjezdnych. Rosjanie mieli problemy w ofensywie, wyprowadzali bardzo mało ataków przez środek, a dodatkowo notorycznie popełniali błędy dotknięcia siatki. Andriej Woronkow próbował interweniować, prosząc o kolejne przerwy i dokonując roszad w składzie. Na boisku pojawiali się chociażby Siergiej Antipkin czy Aleksiej Spiridonow, jednak sborna nadal była bezradna, przegrywając już 8:18. Mistrzowie świata spokojnie zmierzali do końca, Kurek raz po raz popisywał się skutecznymi uderzeniami z prawej flanki, a partię zakończyło zgrabne zbicie Buszka w sam narożnik. Polska zwyciężyła bardzo pewnie 25:14.

Początek trzeciego seta był bardzo wyrównany, a gra obu zespołów opierała się głównie na ataku. W szeregach Rosjan pierwszoplanową postacią był bardzo skuteczny Moroz, lecz dołączył do niego zdobywający coraz więcej punktów Siwożelez. Tuż przed pierwszą przerwą techniczną to Polacy wrzucili wyższy bieg, dzięki blokowi Bieńka i zagrywce Nowakowskiego zbudowali trzypunktową zaliczkę (8:5). Jednak gdy przez blok rywali nie mógł przebić się Kurek, a mistrzowie olimpijscy wykorzystywali kolejne kontry, prowadzenie przeszło na rosyjską stronę (11:10). Na boisku toczyła się walka punkt za punkt, sborna ustawiała prawdziwą ścianę, z której sforsowaniem mieli problem polscy zawodnicy. Próbując nieco zmienić obraz gry biało-czerwonych, Antiga desygnował do gry Grzegorza Łomacza. Po wykończeniu przechodzącej piłki przez Kubiaka to Polska miała oczko przewagi na drugim regulaminowym czasie, a atak pod górę Buszka dał jej już dwupunktowy zapas (20:18). W newralgicznym momencie Polacy byli w stanie utrzymać inicjatywę. Kropkę nad i postawił Bieniek, atakując z krótkiej. Goście wygrali 25:22 i objęli prowadzenie w meczu 2:1.

Rozpędzeni Polacy zainaugurowali czwartą odsłonę bardzo swobodnie od przewagi 5:2, a dokładając następne skuteczne bloki, osiągnęli czteropunktową zaliczkę na pierwszym regulaminowym czasie. Znakomicie dysponowany w polu serwisowym był Nowakowski, Kubiak prezentował kolejne ciekawe, techniczne zagrania, a Łomacz starał się kreować grę przez środek, dzięki czemu zapas punktowy biało-czerwonych ciągle wzrastał (13:6). Rosjanie nie poddawali się, zatrzymując Polaków blokiem, odrobili nieco straty (10:14), jednak nie byli w stanie zatrzymać podopiecznych Stephane’a Antigi. Polacy brylowali na siatce, z uśmiechem na ustach krocząc do końcowej wiktorii (19:11). Bardzo dobre zawody rozgrywał Buszek, a gospodarze nie stronili od prostych pomyłek. Spotkanie zamknął atakiem Bartosz Kurek. Polska ograła wyraźnie przeżywających kryzys podopiecznych Andrieja Woronkowa 25:18 i w całym meczu 3:1.

Rosja – Polska 1:3
(32:30, 14:25, 22:25, 18:25)

Rosja: Moroz (18), Sawin (10), Siwożelez (9), Wolwicz (8), Aszczew (6), Kołodinski (1), Werbow (libero) oraz Obmoczajew (libero), Antipkin (1), Spiridonow (1), Michajłow (1), Smoliar i Biriukow
Polska: Kurek (26), Kubiak (15), Mika, Bieniek (12), Nowakowski (9), Drzyzga, Zatorski (libero) oraz Buszek (12), Łomacz i Możdżonek