Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Artykuły > Którą drogą pójdzie Orlen Liga?

Którą drogą pójdzie Orlen Liga?

fot. archiwum

Kibice zadają sobie pytanie, jaką drogą w najbliższych dniach podąży PLPS w sprawie Orlen Ligi. Czy działacze otworzą się na nowe, silne ośrodki, które mogą wnieść świeży powiew i podnieść wartość ligi, czy też pozwolą na bylejakość, ale we własnym sosie?

Czy w Orlen Lidze pozostaną kluby, które od dwóch sezonów mają problem z wygrywaniem spotkań? Czy działacze nadal tolerować będą w profesjonalnej lidze niewypłacalne ośrodki, które klasowe zawodniczki omijają szerokim łukiem? Te i inne pytania zadają sobie kibice żeńskich drużyn nie tylko ekstraklasy i I ligi, ale również kibice i sponsorzy w całym kraju.

Baczni obserwatorzy rozgrywek nie mogą przeoczyć faktu, że w ekstraklasie jest kilka klubów, które mają wyraźne kłopoty organizacyjne i finansowe. To one nie pozwalają na budowę silnych zespołów, które mogłyby wziąć udział w rywalizacji na poziomie ekstraklasowym. Długi z lat ubiegłych łatane są zastrzykami finansowymi z telewizji i PLPS-u, byle tylko przetrwać kolejny sezon, tworzą się kolejne zaległości, a zawodniczki doskonale wiedząc, gdzie można liczyć tylko na obietnice bez pokrycia, omijają takie kluby szerokim łukiem. Ratując się, działacze tych słabych ośrodków sięgają po zawodniczki z niższych lig, tańsze, spragnione gry w ekstraklasie, nie znające jeszcze realiów finansowych i nie mające pojęcia o problemach, jakie niesie za sobą gra w niewydolnym finansowo klubie. To wszystko powoduje, że żeńska ekstraklasa coraz bardziej zbliża się ku niebezpiecznemu modelowi, w którym będziemy mieli trzy, może cztery eksportowe, silne drużyny, kilku przeciętniaków i resztę klubów, które istnieją tylko po to, by wyciągnąć dotację z miejskiej kasy i zaciągnąć kolejny dług na spłatę poprzedniego. Nie sprzyja to ani sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie, ani dobremu wizerunkowi ligi i sponsora.

W normalnych warunkach najsłabsi organizacyjnie, finansowo i sportowo spadaliby z ligi. Zastępowałyby ich najlepsze zespoły I ligi, pod warunkiem spełnienia wymagań organizacyjnych. Wymiana najsłabszych ogniw na nowe, solidne – to podstawa wszystkich niemal lig w naszym kraju i Europie. Działacze PLPS-u podjęli jednak decyzję o „otwarciu” Orlen Ligi, przez wielu, również autorów tego projektu, nazywanym „zamknięciem”. Działacze klubów, które załapały się do tego elitarnego grona, spokojnie odetchnęli, bowiem zdjęto im z barków odpowiedzialność. „Mogę nie wygrywać spotkań, mogę nie płacić zawodniczkom, ale i tak nie spadnę, bo liga jest zamknięta” – wydają się myśleć niektórzy. I patrząc na ich dokonania w ostatnim sezonie oraz przygotowania do kolejnego, pogląd ten nie jest chyba odosobniony.Tymczasem w kolejce z niecierpliwością oczekują na przyjęcie do ekstraklasy kolejne kluby, których działacze potrafili zbudować składy na tyle silne, że zajęli czołowe miejsca w I lidze. Mało tego, nie znając jeszcze decyzji PLPS-u, rozpoczęli wzmacnianie drużyn na kolejny sezon, sięgając po zawodniczki z ekstraklasy. Już teraz można śmiało powiedzieć, że są przygotowani do rozgrywek Orlen Ligi lepiej niż kilka zespołów, które spokojnie w niej wegetują, jednak… wcale nie mają pewności, czy w niej zagrają. Wszystko zależy od decyzji Rady Nadzorczej PLPS.

Którą drogą pójdzie więc Orlen Liga? Czy postawi na swoim i zamknięta we własnym gronie pozwoli na dalszą bylejakość, zadłużanie i utratę zaufania sponsorów i telewizji? Czy też jednak udowodni, że jest „otwarta”, przyjmując w swoje szeregi kluby, które spełniają warunki i są przygotowane do walki nie tylko o przedostatnią pozycję w tabeli? Odpowiedź powinniśmy poznać już w najbliższych dniach i od niej z pewnością będzie zależała przyszłość ligi, ilość widzów na trybunach i przed telewizorami, hojność sponsorów, nie tylko w Orlen Lidze, ale również w I lidze, gdzie możliwość dostania się do ekstraklasy będzie motorem napędowym dla kolejnych działaczy, by budować mocne i stabilne ośrodki siatkarskie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Artykuły, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2015-06-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved