Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. H: Egipcjanie z kompletem punktów, Hiszpanie na czele

LŚ, gr. H: Egipcjanie z kompletem punktów, Hiszpanie na czele

Trzy sety wystarczyły reprezentacji Egiptu do pokonania rywali z Wenezueli. Poszczególne partie miały dość podobny przebieg, Egipcjanie praktycznie przez cały mecz kontrolowali sytuację. W ostatnim meczu Hiszpanie pokonali Kazachów i utrzymali fotel lidera.

W ostatnim dniu rozgrywanego w Kazachstanie pierwszego turnieju grupy H Ligi Światowej reprezentacja Egiptu odniosła swoje drugie zwycięstwo, pewnie pokonując Wenezuelę 3:0. Siatkarze z Ameryki Południowej rozpoczęli to spotkanie całkiem dobrze i już na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5. Świetnie w ataku spisywał się Kervin Martin Piñerua Urbina, ale Egipcjanie powoli, aczkolwiek skutecznie rozpoczęli odrabianie strat. Na drugiej przerwie technicznej to już oni prowadzili trzema punktami i grając konsekwentnie, utrzymali tę przewagę do końca seta.

W drugiej partii zespół z Afryki wypracował sobie przewagę już na początku seta. Wenezuelczycy nie potrafili sobie poradzić z atakami Badawy Mohameda Moneima i na drugiej przerwie technicznej przegrywali już 12:16. Egipcjanie kontynuowali swoją dobrą grę i ostatecznie, podobnie jak w pierwszym secie, wygrali do 22. W trzecim, jak się potem okazało ostatnim secie tego spotkania przewaga siatkarzy z Egiptu nie podlegała jakiejkolwiek dyskusji. Na drugiej przerwie technicznej siatkarze z Afryki mieli już dziewięć punktów przewagi, ostatecznie wygrywając do 17 i całe spotkanie 3:0.

Wenezuela – Egipt 0:3
(22:25, 22:25, 17:25)

Wenezuela: Piñerua (12), Rivas (10), Montoya (9), Quijada (3), Chourio (2), Carrasco, Mata (libero) oraz Marquez (4), Rodriguez, Paez, Contreras i Abreu
Egipt: Moneim (18), Abdelhay (12), Abou (9), Abdelrehim (4), Bekhit (1), Shafik, Moawad (libero) oraz Maghrawy (5), Atia (2), Abdalla (2), Hassan (1), Elkotb i Abouhamoud (libero)

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Oba zespoły udane akcje przeplatały błędami, ale często na świetlnej tablicy pojawiał się remis. Jako pierwsi na dwupunktowe prowadzenie wysforowali się Hiszpanie, a duża w tym zasługa punktowego serwisu Sergio Nody Blanco, ale chwilę później pięknym za nadobne na zagrywce odpowiedział im Nodirchan Kadirkanow, przez co ponownie wynik oscylował wokół remisu. W dodatku w kolejnych minutach asa dołożył Alexandr Stolnikow, a Kazachowie zaczęli uciekać Europejczykom. Udane ataki kazaskich siatkarzy powodowały, że na drugim czasie technicznym mieli aż cztery oczka przewagi nad przeciwnikami. Po nim dołożyli szczelny blok, a w ataku pomylił się Francisco J. Ruiz, dzięki czemu pewnie zmierzali do triumfu w premierowej odsłonie. Wówczas jednak przytrafił im się przestój, który pozwolił zawodnikom z Półwyspu Iberyjskiego wrócić do gry. W końcówce jednak pękli jako pierwsi, a pomyłka w ataku Jorge’a Fernándeza Valcarcela kosztowała ich porażkę (22:25).

W pierwszych minutach drugiej partii oba zespoły popisały się udanymi blokami, ale z biegiem czasu inicjatywę na boisku zaczęli przejmować Europejczycy, którzy po zbiciu Daniela Rocamory Blazqueza wyszli na prowadzenie 6:3. Kazachowie za sprawą Stolnikowa próbowali odrabiać straty, ale co najwyżej zbliżyli się do rywali na jedno oczko. Dopiero kilka błędów Hiszpanów pozwoliło ich przeciwnikom na dobre wrócić do gry. W środkowej fazie seta walka toczyła się cios za cios. Dopiero as serwisowy Blanco zapoczątkował ucieczkę Europejczyków. Chwilę później popisali się oni szczelnym blokiem, co wyraźnie podłamało Kazachów. W decydujących momentach tej części spotkania nie znaleźli oni już skutecznej recepty na odwrócenie losów tego fragmentu seta. Ich błędy w połączeniu z dobrą grą gości w bloku spowodowały, że przegrali 19:25.

Na początku trzeciego seta walka trwała cios za cios, lecz szybko uwidoczniła się przewaga Hiszpanów w polu serwisowym, a to pozwalało im na łatwiejszą grę w obronie i wyprowadzanie skutecznych kontr. W tej fazie meczu dobrze spisywał się między innymi Ruiz, dzięki którego dobrym zagraniom Europejczycy odskoczyli od rywali na cztery oczka. W kolejnych minutach oczka w ataku dokładał również Rocamora, za to pomylił się Maxim Mamedow, przez co rosła różnica punktowa pomiędzy oboma zespołami. Mimo że gospodarze popisali się serią udanych bloków, a punktową zagrywkę dołożył Kanat Gabdulin, to i tak wciąż mieli kilka oczek straty do przeciwników (16:19). W dodatku w końcówce Kazachowie ponownie zaczęli mylić się w ataku, a siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego popisali się szczelnym blokiem. Ostatecznie czapa na Alamzie Issinie przypieczętowała ich sukces (25:19).

Od początku czwartej odsłony Kazachowie postawili wszystko na jedną kartę, podejmując większe ryzyko we wszystkich elementach. Zadanie trochę ułatwiali im też rywale, którzy mylili się w polu serwisowym, lecz dobrze prezentowali się w bloku, dzięki czemu wysforowali się na dwupunktowe prowadzenie. Kluczowa dla losów meczu okazała się środkowa faza czwartego seta, w której Europejczycy „sprzedali” rywalom kolejne czapy, a Blanco popisał się punktową zagrywką. Szkoleniowiec gospodarzy próbował niekorzystny wynik ratować zmianami, ale nie na wiele się to zdawało, bowiem jego siatkarze nie mieli skutecznej recepty na zbliżenie się do Hiszpanów. Nie pomogły im pojedyncze udane zagrania, gdyż popełniali zbyt dużo błędów, a pogrążyła ich asowa zagrywka Rocamory. Ta część meczu padła łupem Europejczyków 25:16, a całe spotkanie 3:1.

Kazachstan – Hiszpania 1:3
(25:22, 19:25, 19:25, 16:25)

Kazachstan: Kostiw (11), Mamedow (10), Stolnikow (9), Kuzniecow (6), Kadrichanow (6), Gabdulin (4), Fartow (libero) oraz Erdsztein (3), Issin (2), Prokopiew (1), Bajbekow (libero) i Mironenko
Hiszpania: Rocamora (18), Blanco (16), Valcarcel (14), Fornes (11), Ruiz (11), Trinidad (2), Delgado (libero) oraz Osorio (1), Jimenez (1), Vigil, Llenas (libero) i Sabate