Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. E: Holandia drugi raz lepsza od Finów, punkt Portugalczyków

LŚ, gr. E: Holandia drugi raz lepsza od Finów, punkt Portugalczyków

Drugie zwycięstwo w 5. kolejce rozgrywek grupy E LŚ odniosła reprezentacja Holandii. Oranje wykorzystali w stu procentach atut własnej hali i po wczorajszej wygranej 3:0 w niedzielę zwyciężyli w czterech setach. Portugalczycy urwali Belgom punkt na ich terenie.

Po asie serwisowym Anttiego Siltali Finowie w pierwszym secie prowadzili 4:2 i to niewielkie prowadzenie Suomi utrzymali na przerwie technicznej numer jeden (8:6). Po niej do remisu doprowadził Kay Van Dijk, a chwilę później po asie serwisowym byłego gracza ZAKSY Holandia była już na prowadzeniu 10:9. Kiedy blokiem zapunktował Jasper Diefenbach, Oranje przeważali już 15:12, zmuszając tym samym trenera Tuomasa Sammelvuo do wzięcia czasu. Poskutkowało, bowiem dobra zagrywka Urpo Sivuli i atak Siltali doprowadziły do remisu 15:15, a kilka minut później Olli-Pekka Onjansivu wyprowadził swój zespół na niewielkie prowadzenie, zagrywając asa serwisowego (19:17). Atak i zagrywka Dicka Kooya spowodowały, że wkrótce na tablicy był już remis. Doszło do zaciętej końcówki, ale 24:22 prowadzili Finowie, którzy zakończyli tę część meczu asem serwisowym Ojansivu.

Trener Vermeulen w drugim secie musiał brać czas już przy stanie 5:2 dla rywali. Po nim zagrywka Dicka Kooya pozwoliła zniwelować straty, ale po błędach Van Dijka Pomarańczowi zeszli na przerwę techniczną, przegrywając 4:8. Po niej zagrywką punktowali Nimir Abdel-Aziz i Jeroen Rauwerdink, doprowadzając najpierw do wyrównania 10:10, a potem z pomocą ataku Kooya wyprowadzając zespół na 12:10. O czas poprosił trener Sammelvuo. Walka jednak dalej trwała w najlepsze. Na przerwie technicznej różnica wynosiła jeden punkt. Po kolejnym udanym ataku Kooya Holendrzy odskoczyli na 21:19, a po znakomitych zagrywkach Van Dijka było już 24:20. Seta kapitalnym atakiem zakończył Dick Kooy. W meczu był zatem remis.

Holendrzy znakomicie rozpoczęli także seta numer trzy, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Pomarańczowi wcale nie zamierzali zwalniać tempa, kiedy blokiem popisał się Dick Kooy, na tablicy było już 11:6, co zmusiło Tuomasa Sammelvuo do wzięcia czasu. Nic to jednak nie dało. Holendrzy szaleli w bloku, ataku i w polu zagrywki (15:7), a na przerwie technicznej było 16:8. Po ataku Dicka Kooya było już 23:12 i wszystko wskazywało na to, że tej partii Oranje już nie przegrają. Tę odsłonę meczu zakończył znakomity atak Kaya Van Dijka.

Finowie nie najlepiej rozpoczęli także czwartą część meczu, przegrywali 2:6 i 4:8. As serwisowy Urpo Sivuli pozwolił Finom zbliżyć się na dwa oczka, ale kiedy blokiem popisał się Jeroen Rauwerdink, a zagrywkę dołożył Abdel-Aziz, na tablicy było już 11:6. Holendrzy pewnie zmierzali po zwycięstwo, prowadząc 13:7 i 16:11, grali dobrze w każdym elemencie. Finowie jednak zdołali nieco się poderwać, asa serwisowego posłał m.in. Ojansivu (19:21). Potem jednak do końca meczu punktowali już tylko Holendrzy, czerwoną kartkę otrzymał jeszcze fiński rozgrywający Eemi Tervaportti (19:23).

Holandia – Finlandia 3:1
(22:25, 25:20, 25:14, 25:19)

Holandia: Kooy (21), Van Dijk (21), Rauwerdink (11), Abdel-Aziz (10), Diefenbach (8), Koelewijn (1), Jorna (libero) oraz Van Bemmelen (5), Maan i Borst
Finlandia: Sivula (18), Ojansivu (18), Siltala (6), Sinkkonen (5), Oivanen Matti (3), Tervaportti (2), Kerminen (libero) oraz Rumpunen (2), Shumov (1) i Helenius

Pierwszy set należał do gospodarzy, którzy grali dobrze blokiem, a w ataku nie do zatrzymania był Pieter Verhees (8:4). Z każdą kolejną akcją przewaga Belgów się powiększała. Ataki kończyli Sam Deroo i Gert Van Walle (15:8). Portugalczycy byli bezradni, wychodziły im pojedyncze akcje, a przydałaby się cała seria. Podopieczni Dominique’a Baeyensa pewnie wygrali 25:13.

Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego w drugim secie pokazali się z całkiem innej strony, z tej dużo lepszej. To oni wyszli na prowadzenie 5:2. Po asie serwisowym Van Walle był remis po 12, jednak w następnej akcji punktował Alexandre Ferreira. Gra się wyrównała, toczyła się walka punkt za punkt, raz jedni, raz drudzy wychodzili na minimalne prowadzenie. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali Portugalczycy, po asie serwisowym Ferreiry wygrali 27:25.

Wyrównana walka przeniosła się na kolejną partię, żadna z drużyn nie mogła wyjść na większe niż dwupunktowe prowadzenie, po jednej i po drugiej stronie siatki zawodnicy popisywali się znakomitymi akcjami. Po ataku Van Welle Belgowie mieli trzy oczka przewagi (22:19). Jednak po chwili był kolejny remis. Gospodarzom udało się zakończyć seta dopiero przy czwartej piłce setowej, Pieter Coolman popisał się skutecznym blokiem (30:28).

Czwarta odsłona ponownie była wyrównana, po bloku Coolmana zespoły zeszły na pierwszą przerwę techniczną (8:6). Belgowie utrzymywali przewagę przez dłuższy czas, dopiero Valdir Sequeira doprowadził do wyrównania po 18. Ponownie szykowała się emocjonująca końcówka. Ta jednak należała do Ferreiry, który swój zespół poprowadził do tie-breaka (25:23).

Belgowie chcieli się pokazać z jak najlepszej strony przed swoimi kibicami, rozpoczęli od skutecznych ataków Verheesa i Deroo (3:1). Po chwili był remis po 3, a po asie serwisowym Ferreiry prowadzenie przeniosło się na stronę Portugalii. Blok Matthiasa Valkiersa dał kolejny remis (6:6). Skuteczne ataki Verheesa i Valkiersa dały prowadzenie Czerwonym Diabłom (12:10). Blok Portugalczyków i było po 12. Końcówka należała do gospodarzy, szczelny blok Seppe’a Baetensa dał wygraną (15:13).

Belgia – Portugalia 3:2
(25:13, 25:27, 30:28, 23:25, 15:13)

Belgia: Van Walle (22), Deroo (18), Verhees (11), Klinkenberg (9), Coolman (6), Valkiers (4), Dejonckheere (libero) oraz Baetens (8), Colson (7), Van Den Dries (1), Claest i D’hulst
Portugalia: Ferreira M. (18), Oliveira (17), Silva (11), Gil (9), Sequeira (5), Violas (1), Casas (libero) oraz Fereirra A. (17), Fidlago, Jose i Rodrigues