Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > IE, gr. A: Nie najlepszy początek Serbów i gospodarzy

IE, gr. A: Nie najlepszy początek Serbów i gospodarzy

W igrzyskach europejskich wystartowała grupa A, w której grają Polacy. W pierwszym starciu reprezentacja Turcji pokonała w czterech odsłonach Serbów. W następnym meczu Azerowie walczyli z Finlandią, ale zostali pokonani. Polacy zmierzą się dziś z Francją.

W meczu Serbów z Turcją po wyrównanym początku pierwszego seta siatkarze znad Bosforu szybko objęli kilkupunktowe prowadzenie, które systematycznie rosło. Po ataku Bunutaya Subasi Turcy zeszli na drugą przerwę techniczną, prowadząc 16:8, a po powrocie na boisko wygrali jeszcze cztery kolejne wymiany. Rozbici Serbowie odrobili kilka punktów w końcówce, jednak ostatecznie ulegli rywalom w pierwszym secie do 15. W drugiej partii to siatkarze z Bałkanów narzucili od początku swój styl gry, w czym spory udział miał dobrze znany w Polsce Konstantin Cupković. W pewnej chwili przewaga Serbów wynosiła już pięć punktów (16:11), Turcy jednak odrobili straty i doprowadzili do remisu (18:18). W końcówce Serbowie znów okazali się lepsi i po ataku Dusana Petkovicia wygrali 25:21, doprowadzając do wyrównania.

Początek trzeciego seta to znów walka punkt za punkt. Pierwsi kilkupunktowe prowadzenie wypracowali sobie Turcy, ale Serbowie szybko odrobili straty. Gra znów się wyrównała, jednak w końcówce podopieczni Alpera Hamurcu ponownie wyszli na prowadzenie (21:18) i nie oddali go już do końca, wygrywając 25:20. Podobny przebieg miała czwarta, ostatnia w tym spotkaniu partia. Po wyrównanej walce do stanu 15:15 Turcy przyspieszyli grę i wygrali sześć kolejnych wymian. Tej przewagi nie mogli zmarnować w końcówce, pokonali rywali do 18 i zapisali na swoim koncie trzy punkty.

Serbia – Turcja 1:3
(15:25, 25:21, 20:25, 18:25)

Serbia: Buculjević, Stojlović (13), Cupković (17), Rasić (9), Petković (14), Krsmanović (8), Skundrić (libero) oraz Mitić (1), Luburić (2) i Nikolić
Turcja: Tocoglu (11), Subasi (15), Keskin (9), Emet (9), Unver (16), Minici (14), Mert (libero) oraz Peksen i Savas

Dla siatkarzy Azerbejdżanu mecz z reprezentacją Finlandii podczas igrzysk europejskich to, nie licząc Ligi Europejskiej, pierwszy poważny sprawdzian na arenie międzynarodowej. Spotkanie świetnie się rozpoczęło dla siatkarzy azerskich. Po pierwszym wygranym do 22 secie na ławce rezerwowych zapanowała radość, jakby to już cały mecz został wygrany. Gdy gospodarze wygrali w Baku drugiego seta w podobnym stosunku, wszyscy byli bliscy euforii.

Emocje i radość siatkarzy Azerbejdżanu szybko jednak ostudzili Finowie, którzy triumfując w dwóch kolejnych setach, doprowadzili do remisu. Niebagatelną rolę odegrał w tym Karl Kulaots ze swoimi skutecznymi atakami, których gospodarze nie byli w stanie zatrzymać. O zwycięstwie miał więc rozstrzygnąć tie-break. W nim również lepsi okazali się Finowie, którzy po wygranej 15:13 zapisali na swoim koncie dwa punkty po swoim pierwszym meczu w grupie A. – To nie jest zespół z wielkimi tradycjami – powiedział po meczu turecki trener gospodarzy, Bulent Karsioglu.Trenujemy razem dopiero od ośmiu miesięcy. Nie mamy zbyt wielu graczy, którzy są w stanie odmienić grę zespołu. Dlatego też przegraliśmy.

Azerbejdżan – Finlandia 2:3
(25:22, 25:21, 18:25, 18:25, 13:15)

Azerbejdżan: Kowalienko (21), Samadow (14), Obodnikow (6), Jalalow (19), Czerwiakow (1), Ibragimow (15), Abdullajew (libero) oraz Bajramow (1), Hasanli (1) i Allahwerdijew (libero)
Finlandia: Pentinnen, Kankaanpa (14), Rumpunen (17), Leppala (8), Kaurto (14), Kulaots (27), Mutka (libero) oraz Lankinen (2), Koppanen, Jylha, Vallin i Savimaki