Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. E: Ważna wygrana Holendrów, trzy punkty Belgów

LŚ, gr. E: Ważna wygrana Holendrów, trzy punkty Belgów

W grupie E Ligi Światowej cenne zwycięstwo odnieśli siatkarze z Holandii, którzy we własnej hali pokonali 3:0 Finlandię i wyprzedzili swoich rywali w tabeli. Belgowie bez większych problemów pokonali reprezentację Portugalii i zachowali pozycję lidera.

Pierwszy punkt w meczu po skutecznym ataku zdobył Jasper Diefenbach. Dwoma asami serwisowymi popisał się Kay Van Dijk. Jednak trzy skuteczne bloki zanotowali Finowie i mieliśmy remis po 4. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili podopieczni Tuomasa Sammelvuo 8:6. Po asie serwisowym Nimira Abdel-Aziza był kolejny remis (9:9). Od tego momentu gra się wyrównała, zespoły walczyły o każdy punkt. Po bloku Jeroena Rauwerdinka gospodarze wyszli na dwupunktowe prowadzenie (18:16). Tym elementem Holendrzy grali dobrze, dzięki temu wygrali. Set zakończył się wynikiem 25:20 po punktowym ataku Thomasa Koelewijna.

Druga partia to także popis zawodników Oranje blokiem. Po mocnym ataku Dicka Kooya było 7:5 dla gospodarzy. Z każdą kolejną akcją Holendrzy powiększali swoją przewagę. Finowie popełniali sporo własnych błędów. Anti Siltala został zablokowany przez Van Dijka i było już 16:10. Nie do zatrzymania w ataku był Kooy. Kolejny punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Van Dijk, a dobrze na siatce grał Rauwerdink i Holendrzy pewnie wygrali 25:14.

Początek trzeciej partii był wyrównany, ale tylko do stanu po 4. Później warunki gry dyktowali gospodarze, którzy grali pewnie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Po ataku Kooya było 11:9, jednak Finowie nie powiedzieli ostatniego słowa i doprowadzili do remisu po 14. Zawodnicy zeszli na drugą przerwę techniczną po bloku Rauwerdinka przy prowadzeniu gospodarzy 16:14. Asem serwisowym popisał się Abdel-Aziz (18:15), kolejne punkty także zdobywali Holendrzy. Mecz świetnym atakiem zakończył Dick Kooy (25:18).

Holandia – Finlandia 3:0
(25:20, 25:14, 25:18)

Holandia: Van Dijk (20), Kooy (16), Abdel-Aziz (8), Diefenbach (7), Rauwerdink (5), Koelewijn (2), Jorna (libero) oraz Maan (1) i Van Bemmelen (1)
Finlandia: Sivula (12), Sinkkonen (9), Rumpunen (5), Siltala (4), Oivanen Matti (3), Tervaportti (1), Kerminen (libero) oraz Helenius i Shumov

Premierowa odsłona spotkania toczyła się pod dyktando gospodarzy. Skuteczne ataki Pietera Coolmana, Gerta Van Walle i Sama Deroo pozwoliły Belgom szybko objąć prowadzenie 10:4. Portugalczycy popełniali błędy, które wykorzystywali przeciwnicy. Podopieczni Dominique’a Baeyensa ustawiali szczelny blok (16:7). Po asie serwisowym Van Walle było już 18:8 i nic nie mogło odebrać zwycięstwa miejscowym. Portugalczycy mieli tylko pojedyncze udane zagrania i mimo że obronili cztery setbole, to partię zakończył skutecznym atakiem Deroo (25:16).

Podopieczni Hugo Silvy podnieśli się po wysokiej porażce, toczyli wyrównaną walkę z przeciwnikami. Nawet prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Po powrocie na parkiet uaktywnili się Deroo i Seppe Baetens, którzy kończyli niemal wszystkie piłki (14:10, 20:14). Jednak nie można odmówić woli walki Portugalczykom, którzy zbliżyli się do rywali w końcówce (18:22). Belgowie nie roztrwonili wypracowanej przewagi, a seta skutecznym atakiem zakończył Baetens (25:21).

Trzecia partia była najbardziej emocjonująca, od początku walka toczyła się punkt za punkt, raz jedni, raz drudzy wychodzili na minimalne prowadzenie. Po asie serwisowym Joao Oliviery i skutecznym ataku Marcela Kellera Gila Portugalczycy odskoczyli na dwa oczka (14:12). Belgowie odrobili straty, doprowadzając do remisu po 18. Po skutecznej kiwce Deroo prowadzili 21:19. I właśnie ta dwupunktowa przewaga okazała się kluczowa, od tego momentu gra toczyła się punkt z punkt. Błąd dotknięcia siatki po stronie Portugalczyków zakończył seta 25:23 i całe spotkanie 3:0. Czerwone Diabły mogły się cieszyć z szóstego zwycięstwa w Lidze Światowej.

Belgia – Portugalia 3:0
(25:16, 25:21, 25:23)

Belgia: Baetens (17), Deroo (13), Van Walle (12), Verhees (6), Coolman (4), Valkjers (3), Dejonckheere (libero) oraz Van Den Dries i D’hulst
Portugalia: Ferreira (16), Oliveira (10), Gil (7), Silva (6), Vieira (3), Violas (2), Casas (libero) oraz Sequeira (5), Fidalgo (libero) oraz Rodrigues