Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Stavanger Major: Awans Łosiaka i Kantora

Stavanger Major: Awans Łosiaka i Kantora

Turniej w norweskim Stavanger nie był zbyt udany dla pary Bryl/Szałankiewicz. Debiutujący w takim zestawieniu Polacy musieli pożegnać się z zawodami już po pierwszym meczu eliminacyjnym. Do turnieju głównego z kwalifikacji awansował duet Piotr Kantor/Bartosz Łosiak

Jakub Szałankiewicz i Michał Bryl to nowy polski duet, który ma za sobą dopiero jeden turniej – Porec Major. W Chorwacji debiutujący w takim zestawieniu Polacy odpadli w I rundzie eliminacji do turnieju głównego i w Norwegii powtórzyli ten wynik. Tym razem przeszkodą nie do przejścia okazali się Brazylijczycy Marcio Araujo i Saymon. Pierwsza odsłona w wykonaniu polskiej pary była lepsza niż set numer dwa, jednak i tak lepsi okazali się canarinhos. Porażka do 18 nie była wynikiem tragicznym i dawała nadzieję na lepszy rezultat w secie drugim. Piasek wszystko jednak zweryfikował – Polacy nie potrafili zagrozić swoim rywalom i niemal od początku gonili wynik. Brazylijczycy spokojnie rozgrywali kolejne akcje i powiększali swoją przewagę, wygrywając ostatecznie 21:15 i eliminując naszych reprezentantów już w pierwszym pojedynku.

Bryl/Szałankiewicz POL [5] – Marcio Araujo/Saymon BRA [28] 0:2
(18:21, 15:21)

Zdecydowanie lepiej od swoich kolegów zaprezentował się duet Piotr Kantor/Bartosz Łosiak. Grająca ze sobą od kilku lat para nie miała większych kłopotów z pokonaniem miejscowych siatkarzy – Mathiasa Berntsena i Larsa Frederika Tvinde. W pierwszej partii Norwegowie nie byli w stanie nawiązać równej walki z polskim duetem i przegrali bardzo wysoko 13:21. W drugiej odsłonie gra gospodarzy uległa poprawie, jednak górę wzięło międzynarodowe doświadczenie naszej eksportowej pary. Kantor i Łosiak wygrali 21:17, a całe spotkanie 2:0 i zameldowali się w drugiej, decydującej rundzie kwalifikacji, gdzie czekała na nich trudniejsza przeszkoda – łotewska para Plavins/Egleskalns.

Pierwszy set potyczki z Łotyszami był wyrównany do stanu 16:16. Później to Polacy dyktowali warunki na norweskim piasku. W rezultacie pozwolili rywalom na zdobycie tylko jednego oczka i zakończyli tę odsłonę wygraną 21:17. W drugiej części gry biało-czerwoni od początku budowali przewagę. Zaczęli od wyniku 5:4, by na przerwie technicznej prowadzić już trzema oczkami. Tuż po niej nadwyżka Kantora i Łosiaka wzrosła już do pięciu punktów i Plavins z Egleskalnsem byli jedną nogą poza zawodami. Polscy zawodnicy konsekwentnie zmierzali jednak do końca meczu i dopięli swego. Triumf 21:15 w drugiej partii, a w całym pojedynku 2:0 pozwolił im zakwalifikować się do turnieju głównego w Stavanger, gdzie bez konieczności kwalifikowania się jest już najlepsza polska para – Mariusz Prudel/Grzegorz Fijałek.