Strona Główna > Aktualności > inne > Elbląg Cup 2015 przyniósł wiele emocji i… nowych sędziów

Elbląg Cup 2015 przyniósł wiele emocji i… nowych sędziów

W dniach 15-16 maja w Elblągu odbył się kolejny turniej Elbląg Cup w siatkówce na siedząco. Wśród pań triumfowała reprezentacja Japonii, wśród panów Atak Elbląg. Podczas turnieju zorganizowano również kurs dla kandydatów na sędziów międzynarodowych.

Zawodnicy pełni emocji przyjechali do Elbląga. Była to okazja do sprawdzenia swoich sił i przygotowań do mistrzostw Polski, które odbędą się już po wakacjach. Dla wielu zawodników była to również szansa na zmierzenie się z drużynami spoza Polski. Jeśli chodzi o zagranicznych gości, to do Elbląga zawitały żeńska drużyna z Japonii oraz męskie z Kazachstanu i z Łotwy.

Zmagania rozpoczęły się w piątek. Drużyny walczyły ze sobą w grupach, aby ostatecznie wyłonić te najlepsze. W drugim dniu zwodów walka toczyła się już o konkretne miejsca, w tym o najważniejsze na podium.

W żeńskim turnieju do walki o złoto zakwalifikowały się reprezentacje Polski oraz Japonii. Japonia to drużyna wyżej notowana od naszych reprezentantek, ale mecz o złoto był bardzo zacięty. W pierwszym secie obie drużyny szły punkt za punkt. W końcowej partii Polki wykorzystały błędy rywalek i wywalczyły pierwszego seta, zapisując go po swojej stronie. Drugiego seta nie można nazwać udanym w wykonaniu Polski, jednak w kolejnym biało-czerwone odrodziły się i zapowiadała się powtórka z pierwszej partii. Na koniec to jednak dużo większe doświadczenie Japonek wzięło górę i to one wygrały trzecią partię. Czwarty set okazał się decydujący i przesądził o zwycięstwie zespołu z Azji.

Ostateczna klasyfikacja w żeńskiej odsłonie turnieju przedstawia się następująco:

1. Japonia
2. Polska
3. PWSZ
4. MKS Truso Elbląg

U męskim turnieju wzięło udział osiem drużyn. Od początku faworytami byli: IKS Atak, Start Wrocław, Kazachstan Aktu, Łotwa oraz Start Szczecin. Pierwsze cztery z wymienionych dostały się do półfinałów, a Start Szczecin (ubiegłoroczny srebrny medalista mistrzostw Polski) musiał zadowolić się walką o piątą pozycję.

W pierwszym półfinale wynikiem 3:0 wejście do finału wywalczył sobie gospodarz turnieju, IKS Atak I, pokonując Start Wrocław. Drugi półfinał okazał się niezwykle emocjonujący i dopiero w piątym secie zwycięstwo na swoim koncie zapisał zespół z Kazachstanu.

Rozpoczęła się walka o medale. Łotysze mocno już wyczerpani po wcześniejszym pięciosetowym pojedynku przegrali pierwsze dwie partie z wrocławskim Startem. Nagle w trzeciej partii dostali zastrzyk energii, która przyczyniła się do wygrania kolejnych dwóch setów. O tym, komu przypadnie brązowy medal, miał zadecydować tie-break. W pięknym stylu ten zacięty pojedynek wygrał Start Wrocław.

Walka o złoto była równie emocjonująca, ale niezwyciężony IKS Atak bardzo szybko pokazał, komu należy się najwyższe miejsce na podium, wygrywając finał w trzech setach, a równocześnie nie tracąc ani jednej partii w całym turnieju.

8. KSN Warszawa

Wśród polskich zespoły zostali wybrani MVP. U pań tytuł ten przypadł Danucie Bujok (reprezentacja Polski), a wśród panów najlepszy okazał się Jarosław Czyżewski (IKS Atak).

Podczas turnieju Elbląg Cup Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej Niepełnosprawnych (World Paravolley) zorganizowała kurs dla kandydatów na sędziów międzynarodowych siatkówki niepełnosprawnych. Dzięki zaliczeniu egzaminów teoretycznych oraz praktycznych trzech polskich sędziów uzyskało ten zaszczytny tytuł. Są to: Barbara Pakuła, Jakub Hryniewicz oraz Maciej Maciejewski.

Również w tym czasie World Paravolley we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim zaprosiła 8 sędziów z całego świata (trzech z Europy, dwóch z Azji, po jednym z Australii, USA i Brazylii) w celu przeszkolenia jako Międzynarodowych Obserwatorów (kwalifikatorów) oraz Delegatów Sędziowskich. W tym gronie znalazł się Dariusz Jasiński, który w minionym roku zakończył czynną karierę sędziowską. Po zaliczeniu stosownych egzaminów uzyskał tytuł Międzynarodowego Obserwatora oraz Delegata Sędziowskiego.