Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Thompson i van Hecke w Brazylii, gdzie zagra Klineman?

Thompson i van Hecke w Brazylii, gdzie zagra Klineman?

fot. archiwum

Mistrzynie brazylijskiej Superligi po sezonie pożegnały weterankę parkietów Fofao, lecz poszukiwania jej następczyni nie trwały długo. Z Rexoną Ades związała się Courtney Thompson. W odpowiedzi Molico/Nestle Osasco zakontraktowało atakującą Lise van Hecke.

Po zakończeniu sezonu czołowe brazylijskie kluby zdecydowały się na wiele ruchów transferowych. Solidnie osłabiony został zespół Camponesy/Minas, z którego odeszła m.in. Jacqueline Carvalho i Lia, a blisko zmiany barw klubowych jest także Juliana Nogueira. W miejsce kilku poważnych ubytków działacze zakontraktowali dwie wyróżniające się na ligowych parkietach zawodniczki E.C. Pinheiros – pukającą do drzwi kadry libero Leię oraz doświadczoną Rosamarię. Dodatkowo koszulkę Minas w przyszłym sezonie ubierać będzie Samara (Molico/Nestle) i Mara (Sao Caetano). Póki co największym „królem polowania” jest Sesi-SP Sao Paulo. Działacze brązowych medalistek ubiegłego sezonu podpisali umowę z Jacqueline Carvalho, która parę przyjmujących będzie tworzyć ze sprowadzoną z E.C. Pinheiros Ellen Bragą. Na rozegraniu zagra Carol Leite, a po przekątnej z nią jedna z najlepszych atakujących ubiegłego sezonu – Andreia. Oprócz tej czwórki do Sesi przybyły jeszcze trzy inne zawodniczki, a dodatkowo udało się zatrzymać środkowe Bię i Fabianę Claudino oraz libero Suelen. Taki skład powinien umożliwić siatkarkom z Sao Paulo realną walkę o wejście do finału.

Bardzo ciekawe transfery przeprowadziły dwa czołowe kluby w Brazylii – wicemistrzynie Molico/Nestle Osasco oraz mistrzynie Rexona Ades Rio de Janeiro. Pierwsza z tych ekip jako priorytet potraktowała przedłużenia umów z najważniejszymi ogniwami zespołu – środkową Thaisą Menezes, rozgrywającą Dani Lins, przyjmującymi Gabi i Kenią Carcaces oraz libero Camilą Brait. Po utrzymaniu kręgosłupa wicemistrzowskiej ekipy zdecydowano się na zakontraktowanie przyjmującej Suelle z Sesi-SP, jednak nie był to najbardziej spektakularny ruch działaczy z okolic Sao Paulo. Na takie miano zasłużył transfer atakującej reprezentacji Belgii, niespełna 23-letniej Lise van Hecke. Belgijka przez ostatnie cztery sezony broniła barw włoskich klubów z Urbino i Piacenzy, z którymi sięgała po mistrzostwo, Puchar i dwa Superpuchary Italii. Przez cztery lata gry na Półwyspie Apenińskim van Hecke bardzo się rozwinęła i w większości spotkań była główną strzelbą swojej ekipy. W 2013 roku została ona najlepiej punktującą siatkarką ligi włoskiej oraz mistrzostw Europy, na których wraz z kadrą Belgii zdobyła brązowy medal. – Jestem niesamowicie zadowolona, że będę mogła zagrać w lidze brazylijskiej i już nie mogę się doczekać. To wielki zaszczyt móc grać w jednej ekipie z takimi gwiazdami jak Thaisa, Camila Brait czy Dani Lins. Ten kraj jest idealny dla siatkówki, bo jest tam wielu sympatyków tego sportu i cieszę się, że mogłam zostać członkiem rodziny Molico/Nestle – przyznała zawodniczka.

Podobną taktykę co klub z przedmieść Sao Paulo przyjęła także ekipa z Rio de Janeiro. W pierwszej kolejności przedłużono umowy z Natalią Pereirą, Gabi Bragą, Fabi, Carol i Juciely, które stanowiły o sile zespołu. Na przeprowadzkę z Rio de Janeiro zdecydowała się atakująca Andreia, lecz działacze dosyć szybko wypełnili tę lukę, ściągając do zespołu Monique Pavao. Nie był to jednak największy kłopot Rexony Ades. Wyzwaniem było znalezienie nowej rozgrywającej, która godnie zastąpi legendę Kraju Kawy – Fofao. Po zdobyciu kolejnego mistrzowskiego tytułu 45-letnia Brazylijka zakończyła karierę sportową i działacze ze stolicy karnawału stanęli przed trudnym zadaniem zastąpienia gwiazdy brazylijskiego volleya. Jak się okazało, w tej kwestii bardzo pomocny był wyjazd na klubowe mistrzostwa świata do Zurychu, gdzie Rexona Ades mierzyła się m.in. z Volero. W barwach mistrza Szwajcarii występowała bowiem Amerykanka Courtney Thompson, która na tyle mocno wpadła działaczom z Brazylii w oko, że ci postanowili ją zakontraktować. Była zawodniczka Budowlanych Łódź nie wahała się ani chwili i parafowała umowę z mistrzyniami Kraju Kawy. Dla wicemistrzyni olimpijskiej z Londynu będzie to kolejny ciekawy kraj, w którym będzie mogła kontynuować swoją karierę. 31-letnia Thompson grała w uniwersyteckiej lidze w USA, a także w ekipach z Portoryko, Szwajcarii, Austrii i Polski. – Dziękuję bardzo Volero Zurych za dwa wspaniałe sezony, podczas których miałam okazję grać na najwyższym poziomie. Zwłaszcza doświadczenie zebrane w mocnej Lidze Mistrzyń pomoże mi w kolejnym wyzwaniu, jakim jest gra w lidze brazylijskiej. Medal klubowych mistrzostw świata to także wielkie osiągnięcie, które jest dziełem wszystkich ludzi w Volero – powiedziała Amerykanka na łamach klubowej strony mistrzyń Szwajcarii.Kolejną ciekawą siatkarką, która może zawitać do Ameryki Południowej, jest Alix Klineman. Amerykańska skrzydłowa zdobyła wraz z Igor Gorgonzola Novara tytuł wicemistrzyni Włoch i zdecydowała się na opuszczenie klubu. Według mediów w Italii i Brazylii siatkarka jest zdecydowana, by przenieść się do Superligi, a najbliżej zdobycia jej podpisu na kontrakcie jest Dentil/Praia Clube – piąta ekipa poprzedniego sezonu w ekstraklasie brazylijskiej. Na tę chwilę w zespole Ricardo Picinina pojawiły się dwie przyjmujące – Priscila Daroit i Michelle Pavao oraz rozgrywająca Claudinha. Kontrakt przedłużyła atakująca Daymi Ramirez, środkowa Natasha i libero Tassia. Czy w tak skomponowanym składzie znajdzie się miejsce dla amerykańskiej skrzydłowej?

źródło: inf. własna, melhordovolei.com.br, volerozuerich.ch

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved