Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Upadłość Uralu Ufa stała się faktem

Upadłość Uralu Ufa stała się faktem

fot. archiwum

O problemach finansowych zespołu z Ufy mówiło się już w 2013 roku, ale dopiero teraz sprawa znalazła swój koniec. Sąd Arbitrażowy Republiki Baszkirii oficjalnie ogłosił upadłość klubu. Nie oznacza to jednak upadku niedawnego wicemistrza Rosji.

Do 2013 roku Ural Ufa był jednym z czołowych i najbogatszych klubów w Rosji. Możliwość zatrudnienia takich gwiazd jak Leandro Vissotto, Miguel Angel Falasca, Paweł Abramow czy Aleksiej Spiridonow dobrze świadczyło o finansach rosyjskiego klubu. Kłopoty zaczęły się jednak w sezonie 2012/2013, w którym Ural zdobył wicemistrzostwo kraju i dotarł do finału Pucharu Challenge, eliminując po drodze Delectę Bydgoszcz. W trakcie rozgrywek klub stracił płynność finansową i zaczął zalegać z wypłatami dla siatkarzy i pracowników, a następnie zaczęło brakować pieniędzy nawet na bieżące wydatki związane z funkcjonowaniem klubu sportowego. Wyniki uzyskane przez drużynę nie poprawiły kondycji finansowej i po sezonie z Ufy wyniosły się największe gwiazdy, a włodarze zostali zmuszeni do wycofania się z występów w elitarnej Lidze Mistrzów. Niedługo później działacze złożyli wniosek o uznanie upadłości klubu. Sprawa znalazła swój finał dopiero w maju 2015 roku, kiedy to Sąd Arbitrażowy Republiki Baszkirii ogłosił upadłość Uralu.

W sezonie 2014/2014 Ural wystąpił w rozgrywkach rosyjskiej Superligi po głębokiej reorganizacji. Męska drużyna utrzymała się w elicie po nerwowej walce w play-out, natomiast zespół kobiecy zajął ósmą lokatę na zapleczu ekstraklasy. Prezes Uralu Marat Mardanow zapewnił, że ostatnie decyzje sądu nie zwiastują upadku klubu, lecz pomogą wstać z kolan i na nowo zbudować jego potęgę. – Rok temu klub znajdował się w bardzo złej kondycji i wtedy decydowały się losy Uralu – czy będzie on dalej istniał, czy też nie. Uzyskaliśmy wsparcie wielu osób, które pomogły nam wyjść z kryzysu i powoli wychodzimy na prostą. Wykonaliśmy audyt, dzięki któremu znaleźliśmy możliwości do optymalizacji kosztów. Jeśli chodzi o spłatę zadłużenia wobec naszych byłych i obecnych zawodników – wszystko zostanie uregulowane do końca września – przyznał Mardanow. – Planujemy wzmocnienia składu, chcemy też, by kilku zawodników z obecnego zespołu zostało z nami. Chcemy również nawiązać współpracę z miejscowymi szkołami, by kształcić siatkarską młodzież, bo to może okazać się kluczowe w perspektywie przyszłości – dodał prezes Uralu.

źródło: inf. własna, volleyufa.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved