Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: Udany początek Polaków, Rosjanie bezradni

LŚ, gr. B: Udany początek Polaków, Rosjanie bezradni

Biało-czerwoni bardzo udanie rozpoczęli tegoroczne rozgrywki Ligi Światowej, wygrywając z niezbyt dobrze dysponowaną Rosją 3:0. Bohaterem spotkania został Mateusz Bieniek, dla którego to był debiut w seniorskiej kadrze A.

Pierwszy set bardzo dobrze rozpoczął się dla Polaków. Pomimo co chwilę ustawianego przez Rosjan podwójnego i potrójnego bloku nasi reprezentanci byli w stanie wypracować sobie kilka punktów przewagi. Bartosz Kurek, Mateusz Mika i Mateusz Bieniek też dobrze radzili sobie we wspomnianym elemencie, co spowodowało, że zawodnicy Sbornej nie grali zbyt pewnie w ataku. Efektem tego było prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej naszej drużyny 8:4. Po niej Polacy mieli problemy z przyjęciem, co pozwoliło Rosjanom na odrobienie części strat. Jednak były to tylko chwilowe problemy, kilka następnych akcji dało polskiej drużynie powiększenie swojej przewagi. Rosjanie popełniali bardzo dużo błędów w zagrywce, Polacy natomiast  bardzo dobrze radzili sobie w tym elemencie i posłali parę asów serwisowych, których autorem był m.in. Mateusz Bieniek. Bardzo dobrze wyglądała również gra w obronie, nasi zawodnicy bronili dużo piłek i wyprowadzali zakończone pomyślnie kontry. Taki obraz gry spowodował, że reprezentacja Polski pewnie wygrała premierowego seta 25:16.

Druga partia to kontynuacja dobrej gry Polaków, Rosjanie nadal popełniali sporo prostych błędów, szczególnie w zagrywce. W polskiej ekipie, podobnie jak w pierwszej odsłonie meczu, wyróżniał się debiutant Mateusz Bieniek. Ponadto podopieczni trenera Stephane’a Antigi świetnie radzili sobie w bloku, a to powodowało, że Rosjanie musieli szukać pomysłu na ominięcie go, co często im się nie udawało. Kolejne punkty nasi reprezentanci dokładali także zagrywką, w tym elemencie błyszczał m.in. Michał Kubiak. W dalszej fazie seta nasz zespół grał coraz swobodniej, bardzo dobrze radził sobie w każdym aspekcie gry i dzięki temu dominował na boisku. Skuteczne bloki, doskonałe zagrywki, wspaniałe ataki i bardzo dobra gra blok-obrona w końcówce seta spowodowały, że również druga partia padła łupem Biało-Czerwonych.

Początek trzeciego seta był najbardziej wyrównany w tym spotkaniu, gra toczyła się punkt za punkt. Rosjanie próbowali sforsować podwójny i potrójny blok naszych reprezentantów, co udawało im się częściej niż w poprzednich partiach. Jednak po dobrej akcji rosyjskich zawodników przychodziły błędy, które z kolei nakręcały grę Polaków. Nadal doskonale radził sobie Mateusz Bieniek, był wraz z Mateuszem Miką motorem napędowym naszej ekipy w tym secie. Pomimo tego Rosja nie zamierzała się poddawać, próbowała jeszcze walczyć w tej partii, a liderem zespołu był Denis Birjukow. Ten zawodnik nakręcał grę swojej drużyny i dawał impuls do dalszej walki, efektem tego była wyrównana gra i „tylko” dwupunktowe prowadzenie (20:18) naszej reprezentacji. Po chwili jednak w ataku ponownie pokazał się Bartosz Kurek i Polska była już bardzo blisko zwycięstwa w tym meczu. Spotkanie zakończył blok Marcina Możdżonka i polska ekipa wygrała 3:0.

MVP meczu: Mateusz Bieniek

Polska – Rosja 3:0
(25:16, 25:17, 25:20)

Polska: Kurek (15), Wrona (6), Łomacz (1), Kubiak (7), Bieniek (14), Mika (12), Zatorski (libero) oraz Jarosz i Możdżonek (1)

Rosja: Birjukow (10), Sawin (7), Aszczew (2), Butko, Abrosimow (4), Michajłow (6), Obmoczajew (libero) oraz Siwożelez, Moroz (4), Kolodinski (1), Markin (4) i Smoljar (2)