Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Jacek Nawrocki: Czuję wsparcie od zawodniczek

Jacek Nawrocki: Czuję wsparcie od zawodniczek

fot. archiwum

Żeńska reprezentacja Polski przygotowuje się w Szczyrku do zbliżających się w Baku pierwszych igrzysk europejskich. - Zgranie atakujących z rozgrywającymi, zgranie ze sobą przyjmujących - to jest teraz priorytetem - zdradza trener Jacek Nawrocki.

Kadra w Szczyrku przygotowuje się do igrzysk europejskich, które rozpoczną się dla biało-czerwonych 13 czerwca. Szkoleniowiec reprezentacji, Jacek Nawrocki, nie czuje się obco wśród pań. – Nie miałem większych problemów z rozpoczęciem pracy, bo czuję wsparcie od zawodniczek. W kadrze są doświadczone dziewczyny, które wielokrotnie reprezentowały nasz kraj i myślę, że to właśnie w siatkarkach należy upatrywać siły naszej drużyny. My jako sztab będziemy starali się im pomóc najlepiej, jak potrafimy – mówi Nawrocki. Po jego wyborze na trenera kadry wielu twierdziło, że Polski Związek Piłki Siatkowej ponownie strzelił sobie w stopę, wybierając Polaka, który w dodatku nie ma doświadczenia w pracy z kobietami. Nawrockiemu nie przeszkadzają jednak te opinie. – Szanuję je. Nie będę opowiadał, że mam doświadczenie w siatkówce żeńskiej, bo nie mam. Zrobię jednak wszystko, jeśli to wada, by się jej pozbyć i bardzo szybko oswoić się z nową sytuacją – przyznał szkoleniowiec.

Nawrocki, który w swojej karierze poprowadził PGE Skrę Bełchatów do kilku mistrzostw Polski oraz osiągał sukcesy z młodzieżowymi reprezentacjami kraju, już może zapisać na swoim koncie mały plus, przewodząc reprezentacji. Zwołał bowiem do niej najlepsze siatkarki, które w poprzednich sezonach nie chciały bądź nie mogły reprezentować Polski z różnych przyczyn. – Od razu chcę przestrzec wszystkich, którzy przypisują to mnie. To jest zasługa dziewczyn. To one zdecydowały, że chcą i będą grać w reprezentacji. Moje namawianie nie miało tu wielkiego znaczenia. To ich decyzja i za to je bardzo szanuję – powiedział trener. Jak więc szkoleniowiec bez doświadczenia w pracy z kobietami podchodzi do pierwszych treningów? – Uważam, że nie ma złotego środka. Trzeba dobierać swoją postawę do zespołu. To nie trener ma wybierać, czy będzie autokracja czy demokracja, bo to nie funkcjonuje. Trzeba dopasować się osobowością i charakterem do zespołu, żeby ten grał skutecznie. Jak będzie w kadrze? Zobaczymy. Ci, którzy pracowali ze mną, wiedzą, że nie mam problemów chociażby z tym, żeby czasem huknąć. Na pewno z mojej strony nie będzie żadnej sztuczności – wyznał Nawrocki.

Igrzyska europejskie są kluczową imprezą w tym sezonie reprezentacyjnym, bowiem dają najwięcej punktów do światowego rankingu, a przez to możliwość udziału w turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk w Rio de Janeiro. Zanim jednak siatkarki udadzą się do Baku, przed nimi ciężkie tygodnie zgrupowania. – Większość zawodniczek skończyła sezon kilkanaście dni temu, więc czas w Szczyrku poświęcimy na podtrzymanie dyspozycji ligowej. Nie ma sensu wchodzić z jakimiś wielkimi zmianami. Później jedziemy do Niemiec, gdzie będziemy sparować z reprezentacją tego kraju. Przez cały czas trwania zgrupowania w Szczyrku i w Niemczech głównym celem będzie zgranie drużyny. Na to będziemy kłaść główny nacisk. Zgranie atakujących z rozgrywającymi, zgranie ze sobą przyjmujących – to jest teraz priorytetem – tłumaczył trener, który wyznał również, że kolejna impreza, jaką będzie World Grand Prix, będzie traktowana jako poligon doświadczalny. – Część zawodniczek po Baku dostanie kilka tygodni wolnego. To będzie czas na regenerację i wyleczenie kontuzji. Grupa dziewczyn, która będzie grała w World Grand Prix, rozpocznie przygotowania do imprezy 14 czerwca, gdy my będziemy w Baku. Głównie na tych siatkarkach będzie oparty nasz udział w fazie grupowej WGP, czyli turniejach w Portoryko i Argentynie. Następnie po kilku dniach wolnego te dwa zespoły zostaną połączone i spróbujemy zmontować najmocniejszą drużynę, na jaką nas stać na finał II dywizji w Polsce. Nie ukrywam, że te rozgrywki traktujemy jak poligon doświadczalny, aczkolwiek nie ma tu mowy o odpuszczaniu – zakończył Nawrocki. 

źródło: inf. własna, katowickisport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved