Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Białorusinki awansowały do finałów

Kwal. do ME K: Białorusinki awansowały do finałów

Reprezentacja Białorusi awansowała do finałów mistrzostw Europy kobiet, które zostaną rozegrane w Belgii i Holandii. Białorusinki po sobotnim zwycięstwie 3:0 w Brześciu z Ukrainą, w niedzielę przegrały, ale dwa wygrane sety dały im awans.

W związku z sytuacją polityczną na Ukrainie oba mecze barażowe do mistrzostw Europy kobiet pomiędzy Białorusią a Ukrainą rozegrane zostały w miniony weekend w Brześciu. W pierwszym, sobotnim spotkaniu pewnie triumfowały Białorusinki, które wygrywając 3:0, miały przed niedzielnym meczem ogromną zaliczkę. Spotkanie rewanżowe nie rozpoczęło się jednak po ich myśli…

W pierwszym secie niedzielnego meczu prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a o wyniku decydowała końcówka. W niej lepsze okazały się siatkarki z Ukrainy, które wygrały 28:26, zachowując wciąż szanse na awans. W drugiej partii to gospodynie miały przewagę od samego początku, prowadziły dwoma punktami zarówno na pierwszej, jak i drugiej przerwie technicznej. W końcówce jednak znów Ukrainki włączyły „wyższy bieg”, dogoniły rywalki i po wygranej 25:21 prowadziły już 2:0. Dopiero w trzecim secie Białorusinkom udało się utrzymać przewagę od początku do końca i wciąż pozostawały w grze. Gdy w czwartym secie gospodynie rozgromiły zespół Ukrainy do 11, pewnym było już, że Białoruś zagra w mistrzostwach Europy. Tie-break rozpoczął się od wysokiego prowadzenia gospodyń (5:1), ostatecznie wygrał jednak zespół ukraiński (16:14), chociaż było to zwycięstwo na pocieszenie.

Białorusinki w finałach ME kobiet zagrają pod koniec września w grupie C w Rotterdamie z Rosją, Chorwacją i Bułgarią. Polki rywalizować będą w grupie A z Włoszkami, Holenderkami oraz zwycięzcą barażu pomiędzy Francją i Słowenią.

Białoruś – Ukraina 2:3
(26:28, 21:25, 25:20, 25:11, 14:16)

pierwszy mecz: 3:0 dla Białorusi
awans do finałów ME: Białoruś

Białoruś: Kawalczuk (14), Malasaj, Kalinowskaja (15), Paulawa (5), Kapko (2), Barysewicz (9), Pauliukouskaja (libero) oraz Jonawa (3), Harelik (18), Kuczko (4), Markiewicz (15) i Michaljenko (2)
Ukraina: Truszkina (12), Dorsman (7), Czernucha (22), Lisjejenkowa (18), Kodola (15), Peretiatko (2), Delros (libero) oraz Politańska, Dudnyk i Stepanczuk