Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Piotr Dudek o nowych przepisach

Piotr Dudek o nowych przepisach

fot. archiwum

Już niebawem polscy siatkarze zainaugurują udział w Lidze Światowej, swoje mecze grała już reprezentacja juniorów. W tym sezonie kadrowym zespoły rywalizują już według nowych przepisów, o szczegółach opowiada sędzia międzynarodowy - Piotr Dudek.

Panie Piotrze, jakie są najważniejsze zmiany w siatkarskich przepisach, do których kibice i siatkarze szybko będą musieli się przyzwyczaić?

Piotr Dudek: –  Najważniejsza zmiana to oczywiście gra przy siatce, czyli to słynne dotknięcie siatki. Nowe przepisy mówią, że dotknięcie siatki między antenkami jest niedozwolone, ale tylko podczas gry z piłką – w bloku, w ataku czy przy rozegraniu. Wiemy dobrze, że na element bloku czy ataku składa się z kilku faz. Błędem jest dotknięcie siatki przy każdej z nich, czyli wyskoku, akcji zasadniczej i próbie lądowania. Można dotykać linek, które podtrzymują siatkę.

Ale nie jest tak, że siatka jest w całości nietykalna.Jeżeli zawodnik nie gra piłką, jest z drugiej strony akcji, to może dotknąć siatkę pod warunkiem, że nie wpływa to na grę. W zasadzie wracamy do przepisów sprzed kilku lat. Można także dotknąć siatkę włosami. To również nie będzie błąd. Ważne będą jednak koszulki, które w trakcie obrotu mogą mieć kontakt z siatką, a to już będzie traktowane jako błąd.

Są także korzystne zmiany dla trenerów.

– Tak. W protokole meczowym może być wpisanych 14 zawodników, a nie jak do tej pory 12. Oczywiście w tej czternastce musi być dwóch libero. Dodatkowo powiększono także sztaby. Na ławce może obecnie przebywać pięciu członków sztabu medycznego i trenerskiego. Kolejną zmianą jest wolna strefa za liniami końcowymi. Teraz wynosi 6,5 metra, a nie 8. Została zatem zmniejszona strefa gry piłką. Można więc grać w mniejszych halach. Obligatoryjnie na wszystkich zawodach używać będziemy teraz pięciu piłek. Do tej pory graliśmy trzema. Zatwierdzono oficjalnie tak zwane rozpłaszczenie. Jeśli zatem piłka jakąkolwiek częścią dotyka linii, ocena jest jasna. Ważne jest to przy weryfikacji wideo. Zostało to wreszcie usankcjonowane przepisami. Do tej pory liczył się pierwszy kontakt z piłką. Jedynie w Polsce uwzględniano to rozpłaszczenie.

Czy będzie weryfikacja wideo podczas Ligi Światowej?

Tak, ale nie we wszystkich grupach. W pierwszej grupie system wideo weryfikacji jest obligatoryjny. Musi być zainstalowany na każdym meczu. Będzie to system polski lub włoski. Wszystko zależy od danego państwa. Każdy kraj może zamówić system albo od Polaków, albo od Włochów.

*cały wywiad Jerzego Mielewskiego czytaj na polsatsport.pl

 

źródło: polsatsport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved