Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > P. Papke: Widzę odrobinę szansy, by Mariusz wrócił do reprezentacji

P. Papke: Widzę odrobinę szansy, by Mariusz wrócił do reprezentacji

fot. archiwum

- Chłopcy wiedzą, że zdobywając mistrzostwo świata, osiągnęli wielki sukces, ale to już historia. Teraz mają szansę osiągnąć coś, dzięki czemu zapiszą się w annałach. Są w stanie zdobyć złoto igrzysk dwa lata po mistrzostwie świata - mówi prezes PZPS-u, Paweł Papke.

Za pana kadencji najważniejszą imprezą będą igrzyska w Rio de Janeiro. To już w przyszłym roku, a w naszej reprezentacji nastąpiło sporo zmian. Część zawodników zrezygnowała z gry w kadrze.

Paweł Papke: – Zrezygnowali w tym sezonie, ale nie jest powiedziane, że nie wrócą w przyszłym roku. Mam tu na myśli Michała Winiarskiego i Mariusza Wlazłego. Przypadki Pawła Zagumnego i Krzysztofa Ignaczaka są nieco inne, ale jeśli będzie potrzeba, to będziemy z nimi rozmawiaćMówi pan o Mariuszu Wlazłym, ale on konsekwentnie zaprzecza, by miał zagrać w kadrze. Nawet w obliczu igrzysk olimpijskich.

Już wcześniej dwukrotnie kategorycznie kończył z reprezentacją, a jednak wracał. Być może w przyszłym roku uda się go w jakiś sposób przekonać. Jeśli widzi się przed sobą wielki cel, jakim są igrzyska olimpijskie, gdy jest forma i zdrowie dopisuje, to inaczej się traktuje powołanie. Ja widzę odrobinę szansy, by Mariusz wrócił do reprezentacji. Oczywiście jeśli taka będzie wola trenerów.

Denerwuje pana, że jako mistrzowie świata musimy uzyskać kwalifikację na igrzyska? Przez to kalendarz na ten sezon reprezentacja ma bardzo napięty, obciążenia będą duże. W piłce ręcznej mistrz świata ma automatyczny awans.

– System kwalifikacji znamy od wielu lat, tak samo było przed poprzednimi igrzyskami. Jest to normalne, akceptowalne i nie jesteśmy tym zaskoczeni. Będą trzy szanse uzyskania kwalifikacji. Pierwsza nadarzy się już we wrześniu podczas Pucharu Świata w Japonii. Mam nadzieję, że podobnie jak cztery lata temu awansujemy przy pierwszej okazji. Rozmawiałem z chłopakami na zgrupowaniu w Spale. Oni wiedzą, że zdobywając mistrzostwo świata, osiągnęli wielki sukces, ale to już historia. Teraz mają szansę osiągnąć coś, dzięki czemu zapiszą się w annałach. Podobnie jak reprezentacja sprzed czterdziestu lat, są w stanie zdobyć złoto igrzysk dwa lata po mistrzostwie świata. W dziejach polskiego sportu, olimpizmu, byłby to epokowy sukces.

W tym sezonie Polacy oprócz Pucharu Świata zagrają także w Lidze Światowej i mistrzostwach Europy. Jakie są założenia na te imprezy?

– Liga Światowa przynosi bardzo dużo punktów do rankingu, można w niej też nieźle zarobić. Mam tu na myśli zarówno związek, który sprzedaje bilety, jak i zawodników, którzy otrzymują finansowanie z FIVB. Dobrze jednak, by w Lidze Światowej ogrywali się także mniej doświadczeni zawodnicy. Niech dadzą niektórym starszym okazję do odpoczynku, regeneracji. Na pewno nie stawiamy kategorycznego celu, by chłopaki awansowali do Final Six w Brazylii, ale go też nie wykluczamy.

Na koniec proszę powiedzieć, jakie jest stanowisko prezesa PZPS-u w sprawie Wilfredo Leona Venero. Chce pan, by Kubańczyk grał w reprezentacji Polski, czy jednak powinniśmy oprzeć się na własnym systemie szkolenia?

PZPS bardzo szeroko szkoli młodych zawodników, w wielu kategoriach odnosimy sukcesy. Nie zaniedbujemy tego, ponieważ w szkoleniu leży ugruntowanie dotychczasowych i uwarunkowanie naszych przyszłych sukcesów. Natomiast Leon jest wyjątkowym zawodnikiem i chciałbym, żeby grał dla Polski. Obecnie jest chyba najlepszym graczem na świecie. Leon złożył deklarację, że chciałby występować w naszej reprezentacji. Ministerstwo sportu poprosiło nas o opinię, my wystawiliśmy pozytywną. Dalsze kroki zależą od ministerstwa oraz oczywiście od pana prezydenta, który może umożliwić uzyskanie obywatelstwa drogą administracyjną. Wierzymy, że tak się stanie. Później Leon musiałby odbyć dwuletnią karencję i dopiero mógłby zagrać w naszych barwach narodowych. Ja go w nich widzę i nie martwiłbym się, że jedna osoba zrobi wyłom w naszym systemie szkolenia.

Autor: Maciej Stolarczyk
Więcej na eurosport.onet.pl

źródło: eurosport.onet.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved