Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Jacek Grabowski: Zbudowaliśmy stabilny i wiarygodny klub

Jacek Grabowski: Zbudowaliśmy stabilny i wiarygodny klub

fot. impelwroclaw.pl

- Tej klasy zawodniczka może występować wszędzie, może wybrać, czy nad morzem, czy w górach, w Europie czy w Azji, zadecydować, jakiego chce mieć trenera - powiedział o zakontraktowaniu Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty prezes Impelu, Jacek Grabowski.

Przy transferze Katarzyny Skowrońskiej pomogło pewnie to, że znacie się nie od dziś.

Jacek Grabowski: – Zapewne tak. Moim zdaniem rozmowy z Kaśką były o tyle łatwiejsze, że stali za nimi ludzie, których ona zna od wielu lat. Wydaje mi się, że to miało dla niej znaczenie. Współpracujemy też od kilku lat z jej mężem (Jakub Dolata jest menadżerem siatkarskim – przyp. red). Oboje wiedzieli, z kim rozmawiają, z jakim środowiskiem mają do czynienia. Myślę też oczywiście o naszych właścicielach. Za klubem stoją poważni ludzie – prezesi Grzegorz Dzik i Józef Biegaj, którzy zresztą pojawili się na konferencji prasowej i potwierdzili to, co mówię. To było szalenie ważne. Do tego faktycznie znamy się już wiele lat, nasze relacje były zawsze bardzo poprawne. Ona szanowała to, co my robimy, my jej karierę. Znam ją jeszcze z grup młodzieżowych – ze Skry Warszawa, z reprezentacji juniorek. Potem kilkanaście lat temu potykaliśmy się jeszcze w polskiej lidze z różnymi wynikami. (uśmiech) To podobna znajomość jak z Gośką Glinką. Obie zresztą przeszły podobną drogę, bo pochodzą od tego samego trenera Teofila Czerwińskiego. To zresztą bardzo ciekawa postać. Późno wrócił do Polski i jeszcze wychował dwie tak wielkie siatkarki.

Jak prezesi Dzik i Biegaj zareagowali, gdy przyszedł pan do nich i powiedział, że możecie mieć w drużynie Katarzynę Skowrońską?

– Jak im to mówiłem, to robiłem wszystko, żeby być wiarygodnym. Nie ma nic gorszego, jak ktoś przychodzi do szefa, mówi, że ma jakiś pomysł, ale zaraz dodaje, że nie wie, czy to się uda. (śmiech) Wydawało się, że to trochę „mission impossible”. Pewnie jeszcze miesiąc temu nikt by w to nie uwierzył. Tym bardziej cieszymy się z tego sukcesu. Pomysł bardzo spodobał się prezesom, bo pokazywał, gdzie stworzony przez nich zespół zmierza, w którym miejscu jest, jak mocną ma pozycję, że takie siatkarki myślą o tym, żeby w nim grać. Tej klasy zawodniczka może występować przecież właściwie wszędzie, może wybrać, czy nad morzem, czy w górach, w Polsce, w Europie czy w Azji, zadecydować, jakiego chce mieć trenera. To jest taki pułap. Nie wszyscy na niego wchodzą. Pokazaliśmy Polsce, że zbudowaliśmy stabilny i wiarygodny klub i tej klasy siatkarki wybierają Impel Wrocław. Teraz powinniśmy pójść dalej. Niejako stworzyć ekskluzywne miejsce, w którym takie zawodniczki zwyczajnie będą chciały występować i wygrywać kolejne trofea.

Rzuciliście też rękawicę Chemikowi. Tam jest Anna Werblińska, być może jeszcze sezon Małgorzata Glinka. Gdy będziecie grali ze sobą, to wszyscy będą emocjonować się pojedynkiem gigantów.– Z całą pewnością tak. Musimy zatem teraz wykonać kolejne kroki, bo sama Kaśka tego nie wygra. To sygnał, że ktoś poważny myśli jeszcze o tym, by zdobyć mistrzostwo Polski. Na pierwszej rozmowie z Kasią twarzą w twarz stwierdziłem, że w jej towarzystwie nie odważę się powiedzieć czegoś innego niż to, że będziemy grali o mistrzostwo Polski. Wszędzie, gdzie grała za granicą, zdobywała mistrzostwo. Jest przeambitną dziewczyną, zawodowym sportowcem. Nie zadowala ją to, że pojedzie gdzieś grać do ciepłych krajów, na wakacje. Nawet jak pojechała do Chin, to by zdobyć tam mistrzostwo. No i je zdobyła. To wojowniczka. Odpowiedziała mi, że nie wyobraża sobie, by było inaczej, bo ona jeszcze nie ma mistrzostwa Polski.

To najdroższy transfer w historii klubu?

– Tak. Zaimponowała mi jednak podczas negocjacji. Często podczas takich rozmów najwięcej mówi się o pieniądzach. U nas w ogóle nie poruszaliśmy tej sprawy. Przedstawiliśmy jej naszą ofertę, uznaliśmy, że jest uczciwa, że na tyle nas po prostu stać. Powiedzieliśmy, że jeśli się zdecyduje, to my ją przyjmiemy z honorami i zrobimy wszystko, by zapewnić jej dobre otoczenie.

To, że trenerem jest Włoch, to ukłon w stronę Skowrońskiej? Narodowość miała znaczenie przy wyborze?

– Nie, to nie miało żadnego znaczenia. Natomiast na kolacji po konferencji prasowej okazało się, że Kasia z trenerem dobrze się znają. Nie wiedziałem o tym wcześniej. W grę wchodziło wielu szkoleniowców. Oferty przyszły z całego świata, m.in. od Brazylijczyka Paulo Coco (asystent José Roberto Guimarãesa w reprezentacji Brazylii kobiet – przyp. red) czy Jana De Brandta (w przeszłości trener m.in. Fenerbahce Stambuł), nad którym zastanawialiśmy się trzy lata temu. To były w większości poważne nazwiska z najwyższej półki. Postawiliśmy na Nicolę Negro, bo znaliśmy go najlepiej, on zna nasze środowisko, wie, jak wygląda liga, jak się w niej poruszać. To bardzo mądry szkoleniowiec. Młody, a zarazem już z dużą wiedzą. Przekonał mnie swoim zaangażowaniem. Gdziekolwiek nie byłem na jakiejś imprezie siatkarskiej, to on zawsze tam się pojawiał. Chętnie rozmawia o siatkówce. To jego pasja. To, co mówi, zgadza się też z moją filozofią patrzenia na ten sport.

Czy Milena Radecka jest już waszą rozgrywającą?

– Chciałem zdementować informację, że podpisała z nami kontrakt. Jesteśmy jednak po kilku rozmowach z Mileną i jej menadżerem. Życzyłbym sobie, żeby wszystko zakończyło się pozytywnie i by została naszą zawodniczką.

Co z przyjmującymi Haną Cuturą i Mirą Topić?

– Pożegnaliśmy się z nimi w bardzo dobrej atmosferze. Hana w pewnym momencie zaskoczyła i grała bardzo dobrze. Trochę słabszą miała samą końcówkę. Mira miała różne momenty w sezonie. Przejęła na chwilę rolę libero. Zagrała bardzo dobrze z Aluprofem u nas, ale też z Chemikiem.

Czyli w tej chwili waży się przyszłość Kasi Mroczkowskiej, Agaty Sawickiej, Asi Kaczor i Agnieszki Kąkolewskiej?

– Tak. Agnieszka Kąkolewska ma propozycje z kilku klubów, ale mam nadzieję, że zostanie.

* – cały wywiad z Jackiem Grabowskim w serwisie gazetawroclawska.pl

źródło: gazetawroclawska.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved