Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Kolejne kłopoty w brazylijskim związku siatkarskim

Kolejne kłopoty w brazylijskim związku siatkarskim

fot. archiwum

Ponad pół roku temu pojawił się temat malwersacji finansowych w siatkarskiej centrali w Brazylii. Choć cała sytuacja przycichła, to wciąż nie znalazła finału. Sponsor Banco do Brasil został po raz drugi zmuszony do wstrzymania wypłat z tytułu umów sponsorskich.

Pod koniec 2014 roku w Brazylii na światło dzienne wyszła afera związana z malwersacjami finansowymi w Brazylijskim Związku Piłki Siatkowej (CBV) w latach 2012-2013. Środki wpłacone do związkowej kasy przez głównego sponsora i wieloletniego partnera volleya w Kraju Kawy, Banco do Brasil, nie zawsze wydawane były zgodnie z ich przeznaczeniem, co doprowadziło do wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez tamtejsze instytucje. Jak wykazało śledztwo, niewłaściwie wydane mogło być nawet 30 milionów brazylijskich reali. Sprawa odbiła się szerokim echem w całym siatkarskim świecie, jednak temat dosyć szybko przycichł. Po sześciu miesiącach od tych niezbyt chlubnych wydarzeń o brazylijskiej federacji i głównym sponsorze kanarkowych znowu jest głośno.

W ramach trwającego śledztwa zajmująca się wyjaśnianiem sprawy „zniknięcia” wielomilionowej kwoty CGU opublikowała obszerny raport, w którym wyszczególniła szereg różnego rodzaju niedociągnięć, uchybień i nieprawidłowości stwierdzonych przy analizie dokumentów federacji. Instytucja prowadząca dochodzenie zaleciła wstrzymanie jakichkolwiek wpłat od sponsorów do czasu usunięcia wszystkich kwestii spornych. Banco do Brasil, który wspiera siatkówkę w Kraju Kawy od 1991 roku, zastosował się do tych zaleceń i wstrzymał wypłaty środków z tytułu umów sponsorskich. W oficjalnym uzasadnieniu tej decyzji przedstawiciele banku napisali, iż wstrzymanie się od realizacji postanowień umowy sponsorskiej spowodowane jest niewywiązaniem się z wcześniejszych postanowień ze strony federacji, a w szczególności brakiem transparentności wydatków. Banco do Brasil odciął się również od wszelkich nielegalnych praktyk stosowanych przez działaczy CBV, które doprowadziły związek i całą dyscyplinę do takiej sytuacji. Takie działanie ze strony banku nie jest niczym nowym, ponieważ jest to druga taka sytuacja w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Za pierwszym razem największy brazylijski bank podpisał ugodę, w wyniku której zagwarantował sobie powtórne ustalenie zasad wzajemnej współpracy, powołanie specjalnej grupy wspomagającej pracę zarządu federacji, uformowanie nowej komisji rewizyjnej CBV, zmiany w wypłatach bonusów dla sportowców po osiągnięciu konkretnych celów, a także otrzymywanie dokumentów potwierdzających wysokość kosztów ponoszonych przez federację. Ze względu na niespełnienie warunków tej ugody oraz zalecenia CGU właściciele Banco do Brasil zdecydowali się po raz drugi na tak drastyczny krok.

O ile w mediach w Ameryce Południowej dużo pisze się o całej sytuacji i swoje stanowisko zajął sponsor i CGU, o tyle działacze związku nabrali wody w usta. Jedynym oficjalnym komunikatem ze strony federacji było stwierdzenie, iż związek nie został oficjalnie poinformowany przez Banco do Brasil o powodach zamrożenia wypłaty z tytułu umowy sponsorskiej. Widać, że sytuacja w Brazylii szybko może nie znaleźć szczęśliwego zakończenia, a sprawcy jeszcze przez długi czas mogą być na wolności i nie ponieść konsekwencji swych czynów. Najbardziej poszkodowani w całym tym zamieszaniu mogą stać się reprezentanci i reprezentantki Brazylii, a także kibice, którzy z utęsknieniem wyczekują pojedynków Ligi Światowej. Trzeba również pamiętać, że w 2016 roku Rio de Janeiro jest gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich, a taka atmosfera wokół jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w tym kraju nie wpływa korzystnie na wizerunek Canarinhos.źródło: espn.uol.com.br, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved