Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Lucerne Open: Niemki najlepsze po emocjonującym finale

WT Lucerne Open: Niemki najlepsze po emocjonującym finale

Pełne emocji widowisko w finale turnieju w Szwajcarii stworzyły pary z Niemiec i Holandii. Ostatecznie po tie-breaku triumfowały Karla Borger i Britta Büthe, dla których jest to pierwszy złoty medal turnieju rangi Grand Slam. Brąz zdobyły Kanadyjki Valjas i Broder.

Zarówno Niemki, jak i Holenderki do finału dostały się, nie odnotowując po drodze ani jednej „wpadki”. Niezwykle ciekawe mecze w półfinale (obie pary potrzebowały trzech setów, by zapewnić sobie miejsce w upragnionym finale) zwiastowały duże emocje w niedzielnej potyczce. Holenderki, Madelein Meppelink i Marleen Van Iersel, w drugiej rundzie turnieju pokazały swoją siłę, pewnie pokonując faworytki gospodarzy – Nadine Zumkehr i Joanę Heidrich. „Pomarańczowe” bardzo dobrze rozpoczęły finałowe starcie i szybko wyszły na prowadzenie 9:4. Niemki jednak natychmiast zaczęły odrabiać straty, pomyłka Van Iersel i zabójcza precyzja w kontrze naszych zachodnich sąsiadek pozwoliła im niemal odrobić straty (10:11). Wtedy mecz nabrał kolorytu, oglądaliśmy coraz więcej efektownych obron i sytuacyjnych piłek, a w nich więcej precyzji zachowały Holenderki. Kiedy w dogodnej sytuacji swój atak popsuła Britta Büthe, było już 15:19. Oba zespoły od tego momentu nie marnowały nadarzających się szans, całego seta zakończyła Meppelink (21:16).

Zupełnie inaczej wyglądał początek kolejnej odsłony. Od początku duże ryzyko w polu zagrywki opłaciło się Niemkom (3:0). Wystarczyły jednak dwa bloki w wykonaniu Meppelink i dobra obrona Van Iersel, by na tablicy wyników pojawił się remis po 5. W dobrym momencie Niemki zaczęły wykorzystywać swoje ogromne umiejętności techniczne, z kolei seria błędów przytrafiła się Holenderkom. Borger i Büthe były „na fali”, atak tej drugiej przypieczętował tie-breaka.

W nim od pierwszych piłek ton nadawały Holenderki. Nie do zatrzymania była Van Iersel, atakując skutecznie niemal z każdej pozycji (3:7). Wtedy jednak Niemki zabrały się za odrabianie strat, a ten wysiłek nie poszedł na marne, kapitalne bloki Büthe odwróciły losy seta i całego meczu, doprowadzając do gry na przewagi. W niej Holenderki bardzo długo się broniły, ale ostatecznie musiały uznać wyższość Niemek, dla których jest to pierwsze zwycięstwo w turnieju z cyklu Grand Slam.

Borger/Büthe GER [4] – Meppelink/Van Iersel NED [5] 2:1
(16:21, 21:16, 15:13)

W meczu o 3. miejsce spotkały się ze sobą drużyny z Kanady i Austrii. Jamie Broder i Kristina Valjas chciały po raz drugi w tym sezonie zdobyć medal cyklu World Tour (Kanadyjki triumfowały w Fuzhou Open). Z kolei dla Stefanie Schwaiger i Barbary Hensel byłoby to pierwsze podium zdobyte w tym składzie. W pierwszym secie o zwycięstwie siatkarek z kraju Klonowego Liścia zadecydowało utrzymanie koncentracji w samej końcówce i po wyrównanej batalii to Broder i Valjas były bliżej zajęcia 3. miejsca w turnieju w Lucernie (21:18). Kanadyjki zaprezentowały mocniejszą zagrywkę od rywalek, do tego dołożyły skuteczną grę w bloku i w drugiej partii przypieczętowały swoje miejsce na podium. – Udawało nam się utrzymywać wynik w okolicach remisu w pierwszym secie, ale w drugim popełniłyśmy już zbyt wiele niewymuszonych błędów – powiedziała po meczu Stefanie Schwaiger. – Część naszych rywalek była zaskoczona, kiedy udało nam się wygrać turniej Fuzhou Open dwa tygodnie temu. Myślę jednak, że było to jedynie zwieńczeniem wysiłków, które włożyłyśmy, by tego dokonać – stwierdziła z kolei Jamie Broder. – Zdobywając kolejny medal, potwierdziłyśmy, że nasze sukcesy nie są jedynie szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Teraz jedziemy do Pragi walczyć o kolejny medal – dodała Kristina Valjas.

Schwaiger S./Hansel AUT [23] – Valjas/Broder CAN [10] 0:2
(18:21, 15:21)