Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ juniorek: Rosjanki zagrają w Portoryko

Kwal. do MŚ juniorek: Rosjanki zagrają w Portoryko

Reprezentacja Rosji wywalczyła awans do MŚ juniorek, które w tym roku odbędą się w Portoryko. Niedzielny mecz pomiędzy Turcją i Serbią może dać awans Turczynkom. Serbki bowiem MŚ mają zapewnione. Polki po słabym występie nie mają już żadnych szans.

W sobotnich meczach grupy G w serbskiej miejscowości Ruma nie było niespodzianek. Drugie zwycięstwo w turnieju odniósł zespół Turcji, który w trzech szybkich setach pokonał Francję i jak się okazało, pozbawił ją tym samym możliwości awansu. Turczynki w pierwszym secie wyraźnie prowadziły i pewnie wygrały do 19. W drugiej partii zespół francuski próbował nawiązać walkę i przegrał dopiero w końcówce. W trzecim secie przewaga Turcji była już ogromna, na drugiej przerwie technicznej przewaga wynosiła 10 punktów, nic więc dziwnego, że Francuski przegrały do 15 i jak się okazało, musiały się już pożegnać z szansami na awans. W tym meczu był też polski akcent, jako drugi arbiter spotkania wystąpiła Katarzyna Sokół, polska arbiter z Wrocławia.

W drugim meczu zespół Serbii po piątkowej porażce w tie-breaku z Francją tym razem pewnie wygrał, pokonując 3:0 reprezentację Czech. W pierwszym secie Czeszki odrobiły straty i w końcówce seta mogły zagrozić gospodyniom, ale podopieczne Marijana Boricicia wygrały do 22. Po łatwo wygranym drugim secie trzecia partia rozpoczęła się dobrze dla Czeszek, ale gospodynie szybko opanowały sytuację, wygrywając 25:19 i w całym spotkaniu 3:0. W niedzielnym spotkaniu o awans walczyć będą Turczynki, rozstawienie rankingowe daje bowiem reprezentacji Serbii już awans do MŚ.

4. Czechy    2 0 pkt. 1:6

Sobotni mecz Polek ze Słowenią w Anapie był już tylko meczem o 3. miejsce i o… dobre samopoczucie. Biało-czerwone w pierwszym secie dość długo prowadziły, jednak w końcówce oddały inicjatywę rywalkom, które miały nawet piłkę setową. Ostatecznie to podopieczne Wiesława Popika były górą. Po łatwo wygranej drugiej partii w szeregi naszej reprezentacji wkradło się rozluźnienie i zaczęły grać Słowenki, które wygrały dwie kolejne partie, doprowadzając do tie-breaka. W nim również lepsze okazały się rywalki i biało-czerwone zanotowały na swoim koncie kolejną porażkę z zespołem, z którym jeszcze nie tak dawno wygrywały. Obecnie to jednak Słowenia jest na 16. miejscu w rankingu FIVB, Polska zaś dopiero na… 43.

O wiele więcej emocji przyniósł ostatni mecz turnieju pomiędzy Rosją a Włochami, który decydował o awansie do finałów mistrzostw świata do lat 20. Spotkanie to wręcz wyśmienicie rozpoczęło się dla Rosjanek, które zdeklasowały w pierwszym secie rywala, wygrywając do 14. Okazało się, że Włoszki nie załamały się wysoką przegraną i już w końcówce drugiej partii potrafiły sobie wypracować przewagę i wyrównać stan spotkania. Sporo emocji było również w końcówce trzeciego seta, którą Włoszki wygrały 26:24, obejmując prowadzenie w meczu. Gdy w czwartej partii prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:14, zapewne wydawało im się, że są blisko upragnionego celu. Rosjanki jednak odwróciły losy tego seta i jak się potem okazało całego spotkania. W tie-breaku gospodynie wygrały 15:10 i to one pojadą pod koniec czerwca do Portoryko walczyć o medale mistrzostw świata do lat 20.

Polska – Słowenia 2:3
(27:25, 25:19, 21:25, 22:25, 12:15)
Włochy – Rosja 2:3
(14:25, 25:21, 26:24, 23:25, 10:15)

1. Rosja      3  8 pkt. 9:3
2. Włochy     3  7 pkt. 8:5
3. Słowenia   3  2 pkt. 4:8
4. Polska     3  1 pkt. 4:9