Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Finowie lepsi w sparingach od reprezentacji Iranu

Finowie lepsi w sparingach od reprezentacji Iranu

fot. FIVB

Przygotowujące się do rozgrywek Ligi Światowej kadry Finlandii i Iranu rozegrały w miejscowościach Kuortane i Leppävirta serię trzech sparingów. Dwa pierwsze wygrali podopieczni trenera Tuomasa Sammelvuo, a trzeci Irańczycy.

Finowie już na początku pierwszego, rozegranego w Kuortane spotkania pokazali lepszą formę od Iranu. Szybko objęli prowadzenie 8:4 i niemal przez cały czas grali równo, utrzymując prowadzenie (16:12, 21:18). Dobrą grę niemal w każdym elemencie, a przede wszystkim popełniając mniej błędów własnych, podopieczni Tuomasa Sammelvuo kontynuowali także w secie numer dwa, gdzie początkowo prowadzili niewielką różnicą. W miarę rozwoju partii ich przewaga jednak rosła i w pewnym momencie było już 16:8. Goście jednak nie poddawali się i zniwelowali część strat (16:21). Końcówka należała już jednak do Finów, którzy pozwolili rywalom zdobyć jeszcze zaledwie dwa oczka. W trzecim secie walka była najbardziej wyrównana. Finowie odskoczyli jednak na cztery oczka (16:12) i takiej przewagi nie pozwolili już sobie odebrać.

Oba zespoły miały porównywalne statystyki, jeżeli chodzi o atak i zagrywkę. Irańczycy jednak lepiej przyjmowali serwis rywala (56% przyjęcia pozytywnego i 29% perfekcyjnego, przy odpowiednio 47% i 22%). Finowie jednak lepiej blokowali (8:2) i przede wszystkim, co chyba okazało się kluczowe, popełnili zdecydowanie mniej błędów.

Finlandia – Iran 3:0
(25:22, 25:18, 25:21)Składy zespołów:
Finlandia:
Tervaportti (2), Siltala (10), Sivula (15), Oivanen (5), Ojansivu (11), Lehtonen (7), Kerminen (libero) oraz Helenius
Iran:
Ebadipour (12), Marouf (1), Ghaemi (7), Mousavi (6), Ghafour (10), Senobar (10), Zarif (libero) oraz Mahdavi i Tajer

Potem zespoły przeniosły się do Leppävirta. Irańczycy rozpoczęli dobrze drugi mecz, prowadzili różnicą trzech punktów i tę kilkupunktową przewagę utrzymywali cały czas. Finowie w tej części meczu mieli kłopot przede wszystkim z atakiem, gdzie zanotowali zaledwie 34% efektywności, Iran zaś 54%. W drugim secie podopieczni Tuomasa Sammelvuo zdecydowanie poprawili skuteczność ataku, w przeciwieństwie do swoich rywali. Na początku nie osiągnęli co prawda jakiejś zdecydowanej przewagi, ale potem prowadzili już 16:10 i kontynuowali swoją dobrą grę (21:14, 25:17). Finowie znakomicie rozpoczęli także set numer trzy, prowadzili m.in. 8:5 i 16:13. Irańczycy nie składali jednak broni, doprowadzili do remisu, ale w grze na przewagi okazali się słabsi. Ostatnią partię gospodarze rozpoczęli od stanu 8:3, ale rywale zdołali odrobić część strat (14:16). Podopieczni Tuomasa Sammelvuo grali jednak bardzo pewnie i przewagi nie pozwolili odebrać sobie już do końca seta.

Obie ekipy statystycznie zaprezentowały się podobnie, zanotowały jednak dość przeciętną skuteczność w ataku, nieprzekraczającą 50%, mecz obfitował w dużą ilość bloków, Finowie zapunktowali tym elementem 10 razy, Iran 15. Finowie zdecydowanie lepiej od rywali atakowali z piłek obronionych, notując 50% skuteczności, przy zaledwie 32% rywali i z piłek po negatywnym przyjęciu zagrywki – 35% przy 32% rywali. Ekipa trenera Kovaca lepiej za to atakowała z piłek rozegranych po dobrym przyjęciu (62% do 50%). Irańczycy popełnili jednak więcej własnych błędów.

Finlandia – Iran 3:1
(20:25, 25:17, 26:24, 25:22)

Składy zespołów:
Finlandia: Tervaportti, Siltala (12), Sivula (9), Shumow (7), Ojansivu (23), Lehtonen (8), Kerminen (libero) oraz Helenius (1), Krastins (3), Sinkkonen i Rumpunen (1)
Iran: Marouf (3), Ghaemi (7), Mousavi (16), Ghafour (5). Mirzajanpour (7), Senobar (4), Zarif (libero) oraz Ebadipour (7), Faezi (3), Zarini (3), Mahdavi (2), Keshavarzi, Alizade (libero) i Tajer (9)

W trzecim meczu szósty zespół ostatniego mundialu poprawił przede wszystkim atak i zagrywkę, która znacznie utrudniła rywalom przyjęcie. W pierwszym secie podopieczni trenera Slobodana Kovaca atakowali z 80-procentową efektywnością, przy 39% Finów. Irańczycy szybko uzyskali kilkupunktową przewagę (8:4) i potem ją sukcesywnie powiększali (16:11, 21:14), szybko obejmując prowadzenie w meczu. W drugim secie przyjezdni utrzymywali wysoką skuteczność w ataku, chociaż zdecydowanie słabszą niż w pierwszym secie (52%), poprawili się jednak także i Finowie (56%), co zaowocowało tym, że walki nie brakowało. O kilka akcji lepsi okazali się jednak Irańczycy. Trzecia partia miała już zupełnie jednostronny przebieg, przede wszystkim za sprawą znakomitej zagrywki Irańczyków, w tej części meczu popisali się aż pięcioma asami serwisowymi. Obaj szkoleniowcy postanowili rozegrać jedną dodatkową partię. Lepsi okazali się w niej siatkarze ze Skandynawii. Rozpoczęli oni ją co prawda od stanu 5:8, ale szybko odrobili straty, na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:14. Mniej więcej do stanu 21:17 trwała wyrównana walka, ale końcówka należała już do Finów. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo atakowali z blisko 64-procentową efektywnością, przy 47% rywali. Dobrze także serwowali, notując w tym secie trzy z pięciu zdobytych w całym meczu asów serwisowych (Iran miał ich 10). Finowie Ligę Światową rozpoczną już za tydzień meczami u siebie z Belgią, natomiast Iran za dwa tygodnie zmierzy się na wyjeździe z USA.

Finlandia – Iran 1:3
(17:25, 22:25, 13:25, 25:18)

Składy zespołów:

Finlandia: Tervaportti (1), Siltala (1), Sivula (23), Sinkkonen (6), Oivanen (9), Rumpunen (2), Kerminen (libero) oraz Juntura (1), Helenius (2), Krastins (7), Ojansivu i Mäntylä (libero)
Iran: Faezi (7), Ghaemi (10), Mousavi (5), Zarini (6), Ghafour (14), Mahdavi (6), Alizade (libero) oraz Zarif (libero), Ebadipour (1), Marouf (1), Mirzajanpour (1), Tajer (4), Abedini (3) i Senobar (2)

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved