Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MŚ juniorów: Gładka wygrana Polaków z Austriakami

Kwal. do MŚ juniorów: Gładka wygrana Polaków z Austriakami

W drugim meczu kwalifikacyjnym do mistrzostw świata reprezentanci Polski juniorów bez problemu poradzili sobie z Austriakami, awansując tym samym do siatkarskiego mundialu. Przed zespołem Jakuba Bednaruka jeszcze jeden pojedynek z Francuzami.

Pierwsze akcje meczu ukazały całą nerwowość, z jaką przystąpiły obie ekipy do spotkania – pierwsze trzy punkty przypadły im po błędach rywala. Szybciej na prostą wyszli Polacy, którzy po akcjach Aleksandra Śliwki i Artura Szalpuka uzyskali prowadzenie 6:3. Wprawdzie Austriacy odrobili część strat po bloku i błędzie naszych siatkarzy, ale biało-czerwoni znów odskoczyli. Atak Śliwki, skuteczny blok na Paulu Bucheggerze, a potem dwa błędy rywali pozwoliły odskoczyć gospodarzom na 10:5. W tym momencie o czas poprosił Michael Horvath, ale po przerwie zapunktował Jakub Zwiech i miejscowi mieli już sześć oczek przewagi (11:5). Ten dystans nasi siatkarze utrzymali do drugiej przerwy technicznej. Po niej zdołali nawet powiększyć dysonans między zespołami i po ataku Zwiecha sięgnął on dziewięciu oczek (23:14). Po asie środkowego Polacy mieli piłkę setową (24:14) i wydawało się, że już nie powinni mieć problemów w tym secie, ale wtedy przydarzył im się przestój, rywale zdobyli trzy punkty z rzędu. Dopiero obicie bloku przez Rafała Szymurę pozwoliło zakończyć tę partię (25:17).

W drugiej odsłonie meczu Polacy od początku wypracowali sobie dystans punktowy (4:1). Rywal zmniejszyli straty do jednego punktu, ale biało-czerwoni dzięki atakom Szalpuka i zbiciu Śliwki na pierwszej przerwie technicznej mieli cztery punkty w zapasie. Atak Davida Michela i błąd miejscowych zredukował prowadzenie do dwóch oczek, ale kolejne akcje zapisywali na swoim koncie gospodarze. Kiedy po bloku na Bucheggerze przewaga podopiecznych Jakuba Bednaruka sięgnęła pięciu oczek (12:7), o czas poprosił trener Horvath. To nie pomogło jego drużynie, bowiem biało-czerwoni dopisywali do swojego dorobku kolejne oczka i po autowej zagrywce rywala schodzili na drugą przerwę techniczną z ośmiopunktowym prowadzeniem. Po skutecznej zagrywce Bartłomieja Mordyla (19:9) szkoleniowiec przyjezdnej ekipy ratował się wzięciem kolejnego czasu, ale tak jak i poprzednim razem, skutek był mizerny. Po tym, jak Szalpuk przedarł się przez austriacki blok, Polacy mieli pierwszą piłkę setową (24:11). Chwilę później wykorzystali ją, blokując Michela (25:11).

Obraz gry niewiele się zmienił w trzeciej partii. Od początku to nasi siatkarze wypracowali sobie przewagę, która po błędzie rywali wynosiła trzy oczka (4:1). Po dwóch skutecznych atakach Śliwki Polacy mieli już cztery punkty w zapasie (8:4). Po tym, jak Zwiech wycelował zagrywkę w Michela, obie drużyny dzieliło już pięć oczek (10:5). Biało-czerwoni nie ustawali w ofensywie, przy stanie 13:8 Śliwka popisał się sprytną kiwką, po czym Polacy zablokowali Bucheggera i chociaż ten jeszcze w następnej akcji skutecznie zaatakował, jego kolega wyrzucił zagrywkę w aut i obie drużyny dzielił już siedmiopunktowy dystans (16:9). Tak wysokiego prowadzenia podopieczni Jakuba Bednaruka już nie dali sobie odebrać, chociaż rywale gonili wynik. Po autowym ataku Szalpuka Polacy prowadzili już tylko 21:17, lecz przyjmujący zrehabilitował się w dwóch kolejnych akcjach (23:17). As Mordyla dał naszym piłkę meczową, a chwilę później wykorzystał ją Śliwka, gwarantując tym samym awans naszej drużynie do mistrzostw świata.

Polska – Austria 3:0
(25:17, 25:11, 25:17)

Składy drużyn:
Polska: Bieńkowski (2), Szymura (3), Mordyl (7), Szalpuk (14), Śliwka (19), Zwiech (6), Piechocki (libero)
Austria: Peimpold (2), Ertl (1), Steiner (2), Egger (7), Scheucher (3), Buchegger (5), Maurer (libero) oraz Michel (8), Kreiner i Imsirovic (2)